Článek
„Právě jsem se přiznal, že jsem asi zabil pana arcivévodu“, oznámil Švejk svým spoluvězňům ve slavné scéně Haškova románu. Podobně překvapivé přiznání, tentokrát ohledně smrti prezidenta Kennedyho, učinil před lety bývalý vězeň James Files, který většinu své aktivní „kariéry“ strávil prací pro mafii a organizovaný zločin. Zatímco hrdina nejslavnějšího Haškova románu si svým přiznaním dělal pouze legraci, James Files přísahá, že mluví vážně a celou událost detailně popsal v několika knihách a rozhovorech.
Oficiální verzi lidé nevěří
Vyšetřováním atentátu na prezidenta Kennedyho byla pověřena tzv. Warrenova komise. Podle jejího závěru 35. prezidenta USA zastřelil 24letý Lee Harvey Oswald. Samotného Oswalda však hned druhý den po atentátu při převozu do vězení přímo před objektivy televizních kamer zastřelil majitel nočního klubu Jack Ruby. Warrenova komise ve své obsáhlé (888 stran dlouhé) zprávě došla k závěru, že Oswald při vraždě Kennedyho jednal sám a na vlastní pěst. A sám a na vlastní pěst pak prý stejně tak jednal i Jack Ruby při vraždě Oswalda.
Tento závěr však americká veřejnost dodnes nepřijala. Podle průzkumu veřejného mínění z října 2023 pouze 29 % dospělých Američanů věří, že Oswald jednal sám a na vlastní pěst, zatímco 65 % je přesvědčeno o tom, že musel být součástí mnohem rozsáhlejšího spiknutí. Krom sporného závěru však Warrenova komise ignorovala většinu poznatků, které by rozporovaly její závěry, stejně jako většinu svědků, kteří tvrdili, že Oswald a Ruby se znali nebo že výstřely byly slyšet z více než jednoho místa, což by znamenalo, že střelců muselo být více.
Postupem času začalo být více a více závěrů Warrenovy komise zpochybňováno a tak v roce 1976 Sněmovna reprezentantů zřídila Zvláštní výbor pro vyšetření atentátu zvaný HSCA (House of Representatives Select Committee on Assassinations), který práci Warrenovy komise podrobil kritice a v mnoha ohledech dospěl k jiným závěrům. Podle HSCA nepadly 3, ale 4 výstřely. Třikrát vystřelil Oswald z knižního skladu a jednou neznámá osoba z travnatého pahorku (angl. Grassy Knoll). Výbor dále poukázal na několik svědků, které Warrenova komise ignorovala a kteří tvrdili, že Oswald a Ruby se znali, což vedlo k závěru, že prezident byl pravděpodobně zavražděn na základě spiknutí.
To já jsem zabil prezidenta
V roce 1989 se záhadu smrti J. F. Kennedyho pokusil rozlousknout Joe West, nezávislý vyšetřovatel z Houstonu. Po třech letech neúspěchů ho kontaktoval bývalý agent FBI, který si přál zůstat v utajení. Tento agent (později se ukázalo, že jde o Zacka Sheltona) řekl Westovi o vězni, který si odpykává trest ve vězení v Illinois a který by mohl mít důležité informace o atentátu na Kennedyho. Files se nejdříve o Kennedyho smrti odmítl bavit, West si však postupně získal jeho důvěru a informace, které od Filese nakonec dostal, překvapily úplně všechny.
Files v obsáhlém rozhovoru uvedl, že atentát na Kennedyho zosnovali přední členové chicagské mafie John Roselli a Charles Nicoletti, pro které Files toho času pracoval. Tvrdí, že onoho osudného dne na Kennedyho střílel on sám spolu s Nicolettim. Nicoletti z budovy Dal-Tex, která se nachází vedle knižního velkoskladu, odkud měl střílet Oswald, a Files ze zmíněného travnatého pahorku. Před samotnou akcí měl Nicoletti Filesovi říct, aby střílel jen v případě, že on sám Kennedyho netrefí. Osudnou střelu, která prezidentovi způsobila rozsáhlé zranění hlavy, jemuž posléze podlehl, však nakonec vypálil Files.
Files rovněž uvedl, že role Lee Harveyho Oswalda byla pouze zástupná, že Oswald byl ve skutečnosti nevinný a nezastřelil prezidenta Kennedyho ani policistu J. D. Tippita, z čehož byl rovněž obviněn. Samotný Files se ve zmatku, který na místě vraždy následoval, nepozorovaně dostal z místa činu bez jakýchkoli obtíží a od Nicolettiho za tuto „práci“ později dostal 30 000 dolarů (zhruba 300 000 dolarů v dnešních cenách). Tolik jeho překvapivé doznání.
Pravda, nebo lež?
James Files učinil své překvapivé doznání v roce 1992. O rok dříve byl odsouzen na 30 let za dvojnásobný pokus o vraždu. V roce 1992 mu bylo už 50 let a mohl se tedy poměrně realisticky domnívat, že na svobodu se už nikdy nedostane. Právě na tento fakt poukazovali někteří jeho kritici, podle kterých si tak Files chtěl svým vymyšleným přiznáním alespoň zajistit slávu a peníze, které mohl za rozhovory snadno utržit. V roce 2016 byl však podmínečně propuštěn, ani poté na svém doznání nic nezměnil a na své vině trvá i dnes ve svých 82 letech.
O atentátu na Kennedyho existují desítky konspiračních teorií, ve kterých se objevuje více než stovka lidí, kteří 22. listopadu 1963 na prezidenta Kennedyho údajně stříleli. James Files je však jediný, kdo se k vraždě prezidenta sám přiznal. Jako jeden z důvodů uvedl, že se ve vězení obrátil na víru. FBI označila jeho příběh za nevěrohodný, trhliny v něm vidí i řada historiků, zatímco psychologové a experti na řeč těla se po shlédnutí jeho nejobsáhlejšího rozhovoru jednomyslně shodli, že James Files velmi pravděpodobně mluví pravdu.
Ze 178 svědků střelby na Dealey Plaza, kteří vypovídali před Warrenovou komisí, nebyla téměř polovina (78) jednoznačně schopna určit směr, ze kterého výstřely vyšly. Zároveň pak Komise ignorovala 21 lidí, kteří jako místo střelby určili travnatý pahorek (Grassy Knoll). Právě odtud podle svých slov střílel James Files. Zda se jedná pouze o blázna, který se přiznal k vraždě, kterou nespáchal, nebo jde o člověka, který mluví pravdu, se možná dozvíme, až americká vláda konečně zveřejní všechny dosud utajované dokumenty týkající se této vskutku přelomové události dějin 20. století.
Zdroje:
- Bugliosi, V. Four Days in November: The Assassination of President John F. Kennedy (W.W. Norton & Co.), 2008.
- The Week: Who Killed JFK? The Assassination That Spawned 60 Years of Cospiracy Theories (odkaz ZDE).
- Kompletní text zprávy Warrenovy komise v angličtině (odkaz ZDE).
- Kompletní text zprávy Zvláštního výboru pro vyšetření atentátu na prezidenta Kennedyho v angličtině (odkaz ZDE).
- Průzkum veřejného mínění Gallupova institutu v otázce smrti prezidenta Kennedyho z října 2023 (odkaz ZDE).
- Rozhovor s Jamesem Filesem (167 minut, v angličtině, odkaz ZDE).
- Spartacus Educational. James Files (v angličtině, odkaz ZDE).
- Wikipedia. Assassination of John F. Kennedy (v angličtině, odkaz ZDE).
- Wikipedia. James Files (v angličtině, odkaz ZDE).