Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Nákupní turistika: Už i vy, pane premiére?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
9. 11. 0:28

Objev pana premiéra, že za hranicemi jsou potraviny levnější, kvalitnější a ve větším balení vzbudil ve společnosti velký rozruch, že by prozření vrcholového politika?

Článek

Pan premiér se vydal na nákup do sousedního Německa a neváhal se s výsledkem podělit na sociálních sítích. S hrůzou zjistil to, o čem každý český občan snažící se ušetřit nějakou tu korunu, dávno ví. Když jsem ono video shlédl nemohl jsem nevzpomenout pohádkovou písničku: „Když jednou král si vyjde bez kočáru, aby si vandrem prohlíd svoji říš…všechno naruby tu je, všechno naruby tu je…“

Nákup několika základních potravin vyšel pana premiéra dráž ve vlastní zemi, kde je průměrná mzda podstatně nižší než v té sousední. Také udiveně konstatoval, že některé výrobky se u sousedů prodávají za podobnou cenu ve větším balení. Dobré ráno, pane premiére, probudil jste se?

V této nelehké době drahých energií, inflace a zvyšování daní si každý pomáhá, jak může. Na sociálních sítích existuje mnoho skupin s radami a triky kde a jak levněji nakoupit. Nejširší portfolio mají skupiny zaměřené na nákupy v Polsku, kdy se ve velkém rozšířil nový trend - „nákupní spolujízda“ nebo také „nákupní turistika“.

V prvním případě občan jedoucí za hranice nabídne místo ve svém vozidle výměnou za podíl na cestovních nákladech a vyrazí na nákupy společně, ve druhém případě je nabídnuto celé vozidlo či dokonce autobus a vypraví se za nákupy celý zájezd.

Dlouho jsem odolával. Všichni mí kolegové a známí už mi nějakou dobu popisovali, jak je v sousedních zemích tráva zelenější, cesty rovnější, veřejná prostranství uklizenější a hlavně potraviny levnější a kvalitnější. Nakonec jsem se i já vydal na ten zázrak do sousedního Polska podívat.

Využil jsem „spolujízdu“ s kamarádem, který se vypravil za levnějším tabákem a vyrazili jsme za hranice. Byl jsem tenkrát v podobném šoku, jako pan premiér. Ceny a hlavně také kvalita sýrů, masa, mléka a dalších výrobků se s těmi našimi nemohly vůbec rovnat. Jak je to možné? A hlavně…jak to, že to jde? No, inu, evidentně jde to.

Na parkovišti před nákupním centrem byla v sobotu ráno většina vozidel s českou espézetkou. Čeština byla slyšet od každého regálu a co se dělo v kilometrové frontě před trafikou vám asi také nemusím popisovat, protože jste to nejspíš už všichni viděli.

To opravdu naší vládě nevadí, že Češi utrácejí své výplaty u sousedů a ve velkém podporují ekonomiky jiných států místo svého? Nač je celý konsolidační balíček a vymýšlení „daní z hlíny“, když miliardy protékají za hranice? Tato vláda si platí celý ansábl odborníků a poradců, takže mi není jasné, proč už jim někdo neporadil „ceny snížit, platy zvýšit a daně nevymýšlet“.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz