Článek
Plat českého prezidenta přišel nedávno na přetřes v souvislosti s návrhem tzv. víceúčelové paušální náhrady, kterou by mohla čerpat jeho manželka. Samotný plat našeho prezidenta činil v loňském roce 341.200 Kč měsíčně. Krom toho však Petr Pavel mohl čerpat i náhrady výdajů spojených s výkonem své funkce ve výši 317.500 Kč. V souvislosti s výší platu českého prezidenta, který tvoří více než šestinásobek průměrné mzdy v ČR, by však možná nebylo na škodu se podívat, jak je tomu ve světě. Jak si tedy (co do platu) stojí český prezident ve srovnání se svými zahraničními kolegy?
Sousedé a Evropa
Pokud se podíváme k našim nejbližším sousedům, zjistíme, že měsíční plat slovenského prezidenta v roce 2024 činil 17.160 eur (427.696 Kč), s náhradami pak 18.487 eur (460.769 Kč). O poznání hůře je na tom polský prezident Andrzej Duda, jehož základní měsíční plat vychází na „pouhých“ 145.444 Kč. O dost lépe než Petr Pavel i Peter Pellegrini je na tom naopak německý prezident Frank-Walter Steinmeier, jehož základní měsíční plat činí 557.566 Kč. Funkce prezidenta je však v Německu tak trochu zastíněna funkcí spolkového kancléře, čemuž odpovídá i to, že Olaf Scholz si přijde měsíčně v přepočtu na 767.922 Kč, tedy o více než 200.000 Kč více než Frank-Walter Steinmeier.
Vůbec nejlépe, alespoň tedy pokud jde o plat, se má z našich sousedů rakouský prezident Alexander Van der Bellen, jehož základní měsíční plat činí v přepočtu 786.489 Kč. Naopak nejnižší plat ze všech evropských prezidentů má prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, který si měsíčně přijde v přepočtu pouze na 21.311 Kč, což více méně odpovídá minimální mzdě v ČR, která v tomto roce činí 20.800 Kč. Na druhou stranu nejvyšší plat ze všech evropských prezidentů pobírá švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutterová, která si měsíčně přijde téměř na milion (931.464 Kč).
Princ a chuďas
Vůbec nejnižší plat ze všech světových státníků má podle dostupných informací Thongloun Sisoulith, prezident Laosu, který je zároveň generálním tajemníkem Laoské lidové revoluční strany. Podle zveřejněných údajů pobírá roční plat ve výši 1.630 amerických dolarů, což je pouhých 2.994 Kč měsíčně. Jen o něco málo lépe je na tom Carlos Vila Nova, prezident Svatého Tomáše a Princova ostrova, který si měsíčně přijde na 5.383 Kč. O něco málo víc si pak vydělá Edgar Leblanc Fils, prezident Haiti, jehož měsíční plat činí 6.948 Kč.
Naopak všechny tři nejbohatší hlavy států bychom našli na Středním východě. Kuvajtský emír Mišal al-Ahmad al-Džábir as-Sabáh má k dispozici částku 165 milionů amerických dolarů ročně, tedy něco málo přes 300 milionů korun měsíčně. Ještě mnohem lépe je na tom šejk Muhammad ibn Zájid Ál Nahján, prezident Spojených arabských emirátů a vládce emirátu Abú Zabí, jemuž náleží roční příjem ve výši 4,6 miliard amerických dolarů (více než 100 miliard korun), což dělá měsíčně bezmála 8,5 miliard korun. Vůbec nejbohatší ze všech hlav států je pak jeho soused, Salmán bin Abd al-Azíz, král Saúdské Arábie, který má ročně k dispozici 9,6 miliard amerických dolarů (17,6 miliard korun měsíčně).
V souvislosti se Saúdskou Arábií je však nutno dodat, že přesná výše osobního platu krále není veřejně známa a zmíněná částka 9,6 miliardy dolarů tvoří tzv. royal allowance, tj. prostředky, které má král celkově k dispozici z titulu své funkce. Tato obrovská částka je pak do značné míry dána i zcela unikátní rolí, kterou celá královská rodina v politickém i ekonomickém životě země hraje.
Život na vysoké noze?
Při srovávání platů hlav států světa si můžeme všimnout, že plat prezidenta či panovníka často vůbec neodpovídá ekonomické situaci jeho země. Pokud srovnáme HDP jednotlivých států na obyvatele s přepočtem na paritu kupní síly, zjistíme, že třemi ekonomicky nejméně vyspělými státy jsou Středoafrická republika, Burundi a Jižní Súdán. Ve Středoafrické republice činí měsíční plat prezidenta 78.125 Kč, což se nemusí zdát jako příliš mnoho, ale vzhledem k tomu, že průměrná měsíční mzda je zde zhruba 1.000 Kč, je možné říci, že si tamější prezident žije vysoko nad poměry. To samé pak lze říci i o spoustě jiných, nejen afrických zemích.
Základní plat současného českého prezidenta dělá necelý sedminásobek průměrné mzdy v zemi, stejně jako je tomu např. u prezidenta amerického, jehož základní měsíční příjem je zruba 770.000 Kč. Ukrajinský prezident naproti tomu bere jen dvojnásobek průměrného platu na Ukrajině. Oficiálně udávaný měsíční plat ruského prezidenta činí zhruba 250.000 Kč a je tedy téměř o 100.000 Kč nižší než plat prezidenta českého, i když je všem jasné, že skutečné příjmy Vladimira Putina se pohybují v úplně jiných řádech. V záplavě všech uvedených čísel tedy můžeme říci, že český prezident se rozhodně nemá špatně, ve srovnání se zbytkem světa si však zároveň nežije výrazně nad poměry.
Zdroje:
- CBS News. How Much is the President Paid? (publikováno 5. listopadu 2024, odkaz ZDE).
- E15. Plat prezidenta ČR: Výše, náhrady, renta a paušál pro první dámu (publikováno 15. října 2024, odkaz ZDE).
- Forbes.com.What Are World Leaders Getting Paid? (publikováno 3. září 2024, odkaz ZDE).
- PoliticalSalaries.com. World Leader Salaries (odkaz ZDE).
- Visualcapitalist.com. Top 10 Highest-Paid World Leaders in 2024 (publikováno 9. července 2024, odkaz ZDE).
- Wikipedia.org. List of countries by average wage (odkaz ZDE).
- Wikipedia.org. List of countries by GDP (PPP) per capita (odkaz ZDE).
- Wikipedia.org. List of heads of state and government salaries (odkaz ZDE).