Hlavní obsah

Bouře uniforem s průměrným platem 56 tisíc

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: pixabay

Bouře, která se odehrává v řadách Policie ČR mohla být minimálně očekávána již dlouho. Proč se ale bouří, když mají plat vyšší než většina zbytku republiky.

Článek

Práce u police je záslužná, náročná a nedoceněná. O tom asi diskutovat nemusíme. Každý policista musí projít náročným výcvikem a  zkouškami, aby pak ve službě mohl nasazovat svůj život a zdraví za nás všechny.

Prvním zlomovým okamžikem bývá třetí rok služby. To policista skládá profesní zkoušku a dostává vyšší plat. Průměrný plat po těchto třech letech je uváděn okolo 46 tisíc hrubého. V oficiálních tabulkách však nejdeme úplně jiné číslo, daleko nižší. No jo, ono těch 46 tisíc hrubého je počítáno se všemi příplatky, které dělají třetinu platu.

Když se zeptáte kohokoli, kdo pracuje u policie, většinou vám s údivem odpoví, kde se ta čísla berou. Stejně tak u uváděného průměrného platu přes padesát tisíc hrubého. Tam už jsou započítány i platy vysoce postavených hodnostářů včetně jejich odměn. O tom si ale řadový policista v ulicích může nechat jen zdát. Je to stejné, jako je uváděn průměrný plat občanů ČR, ten také zas tolik lidí nedosahuje.

Nabízí se otázka, jaké finanční ohodnocení je natolik dostačující, aby byl člověk ochoten riskovat svůj život. A nakolik motivující musí být cifra na výplatní pásce, aby zůstal odhodlaný, nestranný a nadšený ve své profesi?

Když si představím, že by mi v práci denně chybělo několik kolegů a já bych musel zvládat i jejich úkoly, k tomu by neustále narůstala související administrativa a každý den bych poslouchal od „zákazníků“ množství nadávek hrubého zrna, asi by ani těch padesát tisíc hrubého pro mne nebylo dostačující pro další setrvání. Natož se ještě za ty peníze vrhat vstříc drogovým dealerům, vrahům, lupičům, šíleným řidičům a jiným dalším individuím.

No a v neposlední řadě onen diskutovaný čárkový systém, jehož existenci vrcholoví manažeři vehementně popírají, sic tváří v tvář jasným důkazům napříč obvodními odděleními. Kdysi mi jeden kamarád říkal, „musím donést za směnu aspoň pět blokovek (tzn. pokut)“ a já se ho ptal: „No jo, a jak to uděláš, když nikdo nic neprovede?“ „To nejde“, řekl mi „prostě si je musím najít, ať má náčelník činnost.“

Jasně, limity se plní všude. I v pásové výrobě musí být splněna určitá norma. Ale tak nějak si myslím, že tady je to něco jiného. To má opravdu policista cíleně hledat přestupky jen proto, aby je našel? Ano, kdo hledá, ten jistě najde, ale přijde mi to trochu scestné.

Takže sečteno podtrženo, plat, podstav, byrokracie a pořádná dávka nesmyslných opatření a rozkazů dávají jednoznačný recept k vytvoření podhoubí rostoucí nevole a boje za lepší podmínky. A já jim fandím.

Zdroje: Policie ČR, nospcr.cz, E15.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz