Článek
Americký sériový vrah, celým jménem Theodor Robert „Ted“ Bundy, rodným příjmením Cowell se narodil 24. listopadu 1946 v Burlingtonu a popraven byl na elektrickém křesle dne 24. ledna 1989 ve věznici na Floridě.
Vychovávali ho prarodiče a vyrůstal v domnění, že jsou to jeho rodiče a svou matku celé dětství považoval za svou sestru. Důvod byl prostý, jeho otec nebyl znám a prarodiče chtěli ochránit rodinu před společenskou ostudou.
Jeho matka se v následujících letech vdala, odstěhovala a chlapce vzala s sebou. Přijal příjmení svého otčíma a z Cowella se stal Bundy.
Varovné signály o jeho temné povaze se daly pozorovat již v poměrně brzkém věku. Fascinovaly ho chladné zbraně, zajímala ho pornografie, rád četl o vraždách a často se dopouštěl drobných krádeží.
Během dospívání byl Bundy vnímán jako velmi sympatický, vzdělaný a společenský muž. Zajímal se politiku, psychologii, práva a literaturu a dívkám se velmi líbil. Na škole v Seattlu potkal svou životní lásku Stephanii Brooksovou, která se s ním však záhy rozešla, protože se jí nezdál dostatečně ambiciózní. Bundyho rozchod naprosto zničil. Mnohé prameny dokonce uvádějí, že se jeho pozdější oběti této bývalé přítelkyni velmi podobaly.
V následujících letech začala jeho společenská hvězda strmě stoupat. Angažoval se v politice a paradoxně také v organizacích pomáhajícím obětem trestných činů. Pracoval v krizovém centru pro sebevrahy, kde si ho spolupracovníci nemohli vynachválit.
Kdy přesně začal vraždit není dodnes zřejmé. Oficiální prameny uvádějí, že poprvé policie zaznamenala zmizení několika atraktivních mladých studentek v roce 1974. Bundy používal stejný modus operandi. Před dívkou předstíral zranění ruky nebo nohy a požádal ji o pomoc. Dívka ho následně doprovodila k jeho vozidlu, kde ji omráčil úderem do hlavy, uškrtil a znásilnil. Pak se zbavil těla. K některým tělům se ale Bundy opakovaně vracel, aby je znásilnil ještě posmrtně. Několik svých obětí také dekapitoval a odnesl si jejich hlavy domů jako trofeje.
Postupem času přibývalo víc a víc svědků, kteří na místech únosů viděli pohledného tmavovlasého muže s vozidlem VW „broukem“. Policii se podařilo sestavit podobiznu a požádala prostřednictvím médií o pomoc. Mezi došlými tipy se objevilo i jméno Ted Bundy.
Smyčka se začala utahovat a Bundy se ve snaze zmizet přestěhoval. I v jeho novém působišti ovšem opět začaly mizet dívky a situace se opakovala.
K jeho dopadení velkou měrou přispěla jeho tehdejší přítelkyně, která jej poznala ve vysílané podobizně a také náhoda. Bundy byl zastaven policistou za překročení rychlosti a na zadním sedadle mu ležela pouta a kukla s otvory na oči. Tenkrát ještě zatčen nebyl, ale o pár měsíců už si jej policie spojila s případem jednoho z únosů a poslala ho do vazby.
Nicméně Bundy byl charismatický a schopný manipulátor, o kterém byli jeho přátelé a rodina přesvědčeni, že je nevinen. Vybrali tedy dostatek peněz a Bundy byl propuštěn na kauci.
V roce 1976 byl však odsouzen za únos a detektivové nasbírali dostatek důkazů i k jedné z vražd. Bundy se v procesu obhajoval sám, což mu také umožnilo v roce 1977 uprchnout a to poprvé skokem z okna knihovny, kde se připravoval a podruhé úzkým otvorem ve zdi své cely, který si vydlabal. Protáhl se otvorem do bytu šerifa, ukradl mu oblečení a auto a zmizel.
Na útěku v lednu 1978 vnikl na dívčí kolej, kde napadl čtyři studentky a dvě z nich zabil. V únoru následně unesl a zavraždil dvanáctiletou dívku. Čtyři dny po této vraždě byl naštěstí již definitivně zatčen.
Soudní proces byl značně medializován napříč Spojenými státy a charismatický vrah měl dokonce svou značnou fanouškovskou základnu s mnoha obdivovatelkami. Ve vězení se v roce 1980 dokonce s jednou z nich oženil a zplodil dceru.
Po celou dobu procesu se obhajoval sám a navzdory opakovaným výslechům trval deset let na své absolutní nevině. Přiznávat své skutky začal až ve chvíli, kdy bylo jasné, že se popravě nevyhne a postupnými výpověďmi se snažil její termín alespoň posunout.