Hlavní obsah
Aktuální dění

Čína a svět tento týden: Křehký „reset“ vztahů vs. neotřesitelné spojenectví

Foto: The Presidential Press and Information Office / CC BY 4.0

Zatímco s USA uzavřela Čína opatrné celní příměří, s Ruskem okázale demonstruje své neochvějné spojenectví.

Článek

„Úplný reset“, nebo jen dočasná pauza v obchodní válce?

Spojené státy a Čínská lidová republika se během ženevských jednání dohodly na výrazném snížení cel na 90 dní. Jde o první větší průlom po týdnech oboustranné eskalace. Americká cla na čínské zboží zůstanou i nadále vyšší než před nástupem Donalda Trumpa do úřadu – dosáhnout by měla přibližně 55 %, z čehož 25 % tvoří cla zavedená během Trumpova prvního funkčního období, 20 % je reakcí na fentanylovou krizi a 10 % jsou plošná cla uplatňovaná vůči všem zemím. Čína zamýšlí cla na americký dovoz snížit na 10 %. Trump označil jednání za „velmi přátelská“ a hovořil o „úplném resetu“ vzájemných vztahů s Pekingem, přičemž naznačil, že se v této otázce ještě tento týden spojí se Si Ťin-pchingem.

Poměrně rychlé řešení odráží rostoucí tlak na obě ekonomiky. Američtí zemědělci, výrobci či společnosti jako Mattel pocítili narušení dodávek, čínský export do USA pak v dubnu klesl o 21 % a pokud by se tento trend nezměnil, výhledově mohl ohrozit miliony pracovních míst v Číně. Dočasné pozastavení cel podpořilo akciové trhy v obou zemích, analytici nicméně varují, že navzdory slavnostnímu tónu je dohoda spíše taktickou pauzou než dlouhodobým řešením. Následujících 90 dní tak ukáže, zda oteplení vztahů vydrží.

Zdroje:

Obracení Kissingera se nekoná

Minulý týden do Moskvy na vojenskou přehlídku k 80. výročí konce druhé světové války dorazil i generální tajemník Si Ťin-pching. Při osobním setkání s Vladimirem Putinem se znovu vzájemně ujistili o „neotřesitelném“ partnerství obou zemí a zdůraznili společnou snahu o prosazování multipolárního světového řádu. Výsledkem návštěvy byl podpis společného prohlášení k příležitosti konce války, v němž se obě země značně vymezují vůči americkému hegemonismu.

Za své tak vzaly pokusy o tzv. „obráceného Kissingera“ ze strany současné americké administrativy. Ta vysvětlovala svou nedávnou politiku vůči Rusku tím, že zlepšení rusko-amerických vztahů přispěje k narušení spojenectví mezi Moskvou a Pekingem. Že jde o marné úsilí, bylo zřejmé už od počátku – především kvůli nefunkční paralele se zahraniční politikou Richarda Nixona vůči Číně, která probíhala v naprosto odlišných podmínkách. Současné roky trvající rusko-čínské „partnerství bez hranic“, jehož deklarovaným cílem je změna mezinárodního řádu, podobné snahy zcela vylučuje. Spojené státy, ale i Evropa, si naopak potřebují uvědomit, že Rusko i Čína jsou pro ně součástí jednoho problému.

Zdroje:

Bojový křest čínské stíhačky v Kašmíru?

Během nedávné krátké konfrontace mezi Indií a Pákistánem došlo údajně k prvnímu bojovému nasazení čínské stíhačky J-10C (歼-10). Podle pákistánských, amerických a francouzských vládních zdrojů měly pákistánské vzdušné síly pomocí těchto letounů sestřelit nejméně dvě indické stíhačky Rafale od francouzského výrobce. Jednalo by se tak o první sestřelení západního letadla stíhačkou čínské výroby od roku 1959. Dillí informaci doposud oficiálně nepotvrdilo ani nevyvrátilo.

Podle agentury Reuters a singapurských novin Lianhe Zaobao situaci intenzivně sledují v Pentagonu i na Tchaj-wanu. Pokud by se tato informace potvrdila, jednalo by se totiž o vzácnou možnost posoudit kvalitu čínské vojenské techniky v boji. Rozsáhlejší vojenský konflikt zažila čínská armáda naposled ve válce s Vietnamem v roce 1979, její letectvo pak ještě dříve – během Druhé krize v Tchajwanské úžině na konci padesátých let. Ačkoliv je ČLR čtvrtým největším vývozcem zbraní na světě, většinu jejích klientů představují rozvojové země, které neválčí s vyspělými vojenskými mocnostmi. Většina moderní čínské vojenské techniky tak nikdy nebyla nasazena v boji. I kvůli tomu považuje řada západních analytiků čínské vybavení za méně kvalitní než západní alternativy. Prozatím nepotvrzené sestřelení nejmodernější francouzské stíhačky Rafale čínskou J-10C se nicméně vymyká této představě. Prokázaná kvalita J-10C by měla potenciálně zásadní dopad na obranné plánování Tchaj-wanu, proti němuž by v případě invaze byla určitě nasazena. Dění v Kašmíru by tak mělo sloužit jako varování, že dřívější vojenská technická zaostalost ČLR vůči Západu se nedá brát jako samozřejmost.

Zdroje:

Kuomintang versus nacismus a komunismus

Na výročí konce druhé světové války v Evropě předseda strany Kuomintang Eric Chu přirovnal své politické oponenty z vládní strany DPP k nacistům a prezidenta Laj Čching-tea k Hitlerovi. Reagoval tak na skutečnost, že někteří členové jeho strany čelí vyšetřování kvůli podezření z korupce či petičním podvodům, přičemž jeden z nich se dostavil k soudu v oděvu s nacistickou symbolikou. Toto přirovnání ostře odsoudila nejen tchajwanská veřejnost, ale i zastupitelské úřady mnoha evropských zemí v čele s Německem.

Reductio ad Hitlerum není neobvyklé ani v našich podmínkách. V případě pana Erica Chu má však několik specifik. V první řadě tyto nemístné poznámky pronesl předseda strany, která sice nyní funguje v demokratických podmínkách, má za sebou však historii pravicové diktatury zodpovědné za smrt 30 000 Tchajwanců. Kuomintang se od své minulosti nikdy nedistancoval a tchajwanská vláda po demokratizaci na sklonku 80. let v naprosté většině případů zločiny minulého režimu nestíhala. Eric Chu zároveň vládnoucí politiky z Demokratické pokrokové strany (DPP) nejprve nazýval komunisty. Dle analytiků svou rétoriku otočil zleva doprava poté, co jej zkritizovala Komunistická strana Číny, s níž Kuomintang na rozdíl od DPP udržuje neformální komunikační kanály. Obviňování názorových oponentů z nacismu je také oblíbenou praktikou komunistické vlády ČLR. V některých analyticích tak tyto poznámky vzbuzují obavy, že by Čínská lidová osvobozenecká armáda mohla chtít „osvobodit“ Tchaj-wan od „nacismu“, stejně jako Ruská federace již třetím rokem „denacifikuje“ Ukrajinu.

Zdroje:

National Human Rights Museum (Taiwan): White Terror Period

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz