Hlavní obsah
Satira

Každý sám sobě zubařem. Zuby se dají spravit i podomácku. Ve Skotsku už na to přišli

Foto: Anna Shvets / Pexels

Ilustrační foto.

Nouze naučila Dalibora housti a Skoty zubařit. Nouze o zubaře není jen u nás, ale také ve Skotsku a Skoty už naučila zubařině. Možná je dobré připravit se na nejhorší a vzít si ze Skotů příklad. A jak na to?

Článek

Nástroje se objednají z Amazonu a jde se na věc. Nejlepší bude asi začínat od nejjednoduššího a tím je provádění zubní hygieny. Tím navážeme kontakt se svým chrupem, seznámíme se pečlivě s jednotlivými zuby a zjistíme, které jsou už zkažené. Pokud se nám z Amazonu podaří sehnat i vrtačku, máme vyhráno a můžeme se pustit ihned do opravy. Pokud se nedaří vrtačku za dostupný peníz sehnat, zlaté české ručičky si jistě poradí a vyrobí nějakou náhradu, nebo prostě šáhnou po vrtačce na kov a nasadí jemný vrták. Nyní ještě sehnat nějakou výplň. Recept na amalgám asi na internetu ještě není, je třeba navázat přátelství s nějakou odpovědnou osobou, která tuto tajnou recepturu zná a vyzvědět ji od ní. Bude mít cenu zlata, bude o ní velký zájem, a ještě ji zpeněžíte. No a nyní tedy vezmeme vrtačku…ne, ještě ne! Nemáme přece umrtvení, to by bolelo. Ale tady asi problém nebude, něco se sežene třeba na sbazaru. Takže opíchneme, až huba zdřevění, tak namíříme na kaz a vrtáme. V momentě, kdy už máme vyvrtanou celkem velkou díru, tak si ústa pořádně vypláchneme a jdeme díru zadělat rozmíchanou výplní. Ještě pěkně uhladit a je to. No vidíte. Dvě hodiny nekousat a zub je jako nový.

Chápu, že ne každý se bude chtít takto plahočit se svými zuby. O pleť se nám stará kosmetička, o nohy pedikérka. Těm stačil kurz a také to jde. Takže se otevírá prostor pro novou profesi. Zubytička nebo zubykérka. Ta vám prostě zuby okoukne vyškoleným okem a přístrojkem z Amazonu ošetří. Co když ovšem bude třeba zub vytrhnout? Je zde hodně uměleckých kovářů, kteří nemohou ve své profesi najít uplatnění. Jsou to muži silní a nemusí se ani rekvalifikovat, kleště už mají.

Je pravda, že zubařina obsahuje i náročnější disciplíny jako jsou zubní náhrady, implantáty a další specialitky. To je práce přesně pro hodináře. Vylezou z učňáku a nemají do čeho píchnout. Hodinky se už neopravují. Přejdou na výrobu protéz a jejich vsazování do úst. Někdy bude nutná spolupráce s kovářem, ten má sílu a kladivo.

Děsí vás taková představa? Ještě je tu druhá varianta, kterou ve Skotsku také využívají. Dentální turistika. Třeba do Turecka. No, a právě do Turecka jezdíme celkem rádi na dovolenou. Proč nespojit příjemné s užitečným. Zajistíte si dovču a rovnou tam brnknete a objednáte se k zubaři. Proč ne.

Článek je nadsázka a rozhodně není návodem k tomu, aby se někdo pokoušel o nějaké samozvané zásahy do svého chrupu. Zuby patří k ošetření pouze dentistům.

Zdroj:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/skotsko-britanie-zubari-zubni-pece-nhs-krize.A240220_115930_zahranicni_jadv

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz