Hlavní obsah
Bydlení

Nebezpečné praktiky realitních kanceláří

Foto: Pixabay

Smutná žena.

Z každé prodané reality má realitní makléř značný zisk. A protože trh s realitami v posledních letech stagnuje, uchylují se ke stále propracovanějším praktikám. Na co si tedy dát pozor a nenaletět.

Článek

Každý z nás určitě dostává papírky do schránky, kde jakýsi dotyčný jeví zájem o jeho byt či dům. Některé papírky jsou psané na počítači a vytisknuté na tiskárně, jiné psané rukou a následně stejně překopírované a vytištěné, ale tváří se jako pravý rukopis. To pro svoji důvěryhodnost, aby to vypadalo, že se jedná o někoho, kdo prostě potřebuje nutně bydlet a obchází svoji oblíbenou čtvrť. Ano, kdysi to takto fungovalo, dokonce i já takto sháněla byt před více než dvaceti lety. Nechtěla jsem tehdy byt koupit, ale vyměnit. Na můj papírek s kontaktem se ozvali dva zájemci, z toho jsme si jednoho vybrali, a následně byty směnili s doplatkem.

Na papírky realitek ve schránkách už dnes asi nikdo nereaguje, tak našly jiné způsoby, jak od důvěřivců, nebo lidí v nouzi získat jejich nemovitost.

Pár konkrétních příkladů přímo z naší rodiny, kdy se realitní supi slétávají v očekávání možné kořisti:

Případ 1:

Vlastníme chatu s lesním pozemkem. Není to sice žádná výhra mít chatu na lesním pozemku, nesmíme si ho dle zákona oplotit, takže nám ho každoročně přes zimu zryjí divočáci, ale stále je to náš pozemek. A každý rok nám přijde srdcervoucí dopis, kde nám nějaký dobrodinec chce ulehčit naše povinnosti k tomuto lesnímu pozemku, tím, že ho nás zbaví. Prostě ho od nás odkoupí. Možná se najde důvěřivec, který se lekne svých povinností, které realitka poctivě vyjmenuje a přijme tuto „výhodnou“ nabídku. Jenže proč by měl někdo zájem, koupit pozemek pod mojí chatou, vlastně celou naši rozlehlou lesní plochu? Nejspíš nám chce napařit tučný nájem.

Případ 2:

Dcera si s přítelem koupila byt. Snad každé dva měsíce je oba obesílá realitka Skayo, která tvrdí, že se zabývá odkupem podílů na nemovitostech. Má nejspíš za lubem nabídnout nízkou cenu, v případě, že se třeba partneři pohádali a v bytě zůstal pouze jeden z nich. Následně by tlačila do prodeje i druhého vlastníka bytu, pochopitelně za nevýhodných podmínek. Nabízí také, že pokud ještě o prodeji nemovitosti nejsou rozhodnuti, rádi jim zdarma vypracují odhad, za který nemovitost odkoupí.

Případ 3:

Manžel dostal nabídku na odkup naší chaty. Ručně nadepsaná obálka, aby vše vypadalo věrohodně a civilně. Uvnitř na počítači sepsaný dopis, kterak se pánovi líbí chata, jak rád by ji odkoupil a vdechl ji nový život. Tady je i nějaké to romantické slůvko. Podepsané vše civilním jménem. Pokud ovšem nahlédnete do výpisu z katastru nemovitostí, na uvedené adrese tohoto romantického autora, vlastníka bytu tohoto jména nenajdete. Žádný muž s tímto jménem byt prostě nevlastní. Že by bydlel v pronájmu a usiloval o koupi chaty? Nebo za vším stojí realitka, která na této adrese sídlí? Ten údajný zájemce, kdyby naši chatu viděl na vlastní oči a opravdu mu tak padla do oka, tak by mu muselo být na první pohled jasné, že chata je neustále užívaná, jsou na ní udržované nově zbudované záhony, jezírko, skalka… Jak na ni přišel je záhadou. Pisatel tedy není vtíravý a uvádí, že pokud manžel zájem o prodej nemá, ať nabídku prostě ignoruje.

Případ 4:

Před čtvrt rokem jsem zdědila po své mamince malý byt. Nyní jsem obdržela dopis od jisté makléřky ze společnosti Insia FinReal s.r.o. Prý se s velkým respektem k mojí situaci dozvěděla, že jsem v rámci dědického řízení nabyla nemovitost. Paní si uvědomuje, že doba pro mne může být velmi náročná a plná emocí a chce mi nabídnout podporu a pomoc. Následně prezentuje schopnosti jejich realitní kanceláře, nabízí mi odhad a ocenění nemovitosti, zprostředkování prodeje se vším servisem a také poradenství a servis při pronájmu.

Cílem této realitky je prý co největší ulehčení veškerých starostí spojených s nemovitostí v rámci dědického řízení s důrazem na profesionalitu, transparentnost a efektivní řešení.

A tady si už možná část lidí řekne. Jo, to je solidní firma, má soucit. Ví, že jsem v pasti, za byt budu platit do fondu oprav a další poplatky, na to nemám, pronajmout to sama neumím. Nebo třeba sama vdova v domě? Co si najednou počne? Bez muže, který třeba zemřel náhle? I ona může tento dopis vnímat jako výhodnou a vstřícnou nabídku. Jenže jak tomu je ve skutečnosti? Není to naopak tak, že chtějí zastihnout člověka, který ještě prožívá bolest ze ztráty blízkého? Jejich citlivá slova o respektu, pochopení a snaze o ulehčení situace jsou velice milá a působí jako pohlazení pro každého, kdo takovou ztrátou projde. O to snadněji se pak odhodlá ke kroku, který by za normálních okolností neudělal. Klidně si prodá i střechu nad hlavou a za nevýhodnou cenu.

Nemovitost, ať už byt, dům, zahradu, chatu nebo pozemek prodávejte vždy až v momentě, kdy se pro prodej sami rozhodnete. Nenechte se unést lákavými nabídkami, které dorazí do vaší poštovní schránky třeba ve vaší těžké životní situaci. Tyto nabídky zase tak výhodné být nemusí. V případě, že o nabídce, kterou jste obdrželi do schránky, budete přece jen uvažovat, nechte si zpracovat nezávislý odhad nemovitosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz