Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Chraňte se před bouřkou efektivně. Dodržujte základní zásady chování

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay.com

Počasí je v posledních dnech velmi proměnlivé a vedra střídají silné bouře. Jak se chovat, když vás bouře zastihne ve městě nebo v přírodě? Pojďme si to shrnout v následujícím článku.

Článek

Letní období s sebou nese rychlé změny, kdy se ze slunečné oblohy během chvíle stane černá obloha plná blesků. A vy jste zrovna venku nebo v přírodě a hlavou vám běží, cože se to vlastně smí a nesmí dělat při bouřce. Zásad je pár a mohou rozhodovat vteřiny.

Jak je bouřka daleko?

Jistě jste si všimli, že první se ukáže blesk a teprve poté se objeví hrom. Je to dáno tím, že světlo je rychlejší než zvuk. Server Meteopress pak zmiňuje, že se zvuk pohybuje rychlostí přibližně 331 m/s.

Z těchto poznatků tak můžeme vypočítat, jak daleko je od nás bouřka. Při dané rychlosti zvuk za 3 vteřiny urazí přibližně 1 km. Počítejte, kolik sekund uplyne mezi bleskem a hromem a následně výpočet vydělte 3.

Pokud tedy například od blesku uplyne 18 sekund, než se objeví hrom, tak je bouřka 6 kilometrů daleko.

Bouřka ve městě

Pojďme si hned na začátku říct, že je velmi malá pravděpodobnost, že do člověka uhodí blesk. Pár případů by se přeci jen ale našlo. Jednalo se často o porušení zásad chování při bouřce.

Pokud vás bouře zastihne ve městě, tak jste na tom relativně dobře. Sice skončíte úplně promočení, ale máte kolem sebe mnoho možností, kam se schovat.

Najděte nejbližší kavárnu, obchod či prostě jen budovu se stříškou, která má hromosvod, a zde počkejte, až se bouře přežene.

Pokud jste doma, tak i zde byste měli v případě hlášené silné bouře udělat některá opatření. Například sundat květiny z oken, okna zavřít a vše lehké na balkoně či na zahradě zajistit.

Také se doporučuje vypnout všechny televize a monitory.

Bouřka v přírodě

Pokud jste se zapomněli podívat na předpověď počasí, nebo jste jí jen nevěřili, čemuž se nelze divit, a vyšli jste ven na celodenní túru, tak v případě bouřky musíte více improvizovat.

Ideálním místem pro schování je hustý les, nízký porost nebo úzké údolí. V případě, že jste v blízkosti auta, tak se schovejte do něj, protože karoserie vás před případným bleskem ochrání.

Naopak nejhorší možná místa pro schování před bouří jsou otevřený terén, kraj lesa, osamělý strom či stan. Také se nesmíte opírat o zeď či skalní stěnu.

Pokud vás bouře zastihne ve vodě, okamžitě ji opusťte a řiďte se pokyny uvedenými výše.

Když nelze nikam utéct

Bouřka si však nevybírá a vy se zrovna můžete nacházet na holé pláni. V tu chvíli radí server Hasičského záchranného sboru, abyste hlavně neutíkali.

Rozdělte se, nezůstávejte ve skupině. Klekněte si a nohy přitáhněte co nejblíže k tělu. Rozhodně si nelehejte!

Pokud do někoho ve vašem okolí udeří blesk, okamžitě zahajte resuscitaci a volejte záchrannou službu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz