Hlavní obsah
Internet a technologie

Sociální sítě škodí, jednotlivcům i společnosti

Foto: Eric Ward/Unsplash

Negativa sociálních sítí výrazně převažují pozitiva. Proč to skoro nikdo neřeší?

Článek

Jsou sociální sítě média? Při svém vzniku, relativně nedávném, nynější velké sociální sítě nebyla zamýšleny jako média (ve smyslu média jako tisk, rozhlas, televize). Postupně se ovšem jejich účel měnil a vyvíjel a v současnosti určitě plní některé funkce „klasických“ médií, a to je zejména poskytování informací.

Nyní označovaná jako „nová“ nebo „online“ média jsou podstatným zdrojem informací pro velkou část populace. 43 % Čechů získává zprávy ze sociálních sítí podle průzkumu Eurobarometr Média a zpravodajství z října 2023. Více než 85 % čte zprávy online (Eurostat 2021).

Klasická média byla a jsou téměř po celém světě regulována, stručně řečeno jejich vydavatelé nesou odpovědnost za jejich obsah. To pro online média neplatí. V ČR jsou hlavní povinnosti pro zpravodajská média stanovena tiskovým zákonem, který se vztahuje pouze na tištěná periodická média. Nová online média nejsou v české legislativě ani přesně definována.

Zjednodušeně řečeno, před více než dvaceti lety byla klasická média hlavním zdrojem aktuálních informací o světě, blízkém i vzdálenějším. Jejich vydavatelé nesli odpovědnost za to, že tyto informace nejsou vědomě nepravdivé, neurážejí nebo neútočí na konkrétní osoby ani skupiny osob.

Nová média

V posledních dvaceti letech se důležitým zdrojem informací stal internet a sociální sítě. Majitelé sociálních sítí nemají žádnou odpovědnost za jejich obsah (až na úplné výjimky, jako výzvy k násilí a terorismu, v některých zemích). Po období částečné regulace nenávistného obsahu na některých sítích po zvolení D. Trumpa byla regulace zrušena (Facebook).

V posledních přibližně 15 letech sledujeme nebývalý vzestup populistických nebo autoritářských stran. Je to příčinná souvislost nebo jen náhodná? K šíření populistických a přímo nedemokratických proudů určitě přispívají i jiné faktory, ale podle mého názoru k tomu sociální sítě (a jejich konkrétní majitelé) hodně přispívají.

Byznys

Uživatelé internetu a sociálních sítí si už zvykli, že za jejich „bezplatné využívání“ platí svými osobními údaji. Původně tato data byla asi opravdu používána hlavně marketingově. Firmy, které je využívají pro cílenou reklamu, z nich mají užitek.

Postupně však začalo být zřejmé, že nejen tato data, ale i přímo sociální sítě je možné využít politicky, či spíše zneužít. Sociální sítě nejsou žádný „hlas lidu“, pokud existují anonymní účty, falešné účty, trollí farmy, manipulativní algoritmy. Sociální sítě manipulují veřejné mínění podle záměrů jejich majitelů. A není to jen obrovský finanční zisk, stále více to je politický záměr a cílem je získat moc. Příkladem je Elon Musk.

Jednotlivci a občanská společnost

Generace teenagerů a dětí, které vyrostly se sociálními sítěmi mají psychické problémy, sebepoškozují se, a na školách roste agresivita. Sami říkají, že se cítí neustále porovnáváni a hodnoceni. Sociální sítě omezují osobní kontakty a pobyt venku. Roli určitě hrají i jiné faktory, jako covid, enviromentální problémy, válka atd., ale vliv sítí je negativní.

Politika

Proč se demokratická společnost nebrání? Tyto technologie mění společnost příliš rychle, demokracie nestíhá reagovat. A politici postupně zjistili, že pro ně jsou sociální sítě výhodné: žádní novináři, kteří jim kladou nepříjemné otázky, žádní editoři, kteří jejich polopravdy a lži usměrňují. Mohou cílit svá marketingově připravená sdělení přímo na konkrétní cílové skupiny.

Evropská unie se snaží o regulaci sociální sítí. Když Elon Musk a postupně další majitelé velkých sociálních sítí zjistili, že spojenectví s Donaldem Trumpem je pro ně (navzájem) výhodné, vyrazili do boje s evropskými regulacemi, které údajně omezují svobodu slova.

Není možné nezmínit aktuální situaci. Druhý muž USA kritizuje Evropu, že nedbá dost o svobodu slova. Zajímavé, že si vybral zrovna svobodu slova. A co ostatní pilíře demokracie - svobodné volby, nezávislá média a nezávislé soudy? Pro Trumpa jsou volby svobodné, když je vyhraje, když je prohrál, byly zmanipulované. Klasická média v USA jsou většinou nezávislá, ale sociální sítě (konkrétně X) jsou manipulované. A jestli jsou nezávislé soudy, to se ukáže v blízké době.

Nejsem si jistá, jak to dopadlo s tzv. mezinárodní digitální daní, tedy jestli tyto společnosti s obřími zisky, které působí celosvětově, platí daně z příjmu nejen ve své domovské zemi, tedy ve většině v USA.

Závěr

Majitelé sociálních sítí získávají moc nejen prostřednictvím svých obřích zisků, ale přímo politickou moc. Nedemokratické režimy, jako např. Rusko, manipuluje veřejné mínění, ovlivňuje volby v jiných zemích, snaží se znesvářit různé skupiny obyvatel a dosáhnout podpory pro svoje válečné operace.

Myslím, že demokracie ze své podstaty má problém se adekvátně bránit. Bohužel se necháváme zastrašit pokrytci, kteří se zaštiťují svobodou slova.

Zdroje:

https://www.denik.cz/cesi-v-cislech/socialni-site-zpravy-eurobarometr-influenceri-obsah-evropa.html

https://www.rekonstrukcestatu.cz/download/8p0KeQ/analyza-regulace-online-medii-rest.pdf

Podcast Americká krása

Fokus Václava Moravce

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz