Hlavní obsah
Aktuální dění

Čína a svět tento týden: Kvadratura kruhu čínské zahraniční politiky

Foto: Министерство обороны Российской Федерации/ CC BY 4.0

ČLR by podle svého ministra zahraničí chtěla rozvíjet dobré vztahy s EU i prohlubovat partnerství s Ruskem, jemuž (i za pomoci české firmy) pomáhá obcházet sankce.

Článek

Ložiska na výletě

Ruský průmysl se neobejde bez strojních ložisek, kvůli válce na Ukrajině ale platí zákaz jejich dovozu. Brněnská společnost ZKL nicméně dokazuje, že kde je vůle, je i cesta – i kdyby měla do Ruska vést přes Čínu, konkrétně přes čínského prostředníka Tianjin Xishan Fusheng International Trading. S touto firmou česká ZKL obchoduje už třináct let, přesto na svých stránkách jako u jediné nezveřejňuje žádné kontaktní údaje.

Jiří Prášil, ředitel a většinový vlastník ZKL, dovoz přes Čínu do Ruska nepopírá: „Protože nám to zboží přímo do Ruska neproclívají. Tak co s tím máme dělat?“ Pokusil se Deník N uklidnit, že česká ložiska „nekončí ve vrtulnících ani raketách“, a žádný problém prý v celé věci nevidí. Odlišný názor však mají české úřady – pokud by se prokázalo, že ZKL o přeprodeji do Ruska věděla, šlo by o porušení sankčních pravidel platných od roku 2022. Jestli a jaký by následoval trest, to zatím jasné není.

Zdroje:

ZKL Group: Prodejní síť

Zasloužilý předseda v čínském tisku

Koncem července vyšel v čínských stranických novinách Kuang-ming ž'-pao rozhovor s bývalým europoslancem Janem Zahradilem z ODS. V rozhovoru Zahradil popisuje své zážitky z nedávné cesty Čínou, a především se vymezuje proti evropským snahám o „oddělení se“ (decoupling) od Číny a varuje před kopírováním americké politiky vůči Pekingu. Deník v článku Zahradila tituluje jako zasloužilého europoslance a zmiňuje i jeho funkci předsedy Skupiny přátelství EU-Čína, jejíž fungování a provázání s orgány KS Číny jako první popsal projekt Sinopsis (ve skupině figuroval i německý europoslanec Maximilian Krah, jehož čínský asistent byl na jaře zadržen německou policií kvůli špionáži).

Zahradil se rozhovorem pro noviny Kuang-ming ž'-pao sám pochlubil na svých sociálních sítích s tím, že se jedná po dlouhých letech o první rozhovor s někým z České republiky. To je nepochybně pravda, nicméně samotný deník není v Česku neznámý. Čeští čtenáři se mohli setkat s jeho obsahem v dnes již zaniklých Literárních novinách, které se několik let pokoušely přetiskováním čínských propagandistických článků zalepit díru v rozpočtu.

Zdroje:

Cíle čínské zahraniční politiky po lopatě

V úterý v Lidovém deníku, hlavním stranickém médiu, vyšel článek čínského ministra zahraničí Wang Iho s titulkem „Tvorba příznivého vnějšího prostředí pro další prohlubování reforem a modernizaci s čínskými rysy“. Wang I v textu popisuje snahu ČLR formovat mezinárodní prostředí podle svých zájmů, bez ohledu na mezinárodní pravidla. Důležitost tohoto tématu potvrzuje i skutečnost, že se zahraniční politice obsáhle věnovalo i třetí plénum ÚV KS Číny v polovině července.

Wang I v něm také nastiňuje cíle čínské zahraniční politiky, které se ovšem za současné situace, kdy se svět postupně štěpí do dvou bloků, jeví jako snaha o kvadraturu kruhu. Mluví o prohloubení strategického partnerství s Ruskem, rozvoji dobrých vztahů s EU, snaze o mírovou koexistenci s USA a budování přátelství se sousedními státy. Vzhledem k podpoře ruské války na Ukrajině je však zlepšení vztahů s Evropskou unií poměrně nepravděpodobné. Svou agresivní politikou vůči Tchaj-wanu a v Jihočínském moři ČLR také těžko dosáhne „prohlubování přátelství a vzájemné důvěry se sousedními státy“. Ty se tak stále více přimykají k USA i k sobě navzájem, což zase komplikuje „mírovou koexistenci“ s USA.

Zdroje:

Zelená transformace čínské ekonomiky jako protilék na cla?

Zavádění cel a nejistá budoucnost čínského exportu do klíčových odbytišť ve Spojených státech a Evropské unii se promítá i do domácí čínské ekonomiky. V návaznosti na nedávné třetí plénum v neděli Ústřední výbor KS Číny a Státní rada vydaly pokyny pro zelenou transformaci čínské ekonomiky a společnosti, jež usilují o zvýšení domácí nabídky a poptávky po ekologičtějších produktech. Soubor třiatřiceti předpisů, který čínská média prezentují jako „přelomový plán zelené transformace“, je prvním systematickým dokumentem čínského vedení k realizaci ekologických cílů. Zaměřuje se na tři klíčová opatření – přijetí komplexní strategie ochrany přírody, podporu ekologické spotřeby a využití technologických inovací. Podrobné plány a cíle pak mají jednotlivé regulační orgány zveřejnit v nadcházejících měsících.

Ještě v roce 2021 přitom energetická bezpečnost jako hlavní politická priorita odsunula ekologické snahy a plány na dekarbonizaci na druhou kolej. Stalo se tak poté, co nedostatečná produkce uhlí a nižší výkon vodních elektráren během období sucha způsobily ochromující energetickou krizi. Navzdory intenzivnímu úsilí o instalaci větrných a solárních elektráren v posledních letech je tak podíl tzv. „nové energie“ v celkovém zásobování elektřinou poměrně malý a tepelná energie zůstává páteří čínské elektrické sítě. Podle novin South China Morning Post v roce 2023 podíl tepelné energie činil 69,9 %, což je pouze o 1,3procentního bodu méně než v roce 2020.

Zdroje:

Britská „expertiza“ u hongkongského soudu

Nejvyšší soud v Hongkongu v pondělí zamítl odvolání Jimmyho Laie, zakladatele dnes již zaniklých prodemokratických novin Apple Daily, a dalších šesti aktivistů, kteří jsou souzeni za účast na demonstracích v roce 2019. Lai si již v současnosti odpykává trest za porušení zákona o státní bezpečnosti, který byl v Hongkongu zaveden právě v reakci na tyto protesty a umožňuje Pekingu stíhat zastánce demokracie například za „pobuřování“ či „spolčování se se zahraničními silami“.

Kontroverze však současný rozsudek vzbuzuje i kvůli tomu, kdo za ním stojí. Členem senátu, jenž obvinění potvrdil, je i Brit David Neuberger, jeden ze sedmi zahraničních soudců působících při hongkongském Nejvyšším soudu. Ti jsou reliktem z prvních let po předání Hongkongu zpět Číně v roce 1997, kdy měli poskytovat expertizu v oblasti hongkongského práva, založeného na právu anglosaském. Zajišťovali tak právní kontinuitu nezbytnou mimo jiné pro udržení přitažlivého podnikatelského prostředí v Hongkongu. Spolu s erozí tamního právního systému v posledních letech však mnozí z nich na své posty rezignovali. A je otázkou, jestli ti zbylí mohou ze svých pozic dělat něco více než jen dodávat zdání důvěryhodnosti radikálně se zhoršujícímu právnímu prostředí.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz