Hlavní obsah

Zahrádkáři v Česku otročí. To Němcům je hej, mohou si požádat o dotace

Foto: pixabay

Tak nějak vypadá český zahrádkář. Ten německý nepotřebuje rýč ani holínky. Má stát.

Zahrádkářství má v Česku historickou tradici. Milujeme hrabání se v hlíně, hltáme televizní receptáře nebo alespoň nemilosrdně drtíme anglický trávník, lemující minipozemek naší řadovky. V Německu to stát pojal trochu jinak. A že to za to stojí.

Článek

Majitelům vesnických domů s nemalými pozemky v Česku nezbývá, než se o ně starat a pokud možno, aby to něco přineslo. Ve městech je to s rozlohou parcely kolem domu povětšinou slabší. Ale anglický trávník nám i tak nedává spát. Bytovkáři zase ve velkém vyhledávají nájmy zahrádek v zahrádkářských koloniích. Prodej sekaček každé jaro trhá rekordy a zahrádkářské prodejny si mnou ruce s prvním jarním sluníčkem.

Pohnojit, zarýt, pohrabat, prořezat, nařádkovat, zasít, zasázet, přihnojit, zalít, vyplet, protrhat, vyjednotit, zase vyplet, zase zalít, postříkat, sklidit, uložit, prohnojit, podmítnout, shrabat listí, zkompostovat a zazimovat. To všechno pro pár jahod, kedlubnů nebo hlávkových salátů, ve svém volném čase, na své náklady. Od jara do podzimu se lopotíme na zahradě, nebo alespoň týden co týden naložíme frizúru svému „angličáku“ před domem. A nedej Bůh postavit si tam zahradní domek či přístřešek bez požehnání obce nebo stavebního úřadu.

To v sousedním Německu na to mají fígl. Každý občan, který jakoukoliv zahrádku vlastní, má právo na ni žádat dotaci. A nejen že ji dostane, ale ještě ne ledajakou. Pořádně velkou a hned v několika stupních.

1. Předně, částku 13.000 Kč ročně si Němec může na svou zahradu odečíst ze svých daní. Prostě aby se o ni chtěl starat.

2. Na údržbu zahrady, jako sekání trávníků, hrabání listí, likvidaci plevelů, kompostování nebo třeba údržbu záhonů či živého plotu, tedy tak zvané „domácí služby“, má Němec nárok daňového odpočtu ve výši 4.000 EUR (cca. 130.000 Kč) každý rok.

3. Na založení nového trávníku, cestičky, výstavbu branky, skleníku, položení dlažby teras, chodníků, obrubníků, založení jezírek a podobně, což spadá do katergorie „řemeslné práce“ lze odečíst z daně 1200 EUR (cca. 30.000 Kč).

Je tu podmínka, že tyto práce musí vykonat odborná firma a její služby je nutné zaplatit přes účet či kartou, tedy bezhotovostně, aby se předešlo typicky českému zneužívání všech dotačních systémů. Z celkové ceny, kterou jste za tyto práce zaplatili, si pak můžete odečíst 20 % až do výše shora uvedeného maxima. Ale…kdo vám u nás co dá.

To pro změnu v USA jsou na tom zase naopak hůř. Pokud svou zahradu zanedbáváte, obdržíte od místní samosprávy nejdřív upozornění, že listy vaší palmy jsou příliš dlouhé, že váš trávník je příliš vysoký a váš dům příliš oprýskaný. Podruhé obsahuje upozornění i informaci, že pokud na svém pozemku nezjednáte nápravu, provede úřad udržovací práce na váš účet. Potřetí přijdete z práce k natřenému domu s posekaným trávníkem, vyvezenými petkami či kyblíky po barvách a hnojivech, pokrácenými listy palem a účtem ve schránce na třeba 5200 dolarů.

Důvod je jednoduchý. Každá obec si stanovuje výši daně z nemovitosti podle svého. Dobrá obec nabízí svým občanům zdarma knihovny, školy, tenisové kruty, bazény… to vše placeno právě z daní z nemovitosti. Pokud se domy v obci prodávají draho, je vyšší i daň z nemovitosti, ale lidé je rádi kupují, protože vědí, že je dobře a snadno kdykoliv prodají. Pokud se ve čtvrti usídlí hříšník „bordelář“, sníží cenu všech ostatních domů v celé čtvrti nebo aspoň ulici. A o to tu nikdo nestojí, koupit dům za 300tis. dolarů a kvůli nějakému lenochovi ho za 3 roky prodat za 100 tisíc.

Nicméně, buďte v klidu. V Česku se, krom dalšího zvyšování cen benzínu, potravin, poplatků za televizi a rozhlas či postupného drcení životní úrovně nic podobného, jako dotace na anglický trávník, neplánuje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz