Hlavní obsah
Seberozvoj

Účinné techniky zbavení se břemena a navození psychickému odpočinku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Andrea Piacpuadio / Pexels.com

Domov a harmonie

28. 10. 9:34

Chaos jež působí dojmem, že vládne dnešní společnosti. Sami na sobě můžeme pociťovat, že sebou vláčíme jakési břemena. Jak se jich vědomě a účinně zbavovat?

Článek

Na můj vkus máme kolem sebe nejen chaos jež působí dojmem, že vládne dnešní společnosti. Sami na sobě můžeme pociťovat, že sebou vláčíme jakési břemena. Jak se jich vědomě a účinně zbavovat a jak působí taková očista na naši energetiku těla? Snižuje napětí a snižuje pocit nervozity?

Když se nám do života vkradla negativní energie a naše biopole se cítí zahlcené až přehlcené. Nejen informacemi všeho druhu, a že to musím pořád třídit. Ale celkově tu panuje takové napětí, chaos, strach, nervozita až agrese mezi lidmi. V našem kolektivní spolu-vědomí je prostě nyní nakumulováno mnohého. Až natolik nepříjemného.

Také přišel k nám podzim a přináší změny v počasí, změny naší nálady a je zcela běžné, že v tuto dobu pociťujeme rozčarování. Běžně někteří lidé spojují podzim s nastolením depresivních stavů.

Můžeme se jednoduchými nástroji naučit denně režimu či vlastnímu malému rituálu, nebo uvolnění mysli, což má za následek zklidnění celého nervového systému. Když se budeme cítit uvolnění, bude se nám snáze přemýšlet či vnímat, jak s danou situací naložit.

Máme takzvané dva hlavní druhy nervového systému, které se nazývají sympatický a parasympatický. Sympatický nervový systém obvykle přispívá k reakcím ‚boj nebo útěk‘ a zvyšuje tělesnou aktivitu, zatímco parasympatický nervový systém pomáhá uklidnit tělo a podílí se na relaxaci a obnově.

Tyto níže zmiňované techniky jsou naprosto jednoduché a prosté. Nemusíte nad nimi velmi uvažovat. A to je cílem tohoto procesu, vytvářet a nebo dělat něco, co způsobí, že naše myšlenkové pochody se uvolní. To má za následek geometrickou řadu uvolnění, kterých cílíme dosáhnout.

Čím více je budeme do života aplikovat, tím více budeme posilovat náš parasympatický nervový systém, na jehož obnovení musíme počítat s faktem, že vyžaduje náš čas, vůli a trénink. Tedy jeho nástup je pomalý ale zároveň velmi efektivní. Potřebujeme vlastně vytáhnout ze sebe ono napětí, které se tlačí do našich svalů, kostí, lymfy, nebo vnitřních orgánů.

Základními potřebami lidského těla je dostatečný a kvalitní spánek, pestré stravovací návyky, pitný režim a pohyb. Jedno jakoby střídá druhé. Když hledáme, kde nám co schází je prvotní se podívat, zda dodržujeme zdravý životní styl. A když ne, tak se to časem někde projeví. Nezoufejme, lze se znovu navrátit sám k sobě.

Základní metody nejen pro psychický odpočinek, ale i naši obnovu a regeneraci:

Meditace: Meditace může pomoci uklidnit mysl a snížit stres. Existuje mnoho různých meditačních technik, které si můžete vyzkoušet, včetně jógy a mindfulness meditace. Meditace je dnes moderní. Ale co je to ta meditace? Meditace je naslouchání vnitřnímu dění. Dostávání odpovědí. V depresi nikdo meditovat nebude, ani já jsem to nedělala. Když jsem meditovala, většinou to bylo někdy v minulosti a v nějaké skupině. Svou vlastní meditaci vedu přístupem k sobě. Co si dovolím, co si dopřeji, co si myslím, že je správné pro mne. A rozhodnutí se. Rozhodování o svém těle, duši a mysli. Kudy jdu, kam jdu, proč tam chci jít.

Meditace pro mne znamená, vyznat se, co v životě já chci. Co chce má duše, ne to, co si myslím, že si přeji teď a hned. Meditace je vlastně vnitřní zrání, rozhovor, navracení se k sobě. Meditace je zprofanované slovo, ve skutečnosti to znamená vědění, vědění o tom, kdo já jsem.

Čtení: Čtení knihy, která vás zajímá, může být skvělým způsobem, jak se na chvíli odpojit od běžného stresu a věnovat se něčemu, co vás baví. S nástupem moderních technologií čteme příspěvky na Instagramu a Facebooku, na Seznamu, či na mnoha platformách. Prostě čteme to, co tam na nás samo vypadává. No a kde je ten můj výběr? Vybíráme si vůbec? Co čteme a jaký to má na nás vliv?

Čemu se totiž věnujeme, tam dáváme pozornost a energii. A tam je oblast našeho zájmu. Tam je naše duše v pozornosti na okolní dění. Aby se mohla vrátit k sobě, je nutné ji dát stravování. Vysoké kvality. O tom jsem psala v minulém příspěvku (Česká mystická krajina) a v jiném si můžeme uvést četbu, která je pro duši produktivní.

Hudba: Poslech hudby, která vás uklidňuje, může být skvělým způsobem, jak relaxovat a odpočinout si. Poslední dobou mne baví chorály, například gregoriánské chorály, tibetské mísy, zvonky a zvonkohry, africké bubny a dnes nově hrající muzikanti na skleněné čakrové mísy. Někdy si zapnu pouze čisté tóny, najdeme je ve vyhledávačích jako Pure Tone, Solfeggio frekvence, Alfa vlny na dobrý spánek a podobně. Každý podle svého vkusu a nynějšího nastavení. Když jsem byla roztržitá, nějaká meditační hudba mne nelákala, a tak jsem si raději pustila Queeny, nebo Blues, nebo Djazz, nebo rytmické arabské tance, nebo prostě Gipsy Kings, ty zabraly vždycky.

Tanec: Jednoduché pohyby na ladnou hudbu okamžitě působí na jemný centrální nervový systém. O tanci jsem toho dříve tolik nevěděla, ale objevila jsem Ecstatic Dance a zjistila jsem, že mne to automaticky při poslechu hudby vede k pohybu a do rytmu. Tím se rozproudí v nás vnitřní spící energie, která odstraňuje z těla usedlé bloky. Opravdu to funguje, ale chce to vyzkoušet.

Kreativní aktivity: Malování, kreslení, psaní, puzzle nebo jiné kreativní aktivity mohou pomoct rozproudit energii (novou krev) a zároveň poskytnout psychický odpočinek. Je to podobné jako u tance, v podstatě nás vedou k našemu snu a když to duše nebo tělo zjistí, dostane se nám jakoby novému nádechu, najednou se cítíme jako znovuzrození. Je to tím, že tyto kreativní činnosti nás spojily se záměrem našeho ducha a dostali jsme takovou odměnu ve formě energie či zprávy, ano že tímto směrem se vydat můžu.

Relaxační cvičení: Relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, progresivní svalová relaxace a autogenní trénink, mohou pomoci uvolnit napětí a zklidnit mysl. Tak zrovna ani jedna z nich mne nebaví. Nahradila jsem je jinou činností, abych se prostě ještě nestresovala tím, jak nejsem dokonalá. Rychlá chůze, nošení dřeva, nebo jeho štípání, fyzická aktivita venku. A i kdyby to měla být jízda na koloběžce, hlavně má člověk dělat opravdu to, co ho baví. Ne to, co je na seznamu jako automat.

Doplňující informace: Nahrazení fyzických cvičení napomáhá i masáž, když nemáme koho požádat, lze si udělat vlastní auto-reflexní masáž nohou, nebo i rukou. A pomyslně mačkat akupresurní body. Tím promasírujeme zatuhlé meridiány v těle. (energetická centra s vazbou na jednotlivé orgány a jednotlivé dráhy energií v těle).

Protažení těla: Někdy stačí si protáhnou tělo, narovnat záda, postavit se do pevného a rozhodného postoje. To má za následek, že se aktivují v těle buňky a imunitní systém, rozproudí se lymfa. Protažení těla používám tehdy, kdy si o sobě málo myslím. Prostě se narovnám a s tím přichází i ono rovnání si své cesty. Rovná záda také znamená, že se před druhými nebudu ohýbat. Pevný postoj v životě znamená, že vím kam mířím. Roztažené ruce ve výšce ramen znamená, že tady jsem, nyní v tomto prostoru. A že sem patřím. Ruce vztyčené vzhůru znamenají něco jako jsem vítěz, dosahuji svých cílů. No jak tak koukám, každá jednotlivá věc se dá rozepsat na mnoho a mnoho úhlů.

Sociální kontakt: Strávení času s rodinou a přáteli, ať už osobně nebo on-line, může poskytnout emocionální podporu a uvolnění. Příjemný telefonický rozhovor s blízkou osobou nás může obohatit. Čtyři roky jsem neměla komu zavolat a komu se důvěrně svěřit. A ačkoli jsem lidem říkala různé věci, nikdy to nebylo pořádně, hluboce, uvolněné nebo důsledně. Jakoby tu nikdo ke mne nebyl. A když, jenom tak krátce, že mne to nenaplňovalo. A ty čtyři roky jsem musela používat různé metody a cesty, aby mne stavy nouze nepohltily. Bylo to otřesné. Bolestivé. Náročné. Neuvěřitelné. Všelijaké. Nu co, jsem tu a píši jakési návody. Ty hluboké věci a potřeby jsem si schovala. Vím o nich, ale naučila jsem se, nerozhazovat sama sebe druhým na počkání. Ty se mohou ukázat jenom výjimečným lidem a bytostem a tehdy, až k nim přijde čas a prostor. Tím jsem si také uzavřela kapitolu, že druzí tu nejsou od toho se ve mne pitvat, jsou tu něco sdílet. Také si naslouchat a nebo spolupracovat. A když se to s nimi neděje, nebudu u nich ztrácet svůj drahocenný čas.

Někdy nám život dost naloží a svěřování se není vždy dobrý nápad, lidé vás pak použijí a zneužijí. A to nechcete, naučte se vlastně si chránit své dobro. Budete ho potřebovat i pro sebe.

Sauna nebo horká koupel: Tepelné terapie mohou uvolnit svaly a pomoci vám relaxovat. Přidáním esenciálních olejů navodíte nejen skvělou atmosféru, ale můžete pomocí bylin a vůní mířit přímo na konkrétní téma. Například esenciální olej z levandule má přímou návaznost na zklidnění naší mysli. Uvolnění svalů od stresu. Oleje z pomeranče nebo citrónu či máty nám vnáší pocit svěžesti (aktivity). Olej z oregana či borovice, nebo jedle očišťuje naše tělo a pomáhá detoxikaci.

Doplňující informace: Olej z oregana je velmi silný, než se jej naučíte používat, vyzkoušejte první snášenlivost. Na koupel pět kapek postačí. Nahrazení sauny či koupele lze koupelí nohou v lavóru, za užití studené vody, která tělo jemně nabije a nabudí imunitní systém v energetických drahách hlavně naší lymfy. Či rychlé osprchování studenou vodou.

Zapálit si svíčku: Když je tma, potřebujeme cítit světlo. Příjemné útulné světlo, nebo doplněk v domácnosti s barevným teplým nádechem navodí lepší atmosféru. Pocity úzkosti mohou velmi silně působit z osamocení. Zapálením svíčky dáváme vesmíru najevo, že se cítíme být součástí něčeho většího.

Cestování nebo výlety: I krátké výlety nebo cestování mimo váš běžný prostor mohou poskytnout změnu scenérie a přinést nový nádech čerstvého vzduchu, nápadů či inspirace.

Vycházka do přírody nebo do parku: Přemíru myšlenek čistí naše chůze a soustředění se na vjemy v přírodě a přímo ovlivňují naši nervovou soustavu. Naše tělo reaguje na krajinu, prostor, vzduch a podněty v přírodě jsou živé, proto naše propojení s přírodou je pro člověka velmi důležité.

Doplňující informace: Nahrazení vycházky lze i častým chozením bosými nohami v trávě. Velmi atraktivní a obyčejná věc s významným účinkem na tělo a ducha. Spojujeme se přímo se zemí a slaďujeme naše energetické dráhy a toky. Samozřejmě také velmi podpůrná technika pro imunitu a harmonii těla. Stačí pár minut denně, například 2 – 5 minut.

Zábava: Hraní her, sledování filmů nebo jiné zábavy, která vás baví, může být vynikajícím způsobem, jak se pobavit a odpočinout si. Například když je někdo smutný, pomůže mu sledovat komedii nebo pořady, kde je humor na prvním místě. Někteří lidé se dokonce pomocí humoru a pozitivního přístupu vyléčili z velmi závažných onemocnění.

Deník: Psaní do deníku může pomoci zpracovat myšlenky a emoce a získat jasnější pohled na své pocity. Důležité je právě v tu dobu, kdy se cítíme frustrováni a nemáme se komu svěřit, už jenom ta skutečnost, že své současné stavy zaznamenáváme je zároveň uvolňujeme z napětí a svého těla. Někdy se musíme opravdu vykřičet a nebo vyplakat. Převést tu emocionální přehlcenou síť a jakoby si uklidnit hormony. Takže když dlouho zadržujeme své pocity, abychom venku vypadali, že jsme v pořádku, doma to na nás doléhá. Psaní deníku nám pomůže tyto stavy propustit nebo alespoň se uvolnit.

Zahradničení: Vytáhnout se do zahrádky a pobývat s rostlinami, mluvit se stromy, či jinak upravovat vlastní zahrádku je velmi silná forma relaxace. Nemáme-li vlastní zahrádku, nebo venkovní truhlík, můžeme se soustředit na péči o domácí rostliny. Můžeme plenit chodník od trávy. Nebo jít před dům zametat. Tyto činnosti jsou účinné na převedení naší pozornosti a práce s přírodními živly nám do života vnáší každodennost a smysl naší práce.

Domácí mazlíčci: čas trávený s domácím mazlíčkem a péče o něho uvolňuje naše vnitřní napětí. Už od slova mazlíčkové můžeme vidět jakou hodnotu nám do života přináší. Jsou součástí naší domácí harmonie, snáší s námi vnitřní rozpoložení a naše nálady. Je potřeba jim dát vděčnost za to, že tu jsou s námi a rozptylují naši pozornost. V tom dobrém smyslu slova vlastně.

Když je úzkost velmi silná a opravdu se nejde naladit na některou z libých činností, používáme metody rychlého úklidu. Protože vynášení zbytků z prostoru fyzicky dělá dvojí službu. Jak na mentální úrovni a zároveň i té hmotné:

Úklid: Utřít prach, převést pozornost na úklid některé části domu, (když nemám tolik mentální síly dělat velký pořádek). Je to velmi silná a účinná metoda. Například vytřít podlahu, vysávat, vynést odpadky z domu. Výsledky vidíme okamžitě. A dokonce si všimneme, že soustředěním se na jednu aktivitu zapomínáme na negativní pocity, které jsme před chvíli měli. Znáte ten pocit když máte čistou koupelnu, prostor pro WC, jaký blažený pocit máte, když jsou kachličky čisté, lesklé a umyté. Naše domácnost vlastně reflektuje náš vnitřní stav, tedy můžeme pozornost obrátit i druhým směrem a vyčistit své prostředí. Ne nadarmo se říká, že čistota je půl zdraví. Tuto techniku ráda používám pro své naladění se na to, že věci jsou v pořádku, když je do pořádku prostě uvedeme.

Začít zpívat: Ačkoli se to zdá podivné, zpěv je vibrace a přenáší se do prostoru kolem nás. Slovo je silná metafora. Slovo nás uvádí do nálady. Když nám někdo řekne mám tě rád, miluji tě. Když si to řekneme sami pro sebe. Slovo v písni je daleko silnější. Zpívání je tedy metoda vlastního pocitu spokojenosti. Když jsem na tom byla velmi zle, všimla jsem si, že si vůbec nezpívám. Má duše v tu dobu není naladěná, že neprobíhá ten vnitřní rozhovor a komunikace. Že je tam jakési strnuté temno ve mne. Když jsem si začala zpívat intuitivně, nebo jakoby automaticky, uvědomila jsem si, který ten balast jsem v sobě nosila. Se zpěvem už tam není.

Afirmace: Vlastní metoda afirmací, které nahlas si říkáme: jako jsem dobrý, zvládám to, jsem silný, jsem v pohodě. Uzdravím se. Jak je známo, slova nás na přímo ovlivňují a to dokonce i naši náladu. Když není kdo by na mne mluvil, pustím si přednášku, vyjmenuji afirmace, mluvím nahlas k sobě. Snažím se komunikovat, nevzdávám to. Pocit vnitřní spokojenosti lze navodit vlídnou mluvou, protože naše buňky v těle na nás reagují. Reagují na to, co si myslíme a dokonce ještě víc na to, co o sobě kdy pronášíme. Proto je lepší vědomě cílit tak, jak bychom si přáli, aby už bylo. A i když ještě není, slovy se tam navádíme. Naše mluva a myšlenky jsou naše kotva. Jak se bude nadále naše tělo cítit.

Navodit úsměv na tváři: Zdá se to také podivné, ale metodami, které přepínají v našem mozku stav nouze na stav přijetí a vlastní pohody jsou někdy takto jednoduché. Naše svaly posílají nervovými kanály do mozku informace o tom jak se cítíme. A ten mozek posílá informaci vnitřním orgánům, které dostanou zprávu, jaké mají produkovat hormony. Hormony radosti a štěstí jsou zapnuty tím, že se usmíváme. To je důležitá technika, když potřebujeme mozku říci, jak se chceme cítit.

Strava: Strava je pro tělo nesmírně důležitá. Hlavně dnes, kdy jsou potraviny snadno dostupné. Nechci vám tu zde dávat přednášku o tom co máte jíst. Ale když dobře posnídáme, nebo si dáme hodnotný oběd, či svačinku. Naše tělo si řekne, ano stará se o mne dobře a má mě rád. A stejně nás za to také odmění. No, my často na sebe totiž zapomínáme. Napít se vody, na pitný režim, na zdravou a hodnotnou stravu. Chybí nám minerály a vitamíny. A tělo si o ně řekne. Někdy tak, že nevíme vůbec co se to s námi děje. Tělo hladoví. Nikoliv tím, že nejíme, ale že nedáváme tělu správné potraviny. Dám příklad. Když si sebe málo vážím a málo se respektuji, projeví se to na mém chování i stravování. Rychlá a dostupná strava nezajišťuje tělu dostatek energie a stavebních prvků pro jeho potřeby. Když na to budeme myslet, bude tělo vědět, že s ním máte dobré záměry.

Do jídelníčku jsem zahrnula třeba toto: namočené vločky do mléka, nastrouhala jsem si na ně jablko a posypala skořicí. Tělo si vezme minerály z přírodního jídla, bez konzervantů, umělých aditiv a rafinovaného cukru. Takto jednoduchou snídani můžeme pak obměňovat s přidáním oříšků či jiného ovoce. Rychlé, snadné, jednoduché – výživné. Ručně a s láskou připravené pro sebe.

Vyjmenované techniky neslouží jako náhražka, když potřebujeme zajít k lékaři. Přesto když je budeme znát, naučíme se vlastní stavy a pocity lépe zvládat nebo dokonce i ovládat. A to je smyslem mé práce, dávat podněty k tomu, které kroky v mé sebe-péči a sebe-lásce mohu následovat. Jak si co nejvíce mohu pomoci k dobré náladě já sám. I když je venku vlastně nelibo a ve světě se dějí podivné věci. Já pro sebe musím stát pevně jako skála a dbát na vlastní pocit spokojenosti. Můj vnitřní svět je právoplatný a důležitý. Mým úkolem je otevírat možnosti i tam, kde je v tuto chvíli nevidíme.

Ve stavech jako deprese a úzkosti na tyto techniky zapomínáme a zde si je můžeme připomenout, tak často jak vlastně potřebujeme. Můžete si seznam vytisknout, přepsat, doplnit o vlastní nápady a používat pro své potřeby. Když přijde pocit marnosti z tohoto světa, budeme vědět, že máme dlouhý seznam činností, které stojí za to je vyzkoušet a pozorovat jejich účinky. Pro tento účel zde dám tedy ještě stručný výpis, když něco pro sebe uděláme, značí to, že jsme se rozhodli, že máme vůli, že tudy se vydáváme, naše tělo a duše to velmi ocení. Já pevně doufám, že i na vaší mysli se dost podstatně uleví.

Protože jak vyplývá z učení jógové praxe, těla jsou vzájemně propojená, tělo, duch i mysl. Když posílíme jednu jeho část, stane se, že se blahodárné účinky projeví i na těch ostatních.

Foto: Santosh Sunwise

Tabulka aktivit

Sunwise

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz