Hlavní obsah
Finance

Insolvence, cesta z dluhového pekla

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
11. 11. 0:53

Možnost úplného oddlužení prostřednictvím insolvence není v novodobé historii naší republiky příliš dlouho. O spravedlivosti tohoto procesu se dodnes vedou diskuse.

Článek

O insolvenci může požádat každá fyzická i podnikající fyzická osoba. Podmínkou je mít čistý příjem alespoň 11 tisíc korun a nejméně 2 věřitele. Pokud dlužíte pouze jednomu věřiteli, byť by to byla vysoká částka, insolvence vám schválena nebude.

Dlužník, žadatel o insolvenci se musí nacházet v platební neschopnosti, tzn. není schopen své dluhy splácet a musí mít alespoň dva dluhy nejméně 30 dní po splatnosti.

Během insolvence nesmí dlužníkovi vzniknout další dluh, nesmí se dopustit trestné činnosti nebo třeba musí insolvenčnímu správci nahlásit všechny mimořádné příjmy jako je např. výhra v loterii nebo dědictví.

Délka insolvence je v současnosti 3 nebo 5 let. Novelou insolvenčního zákona by se mohla pětiletá lhůta zkrátit na tříletou pro všechny skupiny dlužníků.Takže po splnění všech podmínek může dlužník dojít ke kompletnímu oddlužení, pokud po dobu trvání insolvence zaplatí alespoň 30 procent dlužné částky.

O spravedlnosti tohoto procesu panují rozdílné názory. Je fér nadělat dluhy a pak spoléhat na dobrotivost státu, třetinu splatit a být z toho venku? Na druhou stranu dluhová spirála bývá neúprosná a kdo se do ni jednou dostal tak ví, jak těžko se z ní dostává, takže je pro věřitele výhodnější dostat z dlužníka alespoň něco nežli nic.

Bylo by to všechno pěkné, kdyby Češi nebyli tolik vynalézaví a hráli fér. Bohužel systém je hodně nedotažený a kontrola správnosti insolvence u jednotlivých dlužníků značně pokulhává. Není neobvyklé, že dlužník žádá o insolvenci a na výplatní pásce má oficiálně přiznáno pouze minimum příjmu, kdy zbytek dostává tzv. „na ruku“, nebo ještě vylepšená je verze, kdy k tomu minimálnímu příjmu si ještě sežene dobrozdání hodného sponzora, který ho bude příštích několik let finančně podporovat a doplácet insolvenčnímu správci část splátky. Pokud někoho takového ve svém okolí máte, jistě mi dáte za pravdu, že se jedná ve většině případů o obcházení celého systému.

Do těžké situace se může dostat každý. Možnost z ní důstojně vyjít by také měl každý mít. Ale trochu mi chybí větší individualizace. Pro mě je rozdíl, zda si někdo naseká dluhy, protože potřebuje nutně nejnovější telefon a nebo proto, že jeho děti nemají co jíst.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz