Článek
Chtěla bych, aby si mě mohli známí na facebooku dohledat, kdyby chtěli. Proto jsem v nastavení zaškrtla, aby byl můj profil viditelný a žádost mi mohl kdokoliv poslat. Bohužel tak kvůli tomu musím každý týden odstraňovat žádosti, o které rozhodně nemám zájem.
Mezi těmito žádostmi se nachází lékaři či piloti. Všechny profily jsou stejné - pohledný muž, očividně velmi dobře zajištěný. Typický catfishing.
Co je catfishing?
V případě catfishingu osoba používá nepravdivé informace a obrázky k vytvoření falešné identity online s úmyslem oklamat, obtěžovat nebo podvést jinou osobu.
Původ slova vychází z rybolovu, jak uvádí server Proofpoint, kdy se využívají sumci k udržení aktivity tresek během přepravy. V roce 2010 byl natočen dokument Catfish, kde se Nev Schulman seznámí s mladou Megan, která je ve skutečnosti mnohem starší ženou. Právě tento dokument stojí za názvem pro tyto druhy podvodů.
Údaje FBI a Federal Trade Commission (FTC), uvedené na AllAboutCookies.org, uvádí, že od roku 2019 do roku 2022 se průměrný počet čtvrtletních zpráv o těchto podvodech zvýšil o více než 174 %.
Podle studie z roku 2022 se catfishingu dopouštějí zejména vzdělaní muži z náboženského prostředí, což jim možná poskytuje způsob, jak navazovat vztahy bez omezení, kterým čelí v reálném životě.
„Romantické podvody jsou jednou z nejtěžších věcí, kterým je třeba se vyhnout. Je to emocionální manipulace,“ uvedl pro server CNN Ngo Minh Hieu, bývalý vietnamský hacker a zakladatel Chong Lua Dao, neziskové organizace zaměřené na kybernetickou bezpečnost.
Mechanismus catfishingu
„Catfisher“ (tedy pachatel) často předstírá zájem o určitou skupinu či jednotlivce, vytváří silné pouto a následně využívá tohoto emocionálního spojení pro vlastní účely. To může zahrnovat nejen finanční podvody, ale také získání důvěrných informací nebo dokonce šíření dezinformací.
Jednou z hlavních charakteristik catfishingu je dlouhodobé působení na psychiku oběti. Pachatelé často zneužívají osamělosti, strachu nebo citových slabostí svých obětí. Jakmile podvodník získá důvěru své oběti, začne z ní „tahat“ citlivé údaje.
Oběť poté zcela dobrovolně sdělí podvodníkovi svá tajemství, adresu, telefon… Když tento vztah trvá delší dobu, často dochází k žádostem o peníze nebo přijde prosba o erotickou fotku, na jejímž základě poté začne podvodník svou oběť vydírat.
Právní aspekty catfishingu
Právní rámec pro řešení catfishingu zůstává nejasný. Zatímco klasický podvod, jako je phishing, je v mnoha zemích kriminalizován, manipulace a emocionální zneužívání v rámci catfishingu často zůstávají právně nedořešené. Pachatelé se skrývají za anonymitu internetu a často je obtížné je vystopovat nebo přimět k odpovědnosti.
Jedinou ochranou je tedy aktuálně prevence. Oběti by měly být obezřetné při sdílení osobních informací s neznámými lidmi na internetu. Doporučuje se ověřovat informace a identity, například přes reverzní vyhledávání obrázků nebo další nezávislé zdroje.
Pokud druhá osoba hledá důvody, proč se nemůžete sejít, mělo by vás to varovat, že ne všechno je v pořádku. Do doby, než se s danou osobou sejdete osobně, nesdílejte s ní žádné osobní údaje a neposílejte žádné obrázky, které by mohly být zneužity k vydírání.
O tomto fenoménu byl nyní natočen dokument Sweet Bobby: Noční můra zvaná catfishing, který vyjde 16. října. Již ze samotného traileru je zřejmé, že catfishing není ničím příjemným a vymanit se ze spárů podvodníka je skoro nemožné.
Zdroje: Springer Link, CNN, Proofpoint, AllAboutCookies.org, Facebook