Hlavní obsah
Věda a historie

Zapomenuté povstání: Železná Ruda 1919

Foto: Stijn Swinnen, Unsplash.com, volné dílo

21. července 1919 se v Železné Rudě vzbouřili legionáři a dělníci, kteří uvěřili v republiku a zůstali zrazeni. Stát zasáhl silou a příběh, který se nehodil, zmizel z paměti.

Článek

Železná Ruda leží přímo u hranic s Německem. Dnes tu najdeš tiché horské město, před sto lety se ale život točil kolem dřeva a rudných dolů. Místní chlapi byli zvyklí makat rukama, všude kolem lesy a za nimi už Bavorsko. Mezi domy se z komínů zvedal kouř z pil, v uších zvonil rachot dřevorubeckých pil a důlních vozíků.

V roce 1919 tu o turistech nebo sjezdovkách nikdo neslyšel. Tohle místo znalo hlavně dřinu, chudobu a nahromaděný vztek. Právě v létě toho roku se sem začali vracet legionáři – chlapi, kteří bojovali za republiku na francouzské i italské frontě. Doufali aspoň v trochu uznání nebo pořádnou práci. Jenže místo toho je čekal nezájem, úřední kličky a přežívání v bídě.

Století staré lesy, hory kolem a tvrdé ruce – ale nálada mezi lidmi byla těžká. Legionáři, kteří přežili zákopy, se teď toulali ulicemi Železné Rudy a přemýšleli, za co vlastně bojovali.

Zrada a bída

Po konci války se republikou šířila velká očekávání. Masaryk sliboval, že Československo bude státem všech, kdo za něj bojovali. Legionářům měl nový režim přidělit půdu, nabídnout práci a uznat jejich zásluhy. Jenže sliby se začaly rozplývat dřív, než si stihli vyzvednout demobilizační listy.

Zatímco Praha budovala úřady a řešila hranice, pohraničí zůstávalo mimo hlavní pozornost. Do Železné Rudy a okolních obcí se začali vracet bývalí vojáci – často zdecimovaní, bez prostředků, s iluzemi, které rychle mizely. Bojovali na frontách v Itálii, Francii i na Slovensku, někteří prošli Sibiří. Teď stáli doma a čekali. Práce ale nebyla, úřady si je přehazovaly a peníze docházely.

V okolí žili hlavně dřevorubci, horníci a sezónní dělníci. I ti cítili, že jim nový stát moc nepomáhá. Ceny stoupaly, zásobování vázlo a mzdy klesaly. Atmosféra byla napjatá, nevraživost rostla. Když se legionáři začali ozývat, rychle našli společnou řeč s místními – spojil je pocit zrady.

Nespokojenost se šířila údolím rychleji než úřední odpovědi. A na rozdíl od politiků tihle chlapi nevěděli, co je kompromis. Celý život poslouchali rozkazy – nebo si brali, co potřebovali. A teď měli pocit, že nemají co ztratit.

Den zlomu

Všechno se to seběhlo rychle. V pondělí 21. července 1919 se skupina legionářů a nespokojených dělníků shromáždila u dolů poblíž Železné Rudy. Nálada byla napjatá už několik dní – šířily se zprávy o stávkách, o tom, že se chystá „něco většího“.

Když se rozkřiklo, že jeden z legionářů měl být zatčen kvůli výtržnostem, situace se zlomila. Povstalci obsadili obecní budovu, přerušili spojení a začali mluvit o samosprávě. Tvrdili, že stát neplní své závazky, a že vezmou věci do vlastních rukou. Nebylo to organizované povstání, spíš zoufalý pokus o to, aby si jich konečně někdo všiml.

Na místo byla povolána armáda. Z Klatov vyrazila jednotka s rozkazem situaci okamžitě uklidnit. Pod velením důstojníka Josefa Křepelky došlo k obsazení klíčových bodů a následnému střetu. Zazněly výstřely. Podle dostupných svědectví padli při zásahu minimálně dva muži – jeden z legionářů a jeden voják.

Zatýkalo se bez dlouhého vysvětlování. Účastníci byli označeni za narušitele pořádku a rebelanty. Následovala série výslechů a přesun vězňů do Plzně a Prahy. Vše proběhlo během několika hodin. Povstání skončilo dřív, než stihlo začít.

Co mělo být hlasem zklamaných hrdinů, skončilo v policejních spisech jako incident. A ve veřejném prostoru – tichým místem na mapě, kde se nemělo nic stát.

Mlčení shora

Stát zareagoval rychle a tvrdě. Vyslal do oblasti pravidelné jednotky, doplněné o četnické posily. Už nešlo o dohodu, šlo o ukázku síly. Cílem nebylo jen uklidnit situaci, ale vyslat jasný vzkaz: republika si na svém území nenechá vyrůstat žádné druhé Slovensko ani žádné „rudé zóny“ inspirované tím, co se tou dobou dělo v Maďarsku nebo Bavorsku.

Zatčeno bylo několik desítek lidí. Legionáři, horníci, dělníci – nikdo se neptal, kdo začal. Výslechy byly tvrdé a rychlé, obvinění z podvracení republiky padala hromadně. V některých případech hrozil vojenský soud. Nakonec sice většina obviněných skončila jen s podmínkami nebo krátkými tresty, ale zásah byl symbolicky drtivý.

Zajímavé bylo i to, co následovalo v médiích: nic. O celé události se nepsalo téměř vůbec. Ve velkých novinách se Železná Ruda neobjevila. Ani jednou. Vnitřní zpravodajství se drželo stranou, lokální listy dostaly jasné doporučení mlčet.

Masarykova republika stála teprve na začátku. Potřebovala obraz jednoty, pokroku a stability. A rozhodně nepotřebovala zprávy o tom, že v pohraničí se bouří ti, kteří měli být její chloubou.

Události z 21. července 1919 tak rychle zmizely z veřejného prostoru. V archivech zůstaly zápisy o zásahu, několik výpovědí a seznamy zatčených. Ale nikde žádný pomník ani žádná připomínka.

Hrdinové bez pomníků

První republika je v kolektivní paměti zapsaná jako zlatá éra. Demokracie, vzdělanost, Masaryk na koni a vědomí, že „tady se žije jinak než jinde“. Jenže každá legenda má svoje stíny – a tenhle začíná přesně tam, kde končí oslavné řeči.

Železnorudské povstání nevyvolali extremisté ani cizí agenti. Byli to čeští legionáři, muži, kteří za vznik republiky doslova nasazovali život. Měli v ruce zbraně, ale ne proti státu – dokud je sám nezačal tlačit ke zdi. Zrada, kterou cítili, nebyla ideologická. Byla praktická. Bojovali za republiku a doma nenašli práci ani respekt.

Je to nepohodlná kapitola. Masarykova éra potřebovala ideální obraz – a ten, kdo do něj nezapadal, musel zmizet z rámu. I když měl pušku z Itálie a jizvy z Haliče.

Přitom nelze popřít, že republika vznikla z ničeho. Za čtyři roky od války dokázala vybudovat fungující státní aparát, měnu, školství i průmysl. To, co dnes považujeme za samozřejmé, bylo tehdy hrdinstvím každodenní práce. Ale právě proto je důležité připomínat i ty, kteří se do vítězného příběhu nevešli.

Když dnes mluvíme o první republice, měli bychom si položit jednoduchou otázku: pro koho to vlastně byl zlatý věk? A kdo za něj zaplatil tím, že zmizel z učebnic?

Zapomenutí věrní

Nikdo o nich neskládal písně. Nikdo po nich nepojmenoval ulici. A přesto stáli na prahu téže republiky, se stejnou vírou jako ti, kteří na Hradčanech zdobili prapory.

Možná udělali chybu. Možná byli netrpěliví, hrubí, unavení, nebezpeční. Ale to, co chtěli, nebylo nic víc než důstojnost. A to, co dostali, nebylo nic míň než odsunutí z příběhu, který pomáhali psát.

Nad Železnou Rudou dnes hučí vítr a z lesů je rekreační oblast. Nikdo už nepřipomíná, že právě tady jednou bouchla republika zevnitř. Že to nebyli nepřátelé, kdo se vzepřel, ale ti nejvěrnější.

Možná proto o nich tak neradi mluvíme. Připomínají nám, že demokracie není jen volební právo a hymna. Je to závazek – slyšet i ty, kteří nejsou slyšet první.

A možná že tohle ticho po výstřelu stále trvá. Ne v ozvěnách Šumavy, ale v každém místě, kde se zapomíná, komu všemu vděčíme za klid, který dnes považujeme za samozřejmý.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz