Článek
Podnikavci projíždějí katastr nemovitostí a vyhledávají nemovitosti s podíly na vlastnictví. Následně všechny spoluvlastníky obešlou návrhem výhodného odkupu jejich podílu. Nejvíce se jim daří obalamutit právě seniory nebo lidi, kteří potřebují peníze. Následně začnou tvrdě tlačit ostatní spoluvlastníky k prodeji svých podílů pod cenou. Zastrašují, vyhrožují soudy, jsou neodbytní, používají nezákonné praktiky, přitom je těžké se jim bránit, jdou tvrdě za svým. Soudit se s takovými dravci může být o nervy. Soudy se táhnou a oni ve své taktice ještě přitvrdí.
Problém je také v tom, že jako spoluvlastníci se o koupi podílu vůbec nedozvíte. Pokud bydlíte třeba v rodinném domě, kde jednu polovinu vlastní vaše teta, která léta žije v pečovatelském domě, najednou se mohou cizí lidé dožadovat přístupu do nemovitosti, stali se vašimi spoluvlastníky, protože stará teta podlehla „výhodné“ nabídce. Když se vám přímo neusídlí ve vašem obýváku, tak po vás mohou chtít nájem, protože vlastně využíváte celou nemovitost, i tu jejich ideální polovinu. Ale hlavně budou cílit na koupi vašeho podílu, a to nevybíravým způsobem.
Jednu takovou lákavou nabídku mám zrovna v ruce. Přišla pouhé dva měsíce od zápisu do katastru nemovitostní. Supi jsou rychlí.
Dopis je velice slušný a o to více nebezpečný. Cílí na slabé. Na lidi důvěřivé, na lidi staré a na ty, kterým přijdou peníze prostě vhod.
Znění dopisu:
Vážená paní ******,
Obracíme se na Vás jako na vlastníka podílu na bytové jednotce spadající pod katastrální území ******
Zabýváme se výkupem podílů na nemovitostech a rádi bychom od Vás, pokud budete souhlasit, výše uvedený podíl odkoupili. V případě, že nemovitost neužíváte a uvažujete o prodeji, zavolejte mi, prosím, na telefonní číslo ****** nebo se ozvěte prostřednictvím formuláře na www.********.
Pokud pro prodej nemovitosti doposud rozhodnuta nejste, rádi pro Vás zdarma a zcela nezávazně zpracujeme odhad ceny, ze kterou bychom byli schopni nemovitost vykoupit.
Jestliže prodej vůbec nezvažujete, považujte tento dopis za bezpředmětný a přijměte moji omluvu.
A nyní si představte, že takový dopis dostane starý strýc, který je majitelem poloviny chaty. Chatu kdysi zdědil po svých rodičích spolu s vaší matkou. Zatímco strýc na chatu nejezdí, vůbec ji nevyužívá, vy tam trávíte každý víkend. A tento strýc si řekne. Jo, to jsou slušní lidé, já jim to prodám a budu mít alespoň nějaké peníze pro svá vnoučata. A pohroma je na světě. Co se bude dít dál? Nátlak k prodeji? Vydírání a vyhrožování, nebo budete nuceni platit nehorázný nájem za využívání i druhé ideální poloviny chaty?
Od zrušení předkupního práva, chodí mně i manželovi každý rok návrh na odkup našeho pozemku pod chatou. Prý nás zbaví veškeré odpovědnosti a povinnosti pečovat o náš lesní pozemek a bude to pro nás výhodný prodej. A teď si představte, že budeme s manželem stát třeba před rozvodem a já se rozhodnu pozemek prodat, peníze z prodeje své ideální poloviny si budu chtít někam ulít, aby nešly do rozvodového majetkového vyrovnání. A prodám. A rázem se začnou dít věci. Na našem pozemku, tedy její ideální polovině, začne řádit cizí majitel. Bude škodit tak, že manželovi absolutně chataření znechutí a časem ho dožene i k prodeji jeho podílu včetně chaty.
Zdroj:
https://www.lidovky.cz/byznys/dravci-flipovani-byty-kupuji-podily-seniory-spoluvlastnici.A240731_001815_ln_ekonomika_lsva