Článek
Zahraniční výbor PS Parlamentu ČR odmítl překrucování rezoluce č. 2758
Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na dnešní schůzi pod vedením poslankyně Evy Decroix a s podporou dalších členů přijal usnesení, v němž odmítá překrucování rezoluce OSN č. 2758. Ta roku 1971 ustanovila, že „představitelé Čankajška“ nemají v OSN právo reprezentovat Čínu a že zastoupení Číny včetně křesla v Radě bezpečnosti má s okamžitou platností přejít na ČLR. Podle tvrzení Čínské lidové republiky měla nicméně rezoluce ustanovit, že Tchaj-wan má být součástí ČLR, nemá mít právo na vlastní zastoupení a nemá s ním být jednáno jako se státem. Nic takového se však v rezoluci č. 2758 nepíše a usnesení zahraničního výboru na to upozorňuje. Mimo jiné také zdůrazňuje, že rezoluce nijak nezmiňuje Tchaj-wan, neřeší jeho politický status, neustanovuje svrchovanost Číny nad Tchaj-wanem a ani nemluví o statusu Tchaj-wanu v OSN.
Toto rozhodnutí navazuje na iniciativu Meziparlamentní aliance k Číně, jež vyzývá své členy k přijetí usnesení vymezujících se vůči soustavnému překrucování významu rezoluce č. 2758. Ta přijal již britský parlament, australský senát či nizozemská poslanecká sněmovna. Na výročí přijetí rezoluce se k nim v říjnu přidal i Evropský parlament, který kromě úmyslné dezinterpretace rezoluce č. 2758 zdůrazňuje i to, že se ČLR dopouští vojenských provokací v Tchajwanské úžině.
Zdroje:
United Nations Digital Library: Restoration of the lawful rights of the People’s Republic of China in the United Nations
Embassy of the PRC in the USA: White Paper: The Taiwan Question and China’s Reunification in the New Era
X: IPAC
Sinopsis: Tchaj-wan a česká politika jedné Číny
Další chrastění meči
Stanovisko zahraničního výboru vůči čínské rozpínavosti je v současné době zvláště aktuální. Čína tento týden spustila další velké manévry v okolí Tchaj-wanu, kterých se účastní několik desítek lodí a letadel. Podle tchajwanských úřadů se jedná o největší vojenskou přítomnost Číny v okolí ostrova od roku 1996. Ze strany ČLR se zjevně jedná o reakci na nedávnou zahraniční cestu prezidenta Laj Čching-tea do Jižního Pacifiku, při níž udělal i krátkou zastávku na Havaji a v americkém teritoriu Guam. Čínská armáda už letos dvě velká cvičení podnikla, nejprve v květnu po prezidentově inauguraci a následně v říjnu po jeho prvním projevu k příležitosti státního svátku založení Čínské republiky. Zatímco v předchozích případech byla cvičení oficiálně vyhlášena pod označením Joint Sword 2024 (联合利剑2024), tentokrát k žádnému oznámení ze strany Pekingu zatím nedošlo.
Aktuální manévry na rozdíl od předchozích případů neprobíhají pouze v přímé blízkosti Tchaj-wanu, ale také hlouběji v Jihočínském a Východočínském moři, zejména pak v okolí jižní části japonského souostroví. Tím Čína míří na snížení akceschopnosti spojenců Tchaj-wanu v případě možné blokády ostrova, která se jeví jako jedna z nejpravděpodobnějších variant potenciálního čínského útoku. Zatímco tchajwanská obrana je v pohotovosti, reakce místní společnosti, po zkušenosti několika desetiletí obdobných cvičení, zůstává spíše vlažná.
Zdroje:
TikTok versus rumunské prezidentské volby
Rumunský ústavní soud zrušil vypsané druhé kolo prezidentských voleb a zneplatnil i první kolo, které vyhrál krajně pravicový populistický kandidát Călin Georgescu. Ten v prvním kole zcela nečekaně získal 23 % hlasů, přestože mu průzkumy přisuzovaly preference okolo 5 %. Rumunské tajné služby i nezávislí odborníci za tímto výsledkem vidí agresivní a nelegální kampaň na čínské sociální síti TikTok. Přestože nejmenovali konkrétní stát, naznačili, že ji pravděpodobně zaplatilo Rusko. Sám Georgescu vykázal nulové náklady na svou volební propagaci. Evropská komise si k výslechu předvolala vedení TikToku a společnost ByteDance, jež TikTok vlastní, poté vydala prohlášení, že v souvislosti s rumunskými prezidentskými volbami smazala 66 000 falešných účtů a 10 milionů falešných followerů.
Sociální síť TikTok čelí kritice kvůli možnému sdílení uživatelských dat s čínskou vládou i kvůli návykovým a agresivním algoritmům. Odborníci před jejím používáním varují a různé státy ji legislativně omezují. Potenciál oslovit zejména mladé voliče však na tuto sociální síť láká stále více politiků. Kauza ovlivňování rumunských prezidentských voleb je proto ostře sledovaná a patrně výrazně změní způsob, jakým nyní přistupujeme nejen k TikToku, ale i k ostatním sociálním sítím.
Zdroje:
Sinopsis: TikTok stále terčem kritiky
Přiměřené uvolnění
Čínská ekonomika již dlouho čekala na politické signály, které by naznačily úlevu od problémů, které ji dlouhodobě sužují – od potíží na realitním trhu a nízké domácí spotřeby po eskalující obchodní válku se Západem. V listopadu oznámený „desetibilionový balíček“, který se ukázal být spíše stabilizační než stimulační, trhy příliš nenadchl. Naději však přineslo pondělní setkání politbyra, které v oficiálním prohlášení slíbilo „přiměřeně uvolněnou“ měnovou politiku. Tak byla tato politika naposledy nazvána v letech 2009–2010, kdy Čína reagovala masivními finančními injekcemi na světovou finanční krizi. Optimisté tak v této změně slovníku spatřují možnost podobně velkých fiskálních stimulů.
Prohlášení dále zdůrazňuje potřebu „razantně zvýšit spotřebu“. Dosud se vládní stimuly soustředily na infrastrukturu a výrobu, zejména v oblastech, jako jsou elektrická vozidla, solární energie a baterie. To vedlo k nadprodukci a zaplavení zahraničních trhů levným zbožím, čemuž se Západ začal v poslední době bránit, především zvýšením cel. Přeorientování modelu směrem k podpoře domácí spotřeby by tak bylo logické, pozorovatelé jsou však opatrní a vyčkávají, zda se povzbudivá rétorika přetaví v konkrétní kroky.
Zdroje:
Ministr obrany ČLR je zpět
Ministr obrany ČLR Tung Ťün, který podle deníku Financial Times na konci listopadu zmizel a měl být vyšetřovaný pro korupci, se opět vynořil na veřejnosti. Na webu agentury Sin-chua se objevila krátká zpráva, že se ministr na bezpečnostním fóru ke Guinejskému zálivu setkal s vedoucími ostatních delegací. V kontextu Si Ťin-pchingovy snahy upevnit svůj vliv nad armádou je tento ministerský post spojený se značným nebezpečím a předchozí dva ministři obrany zmizeli v protikorupčních kampaních. Si Ťin-pching se při svém tažení proti úplatnosti soustředí i na další vysoké posty v armádě kvůli obavě, aby nebyla snížena její bojeschopnost.
Vysocí vládní představitelé v ČLR mizí často a ne vždy se později objeví. Obvykle je nejprve vyslýchá disciplinární komise, stranický orgán, jenž může podezřelé zadržovat a neveřejně vyšetřovat po neomezeně dlouhou dobu bez přítomnosti právního zastoupení. Někteří šťastní politici se později objeví zpátky ve svých funkcích (jako právě Tung Ťün), jiní se vrátí do běžného života, ovšem již bez původních funkcí (bývalý ministr zahraničí Čchin Kang údajně nyní pracuje v jednom pekingském nakladatelství). Další se ocitnou před soudem (jako před dvěma týdny Tchang Žen-ťien, bývalý ministr zemědělství a venkova) a jiní se již nikdy neobjeví (poradce prezidenta Zemana a bývalý ředitel společnosti CEFC Jie Ťien-ming).
Zdroje:
News CN: 董军集体会见出席第二届几内亚湾安全形势专题研讨会的各国代表团团长
Financial Times: China’s defence minister placed under investigation for corruption