Hlavní obsah
Názory a úvahy

Má stát právo nařizovat rodičům, jak mají vychovávat děti?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
24. 10. 17:23

Otázka, zda jsou tělesné tresty přípustné či ne, spěje ke svému zodpovězení. Ministerstvo spravedlnosti je chce zakázat zákonem.

Článek

Nedávno se má kolegyně doslova přiřítila do práce s docela značným zpožděním a parádně naštvaná. „Co se ti proboha stalo, manžel ti zalehl nohy?“ šťouchl jsem si do ní rozverným hlasem ve snaze ji zlepšit náladu. „Ale, dej pokoj, byla jsem na koberečku,“ mávla rukou. „Vždyť šéf má dnes volno,“ zamyslel jsem se. „Však taky nemyslím šéfa, ale ředitelku školky,“ odpověděla mi.

To už jsem byl zvědavý. „Co ten váš mladý zase vyvedl?“ zeptal jsem se ve snaze dozvědět se celou historku. „On nic, ale já.“ Tázavě jsem se na ni podíval: „Tak už to vysyp, nenech se prosit.“ „Předevčírem si Vojtík nechtěl večer uklidit hračky a řekl mi, že zavolá na Linku bezpečí, že musí uklízet. Tak jsem mu odpověděla, ať klidně volá, že maminku zavřou a on půjde do dětského domova a šoupla jsem mu k tomu dvě po zadku. No a on to včera převykládal ve školce paní učitelce, paní učitelka ředitelce a ta mi ráno udělala přednášku o tom, jak jsem špatný rodič, když stresuju dítě děcákem a ještě ho mlátím. Domlouvala mi, ať volím jiné výchovné metody,“ dopověděla kolegyně celý příběh. „A cos jí řekla?“ kuckal jsem smíchy. „Co jí na to chceš říct, ještě na mě pošle sociálku a bude zbytečně problém. Vysvětlila jsem jí, že Vojtu určitě nemlátím, že dostal dvě malá plácnutí a ona mi na to řekla, že mám vychovávat slovem. Chápeš to?“

Nechápu. Kdy jsme se proboha ocitli v situaci, že si někdo dovolí rodičům mluvit do jejich výchovy? Ne, nejsem zastánce fyzických trestů, ale copak je „pár přes zadek“ tak nepřípustný trest, že je třeba jej zakázat zákonem?

Vyrůstal jsem ještě s dvěma bratry. Maminka na nás byla vesměs sama, protože tatínek jezdil na montáže a když byl doma, tak byl buď v hospodě nebo na stranické schůzi, což ostatně vyšlo na stejno. Ano, byla jiná doba, neměli jsme mobily, počítače a těch lotrovin jsme asi vymysleli víc než dnešní děti. Maminka se s námi nemazala. Když bylo potřeba, vzala klepáč na koberce a přišel spravedlivý trest. Vždycky jsme ale věděli, za co jsme dostali a příště si dali pozor.

Troufám si říct, že z nás tří vychovala slušné, schopné a samostatné chlapy a všichni svorně ji po dnes prokazujeme úctu a máme ji rádi. Nemyslím si, že by těch „pár po zadku“ na nás zanechalo následky.

To jsou opravdu dnešní děti tak jiné, že na jejich výchovu musí dohlédnout stát? A jaké tedy nastanou důsledky pro takového rodiče, kterému tzv. „ulítne ruka“? Dítě si najme právníka, podá na rodiče žalobu na ochranu osobnosti a bude vymáhat odškodné? Nejsem si jist, zda v tomto případě nejde stát již za hranu svých pravomocí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz