Článek
Orbánova „mírová mise 3.0“ v Pekingu
Maďarský premiér (a nově též hlava předsednické země Rady EU) Viktor Orbán v pondělí nečekaně zamířil do Pekingu na „mírovou misi 3.0“, jak svou návštěvu skromně označil na platformě X. Navázal tak na své podobně překvapivé návštěvy Kyjeva a Moskvy v minulém týdnu. Generální tajemník Si Ťin-pching ocenil „veškeré úsilí“, které premiér vyvíjí v otázce „ukrajinské krize“, jak Čína nadále označuje ruskou agresi.
Orbán na oplátku pochválil Čínu za její „osobitý přístup“ k řešení konfliktu. Konkrétně koncem května publikovaná „společná dohoda mezi Čínou a Brazílií k politickému řešení ukrajinské krize“ například prohlašuje, že je třeba „vyvarovat se útoků na civilisty a civilní zařízení“. Ruské raketové útoky jako ty, jež v pondělí zasáhly dětskou nemocnici v Kyjevě, podobné „mírové“ apely zjevně nezastaví. Maďarsko tak slouží coby předsednická země EU a současně čínský „strategický partner do každého počasí“, podobně jako jiné země této diplomatické kategorie, např. Pákistán či Bělorusko, vposledku jen politickým cílům Pekingu. V tomto případě je role Maďarska užitečná zejména k oslabení evropské jednoty v otázce války na Ukrajině a geopolitického přeskupování obecně.
Zdroje:
Žen-min ž’-pao: 习近平会见匈牙利总理欧尔班
Xinhua: Common Understandings Between China and Brazil on Political Settlement of the Ukraine Crisis
Čínsko-běloruské vojenské manévry na hranicích EU a NATO
Vedle Maďarska ČLR intenzivně prohlubuje spojenectví i se svým dalším partnerem „do každého počasí“. S Běloruskem, jež se 4. července stalo desátou členskou zemí Čínou a Ruskem řízené Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), pořádá v těchto dnech společné vojenské cvičení v Brestské oblasti v těsné blízkosti polských a ukrajinských hranic. Společné manévry byly zahájené den před summitem NATO ve Washingtonu.
Bělorusko před dvěma lety umožnilo tranzit ruských vojsk při rozpoutání invaze na Ukrajinu a tamější režim plně podporuje Rusko. Právě probíhající vojenské cvičení je tak jen dalším důkazem, že Čína není neutrální stranou v ruské válce na Ukrajině. Společná bělorusko-čínská vojenská cvičení probíhají již od roku 2011 a stejně jako členství v SCO naznačují, jak se rozrůstá čínský vliv v místech, kde tradičně dominovalo pouze Rusko. V neposlední řadě pak toto vojenské cvičení vyvrací názor, že nás situace na Dálném východě nemusí zajímat, protože Čína je od nás vzdálená přes půl světa. V těchto dnech čínská armáda operuje na dostřel od polských hranic.
Zdroje:
The State Council of the PRC: SCO summit kicks off in Astana with Belarus joining association
AI pro „všechny“ a pro „dobro“
Čínský premiér Li Čchiang se minulý týden vydal na cestu po čínských firmách zabývajících se umělou inteligencí (AI). Během návštěv zkoumal propojení AI a výroby, které by mohlo pomoci nakopnout skomírající čínskou ekonomiku. Tématu se následně věnoval i na světové konferenci o AI (WAIC), kde promluvil o potřebě budování otevřeného a spravedlivého mezinárodního prostředí pro vývoj AI. Zdůraznil, že žádná země by neměla zůstat znevýhodněná (čímž myslel samozřejmě Čínu pod tíhou amerických sankcí) a vyzval k prohlubování spolupráce mezi státy na vývoji a výzkumu při zachování volného trhu s vybavením a technikou. Ve stejném duchu navrhla Čína několik dní před konferencí rezoluci OSN, kterou Valné shromáždění jednomyslně schválilo.
Čína usiluje především o to, aby ona sama nezůstala v AI revoluci pozadu a technologicky nezaostávala za svým rivalem, Spojenými státy, jako tomu stále je v případě výroby pokročilých polovodičů. Premiér Li Čchiang na konferenci mluvil i o nutnosti správného řízení AI, aby mohla sloužit „dobru“. Na takovém vznešeném předsevzetí se jistě shodnou všichni; konkrétní představy o tom, co je „dobro“, se však budou podstatně lišit a v řadě případů budou zcela protichůdné.
Zdroje:
People.cn: 加快推动制造业数字化转型 促进专精特新企业蓬勃发展
People.cn: 李强出席2024世界人工智能大会暨人工智能全球治理高级别会议开幕式并致辞