Hlavní obsah

Vánoce po celém Světě: Toto je 8 nejlepších vánočních zvyků

Foto: Canva

Vánoční tradice nejsou jen ozdobený stromeček.

Na Vánocích je toho hodně, na co se těšíme – jídlo, rodina, přátelé, a hlavně tradice a zvyky. Magie Vánoc je, že se slaví skoro na celém světě, a že každý národ má své vlastní tradice.

Článek

Každý rok slaví zhruba 2,5 miliard lidí na celém světě Vánoce a narození Ježíše. Není tedy překvapující, že se na tento slavnostní den během posledních 2000 let vymyslelo mnoho zvyků a tradic. Ale ne každý národ slaví Vánoce stejně. My například věšíme jmelí, pokládáme pod talíře rybí šupiny nebo krájíme jablka. Ale jak slaví lidé ve Španělsku, Japonsku nebo dokonce ve Venezuely?

1. Sportka ve Španělsku

Od konce 19. století rozdává španělská národní loterie největší výhru na konci roku, takzvanou výhru „El Gordo“ neboli „tlustou výhru“. Celá loterie se stala velkou veřejnou akcí, která se obvykle koná 22. prosince. Lidé se shromažďují s desítkami losů v naději, že budou jedním ze šťastných výherců. Loterijní čísla tradičně zpívá 22 školáků a obyvatelé celé země napjatě doufají v nejlepší vánoční dárek života.

2. Kanadská adresa Santa Clause

Určitě už každý z nás jako dítě psal dopis Ježíškovi. V Americe děti píší dopis Santa Clausovi – ale věděli jste, že Santa má skutečnou adresu? Jeho domov se nachází v Kanadě a pokud mu napíšete do 16. prosince, tak vám dokonce odpoví. Umí celkem 30 různých jazyků, včetně Braillova písma. Stačí poslat svá přání k adrese Santa Claus, North Pole H0H 0H0, Canada. Je to zdarma a není potřeba řešit nějaké poštovní známky – Santa je prostě skvělý chlapík.

3. Kuře v Japonsku

Vánoce jsou často o jídle a v Japonsku jsou spojeny se třemi písmeny: KFC. Lidé se hrnou do amerického řetězce KFC, aby oslavili „Kurisumasu ni wa kenttakkii!“ tedy „Kentucky o Vánocích!“. Tradice pojídání (smaženého) vánočního kuřete sahá až do reklamní kampaně z roku 1974 – až dodnes zaznamenává japonské KFC na Štědrý večer nejvyšší tržby celého roku.

4. Koště a mop v Norsku

V Norsku Vánoce znamenají schování mopů a košťat – ne proto, že by se lidem nechtělo uklízet, ale proto, že Norové jsou tak trochu pověrčiví a chtějí zastavit zlé duchy, kteří se té noci vracejí na zem, aby ukradli košťata a proletěli se s nimi po vánoční obloze.

5. Vánoční okurka v USA

Kyselé okurky jsou v Americe velice oblíbenou vánoční ozdobou, protože to znamená, že dotyčný dostane o dárek navíc: V mnoha zemích je ozdoba ve tvaru kyselé okurky schovaná někde na vánočním stromečku a kdo ji najde, dostane extra dárek nebo bude mít brzy velké štěstí. Není zcela jasné, odkud tato tradice pochází, a proč musí na stromečku viset zrovna kyselá okurka, ale kdo by si stěžoval na tradici, díky které je možné získat další dárek, že?

6. Kačer Donald ve Švédsku

Důležitou švédskou tradicí je vánoční speciál Kačera Donalda. Tato hodinová televizní show se vysílá na Štědrý den v 15:00 a kolem ní jsou plánovány oslavy, aby mohly rodiny sledovat show společně.

7. Vánoční příšera na Islandu

Vánoce se v celé své slavnostní a úctyhodné slávě také zdají být časem příšer, které dětem připomínají, aby poslouchaly a chovaly se alespoň jeden měsíc v roce dobře. Jedním z nejpřekvapivějších členů této „vánoční policie“ je Jólakötturinn, islandská vánoční kočka požírající děti – přesněji děti, které doma nepomáhaly, zlobily nebo neposlouchaly, a proto nedostaly na Vánoce nové oblečení. Island se toho opravdu nebojí.

8. Bruslení na kolečkových bruslích ve Venezuele

Ocenění za nejúžasnější vánoční dopravní prostředek putuje do venezuelského hlavního města Caracas: lidé tam nechodí na vánoční mši, nýbrž se projedou po městě na kolečkových bruslích. Části města a silnice jsou přitom uzavřeny, aby se všichni dostali bezpečně do kostela.

Zdroje: ef.de; holidayextras.com

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz