Článek
Americký program s kódovým označením Operation Ranch Hand postříkal v letech 1961 až 1971 přes Vietnam, Kambodžu a Laos více než 20 milionů galonů různých herbicidů.
Různá označení sudů
Americké letouny měly za úkol posypat herbicidy řeky, pole a zemědělskou půdu. Během tohoto procesu byly zasaženy také plodiny a vodní zdroje používané nebojujícím původním obyvatelstvem Jižního Vietnamu.
Herbicidy používané při této akci byly v sudech, které měly různá označení: Agent Orange, Agent Pink, Agent Green, Agent Purple, Agent White a Agent Blue.
Nejčastěji používaným herbicidem byl zmíněný Agent Orange, který obsahoval smrtící chemickou látku dioxin. Podle síly směsi se pak dále dělil na Agent Orange I, Agent Orange II, Agent Orange III a „Super Orange“.
Smrtící dioxin
Agent Orange obsahoval dioxin, který je vedlejším produktem při výrobě herbicidů. Jedná se o vysoce perzistentní chemickou sloučeninu, která přetrvává mnoho let v životním prostředí, zejména v půdě, jezerních a říčních sedimentech a v potravním řetězci.
Dioxin se hromadí v tukové tkáni v tělech ryb, ptáků a jiných zvířat. Většina lidí mu byla vystavena prostřednictvím potravin, jako je maso, drůbež, mléčné výrobky, vejce, měkkýši a ryby.
Podle National Institute of Envirometal Health Sciences byly provedeny laboratorní testy na zvířatech, které prokázaly, že dioxin je toxický již při nepatrných dávkách.
Krátkodobá expozice dioxinu může způsobit ztmavnutí kůže, problémy s játry a závažné kožní onemocnění podobné akné zvané chlorakné. Kromě toho je dioxin spojován s cukrovkou 2. typu, dysfunkcí imunitního systému, nervovými poruchami, svalovou dysfunkcí, hormonálními poruchami a srdečními chorobami.
Velmi citlivé jsou na dioxin nenarozené děti. Pokud je matka této látce během těhotenství vystavena, může dojít k potratu, rozštěpu páteře či problémům s vývojem mozku plodu.
Veteráni byli odškodněni
První následky použití tohoto herbicidu pocítili veteráni a jejich rodiny. Narozené děti byly často postižené. Veteráni trpěli vyrážkou a začala se u nich objevovat cukrovka 2. typu.
„Když jsme v 60. letech minulého století zahájili herbicidní program, byli jsme si vědomi možného poškození způsobeného kontaminací herbicidu dioxiny. Protože však měl být materiál použit na nepřítele, nikoho z nás to příliš neznepokojovalo. Nikdy jsme neuvažovali o scénáři, kdy by se herbicidem kontaminoval náš vlastní personál,“ napsal podle webu The Guardian doktor James Clary senátorovi Tomu Daschleovi.
Veteráni podali v roce 1979 hromadnou žalobu a o pět let později jim bylo vyplaceno 180 milionů dolarů jako odškodnění.
Následky ve Vietnamu byly ničivé
Podle článku zveřejněného v publikaci Nature v roce 2003 způsobilo použití herbicidu mnohem větší zkázu ve Vietnamu. Kromě masivní ekologické devastace zde přibližně 400 000 lidí bylo zabito nebo zmrzačeno v důsledku vystavení herbicidům.
Vietnam navíc tvrdí, že půl milionu dětí se narodilo s vážnými vrozenými vadami a až 2 miliony lidí trpí rakovinou nebo jinou nemocí způsobenou Agentem Orange.
V roce 2004 proto byla podána hromadná žaloba proti více než 30 chemickým společnostem, včetně stejných, které se vyrovnaly s americkými veterány v roce 1984.
„Vláda stanovila specifikace pro výrobu Agent Orange a určila, kdy, kde a jak byl použit. Agent Orange byl vyroben a používán vládou,“ bránila se podle AllThat'sInteresting jedna ze společností.
Žaloba byla nakonec zamítnuta, což vyvolalo pobouření nejen mezi vietnamskými občany, ale i mezi samotnými americkými veterány.