Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Reference o zaměstnanci v době GDPR

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
10. 11. 19:16

Smí si váš potenciální zaměstnavatel zjišťovat o vás informace z předchozích pracovišť? No, neměl by, ale je to běžná praxe.

Článek

Nedávno jsem byl pracovně v Olomouci a protože jsem měl volný večer, domluvil jsem si setkání s kamarádem, kterého jsem opravdu dlouho neviděl.

Sešli jsme se navečer v jeho oblíbené kavárně a začali probírat vše možné i nemožné ze života. Svěřil se mi, že je momentálně nezaměstnaný a k mému údivu podotkl, že také nejspíš nezaměstnatelný.

„Co to povídáš, ty s dvěma tituly a hromadou praxe ve státní správě?“ zeptal jsem se. „No, přesně, taky jsem si myslel, že se o mě všichni poperou, když je teda ta rekordně nízká nezaměstnanost, ale evidentně mám problém,“ odpověděl mi rozmrzele. „Proboha, jak to?“ nedalo mi to. „Víš, já jsem dal v práci výpověď kvůli šikaně. Vedoucí se po mně neskutečně vozila a mně pak ruply nervy, řekl jsem jí, že je blbá kráva a se vztyčenou hlavou odešel středem. No a kamkoli se teď vrtnu, všude si zjišťují reference. Jasně, kdo by taky kupoval zajíce v pytli, že? No a hádej, komu se všichni dovolají, když volají do mé bývalé práce?“

„Ty, Míro, nejsi ty trochu paranoidní?“ nedalo mi to se opatrně nezeptat. „Hele, vždycky to probíhá na chlup stejně. Pošlu životopis, motivační dopis, jdu na pohovor, všichni jsou nadšení, třepeme si rukama a slibujeme si spolupráci no a pak po několika dnech mi do telefonu řeknou škrobeně, že si vybrali jiného uchazeče. Nehledě na to, že dvakrát jemně naznačili v druhém kole výběrovky, že ověřovali údaje v mém životopise, tak kam asi volali?“ potvrdil mi svá zjištění.

„A to v době GDPR můžou?“ zeptal jsem se naivně. „No, hlavně by jim nikdo neměl nic sdělit, ale jak to dokážeš? A budeš se s nima tahat po úřadech nebo soudech?“

„Takže ty máš problém kvůli jedné jediné krávě, která tě evidentně nenávidí?“ kroutil jsem nevěřícně hlavou. „Přesně a došlo to tak daleko, že už ani nehledám práci v tomhle městě, natož ve státní správě. Přeci jen u soukromníka je daleko nižší pravděpodobnost, že bude někam volat a ověřovat. Když se mnou nebude spokojený, tak mě prostě vyrazí.“

Rozloučili jsme se a mně jeho slova ještě dlouho zněla v hlavě. To opravdu může jeden člověk systematicky ničit jiného? Může. Aby byla situace totiž alespoň trochu řešitelná, potřebujete mít v ruce důkaz. Svědka, nahrávku, listinu… cokoli hmatatelného, čím prokážete křivdu. Hned zde narazíte na problém. Nikdo vám neřekne přímo, kam volal, s kým mluvil a co se dozvěděl. Všichni minimálně tuší, že by z toho mohl být problém.

Pokud se vám ovšem podaří důkaz sehnat, jděte na policii. Je možné, že se bude jednat o trestný čin Pomluva, a to už je v kompetenci orgánů činných v trestním řízení. Je velmi pravděpodobné, že celá situace skončí reálně v rovině pouze přestupkové, ale i tak se vám bude muset pomlouvač alespoň omluvit. Pokud ale zjistíte, že bylo neoprávněně nakládáno s vašimi osobními údaji, kontaktujte Úřad na ochranu osobních údajů, který celou záležitost prověří.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz