Hlavní obsah
Finance

Váš účet byl napaden

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
24. 10. 13:16

Na vlastní kůži jsem se nedávno přesvědčil o tom, jak věrohodně zní telefonát od „mého“ bankéře, který má „starost“ o mé finance.

Článek

Byla sobota odpoledne, když mi zazvonil telefon z neznámého čísla. Protože opravdu nerad ztrácím čas s lidmi z call center, tak mám v mobilu nainstalovanou aplikaci k odhalování a identifikaci případných nevyžádaných hovorů z telefonních čísel, se kterými mají lidé negativní zkušenost. Obrazovka se vždycky zbarví do rudě červené. Tentokrát nic, obrazovka blikala veselou zelenou, tzn. nejspíš bezpečný hovor.

Hovor jsem tedy přijal. Jaké bylo mé překvapení, když se z druhého konce ozvalo: „Dobrý den, hovořím prosím s panem Pokorným, narozeným dne 16.4. 1987, bydlištěm Praha 4 - Krč?“ „Dobrý den, ano, hovoříte. Co pro Vás mohu udělat, když už všechny mé údaje máte?“ zeptal jsem se poněkud nedůvěřivě. „Vy pro mne nic, ale já pro Vás určitě ano. Pane Pokorný, jmenuji se Tomáš Svoboda a pracuji jako bankéř společnosti, ve které vlastníte osobní účet. Bohužel Vám musím sdělit, že máme podezření, že byl Váš účet napaden hackery, tak jsem Vás raději ihned kontaktoval osobně.“

Nedala se mu upřít přesvědčivost a protože jsem zrovna byl u počítače, zadal jsem si stránky své banky a opravdu jsem tam bankéře Tomáše Svobodu našel.

„Jak jste na to proboha přišli?“ vyjekl jsem naoko do telefonu, abych mu potvrdil, že jsem na jeho hru skočil. „Někdo před chvílí zažádal z Vašeho internetového bankovnictví o půjčku v hodnotě 800 000 a snažil se převést celý Váš zůstatek v hodnotě 350 000 na jiný účet. Tyto transakce jsou pro nás vždy podezřelé, tak jsme je pro jistotu zablokovali a ověřujeme, zda jste to byl vy,“ pokračoval medově naléhavým hlasem.

Krucinál, tak podvodníci znají i zůstatek na mém účtu. Měl jsem tam právě došlé finance ze stavebního spoření, které jsem plánoval využít k rekonstrukci bytu.

„Ježišmarjá,“ zaúpěl jsem, „to jsem ale nebyl já, co mám dělat? Já se obleču a půjdu na policii,“ navrhl jsem bankéři. „Nemusíte na policii, vše máme již ošetřeno, nemáte se ničeho bát,“ sdělil mi uklidňujícím tónem a pokračoval, „příslušník Policie České republiky Vás bude neprodleně kontaktovat a doporučí Vám další postup. Já teď zavěsím a až vše zkonzultujete s policií, znovu se Vám ozvu, ať se domluvíme.“ „Dobře, děkuji pane bankéři,“ poděkoval jsem a byl jsem zvědavý, co se bude dít dál.

Asi za deset minut se mobil rozezněl znovu. Opět mi aplikace nehlásila nic nebezpečného. Telefonát jsem přijal a na druhém konci se ozval poručík Jiří Raška, který mi zopakoval bankéřova slova a naléhavě mne žádal, abych pro zachránění svého majetku učinil vše, co mi bankéř doporučí s tím, že trestní oznámení a další kroky podnikneme následně.

Znovu jsem tedy přijal telefonát bankéře a čekal na jeho doporučení. „Pane Pokorný, abych Vás celým procesem mohl bezpečně provést, je třeba, abyste si stáhl do počítače naši aplikaci pro vzdálený přístup, jinak Vám nejsem schopen pomoci,“ začal rozehrávat celý podvod. „Nezlobte se,“ řekl jsem mu roztřeseným hlasem, „mě momentálně nefunguje internet. Co mám proboha dělat? Poraďte mi!“ úpěnlivě jsem křičel do mobilu.

„Klid pane Pokorný, klid, nevadí, společně to vyřešíme,“ ozvalo se ihned z druhé strany. „Nezbývá tedy, než abyste se vypravil k bankomatu a vybral co nejvíce peněz, které následně vložíme společně na bezpečný účet.“ „Ale já můžu vybrat jen 80 000 denně, co s tím zbytkem?“ zeptal jsem se a pořád jsem hrál naprosto vyděšeného člověka. „Na zbytek zatím uvalím bankovní plombu a vybereme jej postupně. Ničeho se nebojte, budu s Vámi neustále v kontaktu,“ uklidňoval mne ten dobrodinec.

Oblékat se mi fakt nechtělo, natož si s milým podvodníkem ještě dál povídat. Poslal by mě vybrat z mého účtu co nejvíc, pak by mě nasměroval k nejbližšímu bitcoinmatu a já bych mu odeslal část svých tvrdě vydřených úspor, se kterými bych se už nikdy nesetkal.

„Hele, ty šmejde,“ houknul jsem do telefonu tentokrát už rozzlobeným tónem. „Víš, kam si ty svoje podfuky můžeš strčit? Během toho, co ses vykecával, jsme tě lokalizovali a jede k tobě zásahovka, přeji příjemnou zábavu.“ Spojení se okamžitě přerušilo.

Nevím, zda mi má poslední slova uvěřil, snad ano. Na tyto podvodníky se totiž ve většině případů bohužel nepodaří přijít. Oberou vás o vaše úspory a pak si je v klidu někde užívají. Tak snad se díky mně aspoň chlapec pořádně proběhl.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz