Článek
Když jde moje dcera ven za bílého dne, mám naivní představu, že kdyby se jí něco stalo, tak by někdo z okolních lidí zareagoval a dostalo by se jí pomoci.
Stačí si ale pustit pár videí se sociálními experimenty a veškeré mé iluze jsou pryč.
Stačí štěně nebo zmrzlina
Dětem sále opakujeme, že nesmí chodit s cizími lidmi, nesmí si od nich nic brát a ideálně s nimi nemají ani mluvit. Jenže děti jsou děti. Čisté duše, které nechápou význam slov pedofil. A tak sice ví, že jste jim něco takového říkali, ale ta lákadla jsou větší.
Myslíte si, že by vaše dítě reagovalo správně, protože s ním o rizicích mluvíte? To si myslely i maminky několika experimentů člověka jménem Joey Salads.
Můžete se podívat například na video, jak lehce přesvědčí děti, aby nastoupily k němu do auta.
Že je hřiště bezpečná oblast plná hodných rodičů bez zlých úmyslů a vaše dítě ví, že nemá s nikým odcházet? Tak se podívejte, jak zmíněnému pánovi stačilo pouhé štěně, aby s ním jakékoliv dítě odešlo.
Lhostejnost lidí vzala mé iluze
Co mě osobně vyděsilo nejvíce, to je video, na kterém muž v kšiltovce unese dítě na ulici za bílého dne.
Na chodníku prochází mnoho lidí, včetně malého chlapce. V určitý moment k němu přichází muž, zakryje mu ústa a mizí s ním v průchodu. A co na to kolemjdoucí? Nic!
Ačkoliv se pár z nich zastaví a zvažují, zda by neměli zasáhnout, tak poté nejspíše vyhodnotí, že se nejedná o jejich problém a jdou raději dále.
Můžete vidět i maminku se dvěma dětmi, která celou situaci vidí, kouká směrem, kam utekl muž s dítětem, ale pokračuje dále v chůzi.
Muž s kávou je skoro až naštvaný, že mu někdo proběhl přes cestu.
Teprve mladá slečna na konci videu neváhá a okamžitě za mužem běží, aby zjistila, co se děje.
Smutná sonda do naší společnosti, kde se lidé bojí zasáhnout, aby se sami nedostali do problémů.
Jak je to s únosy v ČR?
Po shlédnutí videa ve mně zůstala ještě naděje ve formě bezpečnosti našeho státu. Česká republika patří mezi bezpečné země, to se psalo již mnohokrát. Jak si tedy naše země stojí v počtu případů pohřešovaných dětí?
Minulý rok, přesněji 25. května na Mezinárodní den pohřešovaných dětí, byla na webových stránkách Prevence kriminality zveřejněna informace o pohřešovaných dětech v rámci ČR.
Dle těchto informací řeší policie každoročně únosy několika tisíc dětí. Většinou se ale jedná o únosy v rámci rodiny. Co se týče dětí, které jsou označeny jako „dítě v ohrožení“, těch stránky uvádí téměř dvě desítky.
Pozitivní zprávou je, že v roce 2022 a 2023 byla úspěšnost pátrání po těchto dětech 100 % a většina dětí byla nalezena do 24 hodin.
Zdroje: Prevence kriminality, Facebook, YouTube