Hlavní obsah
Věda a historie

Co Morse poslal dál, nezastavil už nikdo

Foto: Foto: National MagLab / Wikimedia Commons (Public Domain)

Samuel Morse neměl v plánu dělat revoluci. Jen chtěl, aby zprávy chodily včas. A povedlo se mu to.

Článek

24. května 1844. V jedné místnosti ve Washingtonu sedí muž, před sebou podivnou krabičku s klikou, v hlavě napětí, v ruce připravenou větu. Venku je klid. Uvnitř začíná největší hluk budoucnosti – a nikdo ho ještě neslyší.

Samuel Morse zmáčkne kliku. Do drátu vyšle pár impulsů. Několik vteřin, pár signálů, pár teček a čárek. A pak, o několik desítek kilometrů dál, přijde odpověď: přijaté. Hotovo. Spojeno.

Věta byla jednoduchá: „What hath God wrought.“ („Co Bůh způsobil.)

Nesla se jako ozvěna. Ale ne krajinou – drátem. A lidé, kteří do té doby posílali zprávy koňmi nebo vlakem, si najednou uvědomili, že čas už nebude, co býval.

Ten den se svět nezměnil nahlas. Ale změnil se navždy.

Foto: Library of Congress / Wikimedia Commons (Public Domain)

Portrét Samuela Morse

Kdo byl Morse

Samuel Morse nebyl vědec od malička. Byl malíř. Portrétoval lidi, snil o slávě, cestoval mezi Evropou a Amerikou. Ale jednoho dne dostal zprávu – pozdě.

Jeho žena onemocněla. On se o tom dozvěděl z dopisu, který přišel až po její smrti. A v tu chvíli se něco v něm zlomilo. „Takhle to nejde,“ řekl si. „Musíme si umět říct důležité věci hned. Ne až potom.“

A tak vzal svůj smutek, zlost i zvědavost a začal pracovat na něčem, co dneska známe jako telegraf.
Nikdo mu nevěřil. Neměl vědecké vzdělání, neměl peníze, jen tvrdou hlavu a neodbytný pocit, že se to dá.

Roky bojoval. Zkoušel, selhával, přesvědčoval politiky, přátele i cizince. Byl nepochopený. Ale nepřestal. A jednoho dne mu dali šanci. Jeden drát. Jeden pokus.

Den, kdy to klaplo

24. května 1844. Washington a Baltimore spojoval drát natažený mezi dvěma telegrafními přístroji. Na jedné straně Morse, na druhé jeho asistent. Ani jeden si nebyl jistý, jestli to projde. Všichni přihlížející spíš čekali trapné ticho než zázrak.

A přesto to přišlo.

Morse napsal větu:
„What hath God wrought“ – Co Bůh způsobil.

Pár teček, čárek, pauz. Zvuk klapajícího mechanismu. A pak potvrzení, že zpráva dorazila celá. A v pořádku.

Nebyl to výbuch radosti. Bylo to ticho s otevřenou pusou. Lidé koukali, jako když někdo zavolá z druhého konce světa bez otevření úst. Nevěřili. A zároveň tušili, že tohle změní všechno.

Ten drát byl jako první jiskra. A od té chvíle začal svět zrychlovat.

Nešlo o slova, šlo o spojení

Ta věta, kterou Morse poslal, mohla být jakákoliv. Ale on si vybral citát z Bible. Krátký, silný, s patosem, který ten moment unesl. Jenže o tu větu vlastně vůbec nešlo.

Šlo o to, že přešla.

Z jednoho města do druhého – během pár vteřin. Bez koně, bez pošťáka, bez kouře z lokomotivy. Jen pulz. Jen signál. Jen zvuk klapnutí a přijetí.

A tím to začalo. Ne revoluce, ale spojení. Města, státy, kontinenty. Lidi, kteří si do té doby psali týdny, se najednou mohli dorozumět během minut.

Nikdo tehdy ještě nevěděl, že z toho bude jednou internet. Že si budeme posílat smajlíky z kapes. Ale jedno bylo jisté už tehdy:
Od teď už nebude ticho mezi lidmi trvat tak dlouho.

Strach a nadšení

Někdo tleskal. Jiný měl husí kůži. A někteří začali mít neklid v žaludku. Protože každá nová věc není jen naděje. Je to i hrozba.

„Co když někdo pošle lež?“
„Co když se zprávy budou šířit rychleji než pravda?“
„Co když už nebude klid?“

A nebyl. Telegraf začal sloužit novinám, armádám, obchodníkům i podvodníkům. Informace se najednou daly prodávat, křivit, zamlčovat – a hlavně šířit rychleji než dřív.

Ale i přesto – to byl pokrok. První věta přenesená drátem ukázala světu, že čekání není nutnost, ale zvyk.

Lidé se začali ptát:
„Když zvládneme mluvit na dálku, co zvládneme dál?“
A ten hlas už nikdo nezastavil.

Dneska klik a hotovo. Ale začalo to tady

Dneska pošleš zprávu během sekundy. Z kapsy. Z letiště. Ze záchodu. A ani se nad tím nepozastavíš. Ale někde to začít muselo.

Jedna místnost. Jeden drát. Jeden muž, kterému se smrt ženy změnila ve vynález. Jedna věta, která nikoho nezachránila, ale všem ukázala, že čas už nebude tak pomalý jako dřív.

Samuel Morse nebyl bůh. Ani génius. Byl umíněný, smutný a vytrvalý. A možná právě proto to dokázal.
Protože někdy stačí chtít říct něco včas – a vznikne z toho úplně nový svět.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz