Článek
Přestože vlastní rukou nikoho nezabili, čtveřice diktátorů v následujícím článku má dohromady na svědomí přes 100 milionů lidských životů. Všichni ve svých rukou dokázali na určitou dobu soustředit takřka neomezenou moc a bilance jejich vlády byla co do počtu obětí, které si vyžádala, vskutku hrozivá.
Lenin (3 - 10 milonů mrtvých)
Podíl viny Vladimíra Iljiče Lenina na milionech mrtvých, které má jeho vláda na svědomí, je dnes často relativizován, a to nejen v Rusku, ale i jinde ve světě. Zdá se, že v myslích mnoha lidí stále přežívá představa Lenina jako intelektuála, teoretika marxismu a hlavní postavy říjnové revoluce roku 1917. Tím vším jistě byl, stejně tak byl ovšem i jedním z největších zločinců historie, byť je pravda, že odhady obětí jeho vlády se i mezi historiky značně různí.
Jen ruská občanská válka (1918-1922) si vyžádala (hrubým odhadem) 10 - 17 milionů obětí. Přestože toto obrovské číslo nelze připsat za vinu přímo a pouze Leninovi, za oběti tzv. Rudého teroru, který probíhal ve stejné době, již Lenin rozhodně odpovědnost nese. Odhady počtu obětí Rudého teroru se pohybují od několika set tisíc až po 2 miliony. Z Leninovy iniciativy byla rovněž založena tajná policie Čeka, která za svoji pětiletou existenci stihla popravit a umučit až 500.000 lidí.
Mnohem méně známou (byť co do počtu obětí mnohem horší) událostí je hladomor v Povolží (1921-1922). Přestože byl primárně způsoben špatným počasím a nízkou úrodou, bolševici měli na celkovém počtu 5 milionů mrtvých lví podíl, protože již tak zbídačeným rolníkům zabavovali zásoby i osivo. To mělo mimo jiné za následek masové rozšíření kanibalismu.
Hitler (nejméně 17 milionů mrtvých)
Přestože nacistické Německo rozpoutalo druhou světovou válku, která si vyžádala životy 70 - 85 milionů lidí, k Hitlerovi jsou historikové většinou mnohem shovívavější a připisují mu „pouze“ vinu na přímých obětech nacistického režimu jako takového. Podle United States Holocaust Memorial Museum lze nacistickému režimu v letech 1933-1945 připsat zhruba 17 milionů obětí, z nichž 6 milionů tvoří Židé, 3 miliony sovětští váleční zajatci a 1,8 milionu polští civilisté.
Všechny tyto zločiny se pochopitelně neděly pouze na území Německa, protože nacisté zřídili vyhlazovací tábory nejen v Německu, ale i v Polsku a na území bývalého Sovětského svazu. Teprve v poslední době se pak zpřesňují odhady o dalších skupinách a minoritách, které padly za oběť nacistickému běsnění. Během let 1933 - 1945 tak bylo (krom mnoha jiných skupin lidí) cíleně zavražděno přes 250.000 lidí s různými druhy postižení, zhruba stejný počet Romů a nejméně 5.000 homosexuálů.
Stalin (nejméně 20 milionů mrtvých)
Před rozpadem Sovětského svazu se odhady počtu obětí přímo související s vládou Stalina (1924-1953) velmi různily a historikové, ruští i zahraniční, většinou udávali čísla v širokém rozmezí 5 až 30 milionů mrtvých. Z dat, která pochází z ruských archivů vyplývá, že 3,5 - 5 milionů obětí si vyžádal uměle vyvolaný hladomor na Ukrajině (1932-33), 1,5 milionu hladomor v Kazachstánu (1930-1933), 1,5 - 1,8 milionu lidí zemřelo nebo bylo zavražděno v gulazích a více než milion lidí bylo zavražděno během tzv. Velké čistky (1936-38).
To však není zdaleka kompletní výčet zločinů stalinismu. Počet obětí procesu tzv. dekulakizace (1917-1933, oficiálně začala v roce 1929) lze odhadovat pouze přibližně a i odhady historiků se pohybují v poměrně divokém rozmezí 400.000 - 5 milionů mrtvých. Rovněž bychom měli přičíst oběti nucených přesunů skupin obyvatel po Sovětském svazu v letech 1930-1952, kterým padlo za oběť 800.000 - 1.500.000 obyvatel.
Otázkou samozřejmě zůstává, nakolik jsou všechna data z ruských archivů věrohodná. Americký historik William D. Rubinstein podle svého nejkonzervativnějšího odhadu přisuzuje Stalinovi přímou odpovědnost nejméně za 7 milionů mrtvých. Britský historik Simon Montefiore ve své knize Stalin: The Court of the Red Tsar naopak odhaduje celkový počet obětí stalinismu nejméně na 20 milionů a někteří jeho kolegové jdou se svými odhady ještě výše.
Mao Ce-tung (nejméně 40 milionů mrtvých)
I v případě Mao Ce-tunga se odhady počtu obětí jeho 27 let dlouhé vlády liší, rozpory však panují jen pokud jde o horní hranici. Historikové se vesměs shodují, že v přímém důsledku Maovy politiky zemřelo více než 40 milionů lidí. Někteří, např. Johnatan Fenby ve své knize Modern China: The Fall and Rise of a Great Power, 1850 to the Present, uvádějí, že celkem mohlo jít až o neuvěřitelných 70 milionů obětí a nemůže být tedy pochyb o tom, že právě Mao Ce-tung zaujímá nelichotivé 1. místo našeho žebříčku největších masových vrahů historie.
Jen samotný program zvaný Velký krok vpřed, který Maova Čína razila v rámci Druhého pětiletého plánu (1958-62), si vyžádal zhruba 40 milionů mrtvých. Cílem této politiky původně bylo zvýšení produkce a přeměna Číny na světovou velmoc. Skutečným výsledkem byl však největší hladomor v dějinách lidstva, během kterého zemřely desítky milionů lidí. Druhým „slavným“ projektem z Maovy dílny pak byla tzv. kulturní revoluce, která oficiálně probíhala od roku 1966 až do Maovy smrti v roce 1976. Odhady počtu obětí desetiletého trvání kulturní revoluce se běžně uvádějí v milionech, jakož i v desítkách milionů mrtvých.
Zločin a trest?
Kromě toho, že všichni vládli ve 20. století, spojuje všechny čtyři diktátory uvedené v tomto článku i fakt, že všichni čtyři své zločiny páchali ve jménu ideologie, které se rozhodli sloužit. Pokud by byli někdy hnáni k zodpovědnosti, je velmi pravděpodobné, že právě ideologií by se bývali hájili. To se ovšem nikdy nestalo a možná nejsmutnější na celé věci je právě fakt, že nikdo z těchto čtyř největších masových vrahů historie nebyl za smrt dohromady více než 100 milionů lidí nikdy potrestán.
Zdroje:
- FENBY, Johnatan. Modern China: The Fall and Rise of a Great Power, 1850 to the Present (Ecco Press), 2008.
- GOODING, John. Socialism in Russia: Lenin and His Legacy, 1890–1991. (Palgrave Macmillan), 2001.
- LEE, Stephen J. Lenin and Revolutionary Russia. (Londýn: Routledge), 2003.
- MONTEFIORE, Simon Sebag. Stalin: The Court of the Red Tsar (Knopf Doubleday Publishing Group), 2003.
- RUBINSTEIN, Willam D. Genocide (Taylor & Francis), 2014.
- SPENCE, Jonathan D.The Search for Modern China (New York, Norton), 1999.
- USHMM.org. How Many People Did the Nazis Murder? (Encyklopedie holokaustu, odkaz ZDE).
- VOLKOGONOV, Dimitrij. Lenin: počátek teroru, 1. vyd. (Liberec: Dialog), 1996.