Hlavní obsah

Heath Ledger: Muž, který chtěl být lepším otcem, ale nestihl to

Foto: Howie, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Heath Ledger chtěl být lepším otcem, než jakého sám poznal. Místo toho bojoval se slávou, nespavostí a vnitřními démony. Jeho příběh je smutnou připomínkou toho, že někdy ti nejzářivější lidé bojují s nejtemnějšími stíny.

Článek

Dětství: Kluk s velkými sny

Heath Andrew Ledger se narodil 4. dubna 1979 v australském Perthu. Jeho jméno, inspirované hrdinou románu Na větrné hůrce, jakoby předznamenalo jeho vlastní osud – tragický, vášnivý, plný vnitřních bojů. Jeho otec Kim Ledger byl důležitou osobností v oblasti těžby a závodní automobilový nadšenec. Matka Sally pracovala jako učitelka francouzštiny. Rodina působila idylicky, ale Heathovi bylo už v dětství jasné, že nic není úplně tak, jak vypadá.

Když mu bylo deset let, jeho rodiče se rozvedli. Tato událost v něm zanechala hluboké jizvy – nedůvěru ve stabilitu vztahů, ale také silnou touhu být v budoucnu jiným otcem, lepším, věrnějším, stabilním. Heath se brzy upnul k aktivitám, které mu umožnily uniknout realitě: šachy, tanec a herectví. V šachových turnajích vynikal – byl považován za zázračné dítě – ale opravdovou vášní se mu stalo divadlo.

Ve čtrnácti letech si zahrál v amatérském představení Peter Pan. Byla to malá role, ale v Heathovi se cosi probudilo: věděl, že chce žít stovky různých životů, ne jen ten svůj. Vystudoval Guildford Grammar School, kde pokračoval v hereckých aktivitách, ale v sedmnácti letech učinil zásadní rozhodnutí: sbalil se a s kamarádem vyrazil na východní pobřeží Austrálie, aby se pokusil prorazit jako herec.

První krůčky v Austrálii

Na začátku nebylo nic jednoduché. Malé role v australských seriálech, jako SweatHome and Away, byly spíše přežíváním než kariérou. Heath ale neztrácel elán. Věděl, že musí být trpělivý. Zlom přišel, když dostal roli v historickém dramatu Roar (1997), kde si zahrál mladého keltského bojovníka. Seriál neměl dlouhého trvání, ale Heath v něm ukázal něco, čeho si všimli i producenti v Hollywoodu: přirozené charisma, nepřehlédnutelnou přítomnost, vnitřní hloubku. Amerika mu otevřela dveře a Heath s radostí vstoupil.

První velké úspěchy: Od pohádky k realitě

Po přestěhování do Spojených států na konci 90. let byl Ledger stále ještě téměř neznámý. To se změnilo v roce 1999, kdy si zahrál ve středoškolské romantické komedii Deset důvodů, proč tě nenávidím. Jeho role rebela Patricka Verona – s cigaretou v koutku úst a ironickým úsměvem – katapultovala Ledgera do statusu teenagerské hvězdy. Ale Heath to vnímal rozporuplně. Nenáviděl představu, že by ho svět vnímal jako dalšího „hezkého kluka“. Toužil být respektovaným hercem, ne plakátovou tváří pro dívčí časopisy.

Hollywoodský průlom: Sláva, která pálí

Po úspěchu Deseti důvodů, proč tě nenávidím přišly rychle další nabídky. Heath Ledger získal roli v historickém velkofilmu Patriot (2000), kde si zahrál po boku Mela Gibsona. Hrál postavu mladého idealisty Gabriela, syna válečníka, který se zaplétá do krvavého konfliktu americké revoluce. Film byl komerčně úspěšný a otevřel Heathovi dveře k dalším velkým projektům. Brzy nato následoval Příběh rytíře (2001), kde Ledger v roli Williama Thatchera – prostého chlapce, který se vydává za rytíře – znovu oslnil publikum. Běhal po turnajových kolbištích s vizáží blonďatého boha a srdce diváků mu padala k nohám. Ale v jeho nitru narůstala frustrace.

Nenáviděl představu, že by byl navždy zaškatulkován jako idol. Toužil po složitějších, temnějších rolích. Chtěl hrát postavy, které se potácí na hranici světla a stínu. Veřejnost ho ale stále vnímala hlavně jako „zlatého chlapce“. A Heath pomalu začínal chápat, že sláva není to, co si vysnil.

Foto: Siebbi, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Heath Ledger na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu v roce 2006.

Útěk od slávy a hledání sebe sama

Místo aby využil nabídky na další velké filmy, začal si vybírat menší, náročnější projekty: temné drama Monster’s Ball (2001) nebo romantický snímek Ned Kelly (2003). Kritici si všímali jeho odvahy, ale některé filmy propadaly v pokladnách kin. Heath však nikdy nechtěl být hvězdou. Toužil být respektovaným hercem, ochotným riskovat vše kvůli roli, která by měla smysl. A právě tato odvaha ho vedla k životnímu zvratu.

Brokeback Mountain: Přelom, který změnil všechno

V roce 2005 přišla nabídka, kterou Heath nemohl odmítnout – film Brokeback Mountain režiséra Anga Leeho. Příběh o zakázané lásce dvou kovbojů v padesátých letech byl odvážný, křehký a hluboce lidský. Ledger si zahrál Ennie Del Mara – uzavřeného, tvrdého muže, který se celý život pere se svými city. Jeho výkon byl dechberoucí: žádné přehrávání, jen drobné pohyby, tiché pohledy, bolest vyzařující z každé části jeho těla.

Kritici mluvili o „hereckém zjevení“. Heath Ledger byl nominován na Oscara a Zlatý glóbus. Ale sláva, kterou Brokeback Mountain přinesl, ho dál drtila. Nenáviděl mediální spekulace o své sexualitě. Nenáviděl, že místo práce se řešily bulvární titulky. A hlavně – začal cítit, že jeho vlastní psychika je čím dál křehčí.

Láska, která měla všechno změnit

Při natáčení Brokeback Mountain poznal herečku Michelle Williams a hned mezi nimi přeskočila jiskra – a brzy se zrodil hluboký vztah, který oba popisovali jako „osudový“. V roce 2005 se jim narodila dcera Matilda Rose Ledger. Heath byl šťastný. S dojetím o své dceři mluvil jako o „nejčistší lásce, kterou kdy poznal.“ Ve všech rozhovorech opakoval, že jeho největší ambicí není Oscar, ale být dobrým otcem. Zdálo se, že herec konečně našel směr. Domov. Smysl. Ale vnitřní démoni nikdy nezmizí jen tím, že je ignorujete.

„Můj život se zúžil na dva lidi: Michelle a Matildu. Chci být pro ně lepší verzí sebe sama.“
HEATH LEDGER

Temné stíny: Úzkosti, nespavost a rozchod

Po narození Matildy se Heath snažil vést klidný rodinný život. Přestěhovali se do Brooklynu, koupili dům, snažili se být obyčejní rodiče. Ale zatímco navenek vypadal Ledger šťastně, uvnitř s ním něco lomcovalo. Začaly se objevovat vážné problémy se spánkem. Heath trpěl chronickou nespavostí, kterou si sám spojoval s napětím kolem kariéry i osobním životem. Hodiny ležel vzhůru a přemýšlel. Začal užívat léky na spaní, ale místo úlevy přinesly nové potíže: otupělost, závislost, chaos v hlavě.

Jeho vztah s Michelle Williams začal pomalu slábnout. Ona sama později přiznala, že ji Ledgerova spirála destrukce děsila. Milovala ho, ale nemohla ho zachránit. V roce 2007 se rozešli. Ledger se přestěhoval do pronajatého bytu v New Yorku. Michelle si nechala Matildu. Rozchod s rodinou ho zdrtil.

„Ztratil jsem kotvu. Bez ní všechno plave.“
HEATH LEDGER

Joker: Role, která bolela

Když Heath přijal roli Jokera v Temném rytíři Christophera Nolana, mnohé to překvapilo.
Jak by mohl hrát ikonického padoucha ten kluk se zlatavými vlasy a vřelým úsměvem? Ledger ale roli přijal s maximální vážností. Zavřel se na šest týdnů do hotelového pokoje, kde si vedl deník plný kreslených klaunů, útržků myšlenek a experimentálních hlasů. Chodil pozorovat hyeny v zoo, studoval maniakální smích a psychopatologii.

Výsledkem byla děsivá proměna. Ledgerův Joker nebyl šílený klaun, ale nihilistický génius chaosu. Sám režisér Nolan později přiznal, že když Heatha viděl na place, někdy ho vůbec nepoznával. Tato transformace si vybírala daň. Ledger během natáčení spal ještě méně než dřív. „Nemůžu spát. Moje tělo je vyčerpané, ale mysl ne a ne vypnout,“ svěřil se v jednom rozhovoru. Začal míchat léky na spaní s prášky proti úzkosti. Přátelé si všímali, že vypadá vyčerpaně, ale Heath tvrdil, že je v pohodě. Že má vše pod kontrolou.

Nebyl to první herec, který kvůli roli zacházel do extrémů. Ale u Ledgera šlo o víc než jen o hereckou metodu. Byl to souboj se sebou samým.

Smrt, která zasáhla svět

Dne 22. ledna 2008 byl Heath Ledger nalezen mrtvý ve svém bytě na Manhattanu. Bylo mu pouhých 28 let. Pitva odhalila, že příčinou smrti byla akutní intoxikace způsobená kombinací několika léků na předpis, včetně oxykodonu, hydrokodonu, diazepamu, temazepamu, alprazolamu a doxylaminu . Tato směs léků, předepsaných na nespavost, úzkosti a bolest, se ukázala jako smrtící.

Oficiálně se nejednalo o sebevraždu. Ale pravda byla bolestivá: Heath byl příliš unavený, příliš zlomený, příliš ztracený. Zpráva o jeho smrti otřásla světem. Fanoušci, kolegové i kritici plakali. Michelle Williams vydala srdceryvné prohlášení, ve kterém poděkovala Heathovi za lásku a za to, že jí dal Matildu.

Ledgerova smrt upozornila na nebezpečí kombinace různých léků na předpis, i když jsou jednotlivě užívány v doporučených dávkách. Jeho otec, Kim Ledger, po synově smrti varoval veřejnost před riziky spojenými s užíváním více léků současně a to i v předepsaných množstvích.

Odkaz: Boj proti zneužívání léků na předpis

Po Heathově smrti se jeho otec rozhodl bojovat proti zneužívání léků na předpis. Založil nadaci ScriptWise, která se zaměřuje na prevenci a vzdělávání o rizicích spojených s užíváním léků na předpis. Cílem nadace je zvýšit povědomí o nebezpečí kombinace různých léků a podporovat bezpečné předepisování a užívání medikamentů.

„Matilda bude vyrůstat s vědomím, že její táta miloval život a svět, a hlavně miloval ji.“
MICHELLE WILLIAMS

Odkaz: Láska, kterou nezničil ani čas

Po své smrti Ledger získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění Jokera v Temném rytíři. Cenu převzali jeho rodiče a sestra Kate. Všichni tři dojatě děkovali nejen kolegům, ale hlavně Matildě. Jeho herecké dědictví žije dál. V každém úsměvu Jokera. V každém tichém pohledu Ennieho Del Mara. Ale skutečný odkaz Heatha Ledgera není jen v cenách a filmech. Je v lásce k dceři, kterou nikdy neopustil. V odvaze riskovat pro pravdu v umění. Ve schopnosti být křehký ve světě, který křehkost nemilosrdně trestá.

Foto: Mireille Ampilhac, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Ledger (zcela vpravo) pózuje s hereckým obsazením a režisérem filmu I'm Not There na 64. ročníku Benátského filmového festivalu v září 2007, pouhé čtyři měsíce před svou smrtí.

Proč nás Heath Ledger stále fascinuje

Od Heathovy smrti uběhla už řada let, ale jeho jméno neztratilo lesk. Možná je to právě tím, že nikdy nezestárl, nikdy nezapadl do rutiny ani se nestal karikaturou sám sebe. Zůstal navždy mladý, neklidný, plný vášní a rozporů. Zůstal takovým, jakým ho milovaly miliony lidí – skutečným.

Heath Ledger nebyl herec, který si hrál na postavy. Byl tím, kdo je nechával projít vlastním tělem, vlastními kostmi. Každý jeho úsměv, každý záchvěv hlasu byl pravdivý. A možná právě proto jeho smrt tak bolela – protože jsme věděli, že svět přišel o něco opravdového.

Jeho Joker v Temném rytíři se stal ikonou. Ale ještě důležitější je, že jeho Ennie v Brokeback Mountain ukázal, co je to tiché hrdinství – schopnost milovat i tehdy, kdy láska bolí.

Lekce, které po něm zůstaly

Heath Ledger nás naučil, že odvaha není jen v tom být nejhlasitější. Někdy spočívá v tom být křehký na očích světa. Že být mužem neznamená být bez emocí, ale naopak – dovolit si cítit, milovat, padat a znovu vstávat.

Naučil nás, že sláva nemůže vyléčit vnitřní prázdnotu. Že za blyštivými titulky se často skrývá samota, strach a zoufalá snaha najít něco skutečného. A že někdy ti nejzářivější lidé bojují s nejtemnějšími stíny.

„Heath miloval život. Jen nevěděl, jak v něm zůstat.“
MICHELLE WILLIAMS

Navždy Heath

A tak Heath Ledger zůstává s námi – v pohledech svých filmových postav, v úsměvu své dcery, v nekonečných diskusích o tom, co všechno ještě mohl dokázat. Nezmizel. Jen přešel na místo, kde bolest neexistuje. Kde sny běží volně a kde ti, kdo hledali domov, ho konečně najdou. A v našich srdcích navždy zůstane jako ten, kdo chtěl být lepším otcem. A byť to nestačilo na věčnost, stačilo to na lásku, která nikdy neumře.

Na jaký film Heatha Ledgera nedáte dopustit?

___________________

Zdroje:

https://allthatsinteresting.com/heath-ledger-death

https://www.hindustantimes.com/hollywood/the-real-story-of-heath-ledger-s-physically-and-mentally-draining-descent-into-the-mind-of-the-joker/story-CyCwBI7t6×619PdhcCWr5K.html

https://www.ukat.co.uk/blog/celebrity/heath-ledgers-joker-a-performance-coloured-by-turmoil/

https://www.gratitudelodge.com/heath-ledger-addiction/

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=kzw9uWufehY

https://www.history.com/this-day-in-history/january-22/heath-ledger-dies-of-accidental-prescription-drug-overdose

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz