Článek
Pokud jste vlastníkem nemovitosti a chcete si v pokročilejším věku trochu finančně přilepšit, nabízejí některé firmy hypoteční úvěr v podobě jednorázového vyplacení či měsíční renty s podmínkou zástavy vaší nemovitosti.
Veškeré splátky a úroky pak za svého života vůbec nemusíte řešit. Jen si prostě užijete půjčených peněz a o zbytek se budou muset postarat dědicové v dědickém řízení po vaší smrti. Takhle to nezní vůbec špatně. Obzvláště pak, když případní dědicové do budoucna s vaší nemovitostí nepočítají.
Je zde však několik ALE. Hypotečním úvěrem vznikne na vaší nemovitosti zástavní právo. Ne, neznamená to, že by přešlo vlastnictví na někoho jiného, jen vám vyvstanou jisté povinnosti a ztíží se jakékoli případné další nakládání s nemovitostí. Jako vlastník se od nynějška musíte o nemovitost řádně starat, aby neztrácela na své hodnotě a také dbát na řádné pojištění pro případ nějaké pohromy, to si úvěrové společnosti vkládají do základních podmínek úvěrových smluv.
Tím, že reverzní hypotéka není na našem trhu zatím nijak zavedeným produktem, nabízí ji pouze nebankovní společnosti a to s poměrně vysokým úrokem, což staví hodnotu nemovitosti oproti poskytnutému úvěru do velkého nepoměru.
Výše úvěru se pak odvíjí nejen od hodnoty nemovitosti, ale rovněž od věku majitele. Nabídky bývají velmi individuální, což ovšem nic nemění na tom, že úroky mohou přesáhnout i hranici 10 procent.
V reálu se jedná o situaci, kdy si senior ke svému nízkému důchodu přilepší zástavou nemovitosti. Neplatí administrativní poplatky, úroky ani splátky. Kámen úrazu přijde ve chvíli, kdy se mnohdy natěšení účastníci dědického řízení dostaví k notáři a zjistí, že dědečkův domeček úplně tak dědečkův nebyl.
Výše úvěru sice nesmí přesáhnout hodnotu nemovitosti, ale s úroky a poplatky se jí může velmi blížit. Takže z očekávaného dědictví vyvstane spíš otázka, kdo úvěr zaplatí nebo zda se rodinná nemovitost bude muset prodat, na což mnohdy finanční společnosti poskytující úvěr spoléhají.
Ostatně, žádný úvěr není stavěn tak, aby na něm poskytovatel prodělal. I v tomto případě se jedná pouze o finanční produkt přinášející zisk tomu, z jehož peněženky je financován.
Zdroje: