Hlavní obsah
Rodina a děti

Děti si zaslouží klidné Vánoce. Zapojte tatínka a nenechte je doufat v nereálné

Foto: Pixabay.com

Většina rodičů dělá maximum pro to, aby splnili očekávání svých dětí ohledně vánočních přání. Ne vždy to ale vyjde tak, jak by si představovali. Dětské zklamání je těžké zpracovat kdykoliv, ale na Štědrý večer se jedná doslova o krizovou situaci.

Článek

Psycholog Michal Florian pro server Prima ženy uvedl, že je třeba veškeré krizové situace o Vánocích minimalizovat.

Stresory pryč z domu

Uvádí nejspíše tu nejčastější situaci, kvůli které je doma stres: maminka musí dodělat vše na večeři, zatímco nedočkavé děti kolem ní poskakují.

Florian má jednoduché řešení, musí se zapojit tatínek. A pokud to nezvládne, má být prý i s dětmi vyhnán bez milosti ven, aby maminka měla prostor vše v klidu připravit.

Možností, co dělat venku, je o Vánocích mnoho. Děti mohou například dojít pro betlémské světlo, projít si vánoční trhy nebo se prostě jen proběhnout.

Má to i své výhody, všichni vyhladoví a budou se těšit na štědrovečerní večeři.

Dárky jsou o vyjednávání

Dárky jsou dalším velkým faktorem, který může přinést velké zklamání. Reklamy na děti působí už skoro od léta, takže se není čemu divit, že dopis pro Ježíška může být opravdu dlouhý a plný drahých dárků.

Server Akademie rodičovství má k dětským přáním jasné stanovisko: neslibujte dětem nic, co jim nemůžete splnit.

Pokud se jedná o malé děti, které věří na Ježíška, a vy víte, že toho pejska opravdu svému potomkovi pod stromeček nedáte, tak u psaní dopisu vysvětlete, že živá zvířátka Ježíšek nenosí.

Se staršími dětmi mluvte na rovinu: ano, chápeme, že si přeješ nový počítač za 50 000 korun, ale my na něj opravdu nemáme. Zkuste se s dítětem domluvit na dárcích, které jsou pro obě strany přijatelné a hlavně pro vás splnitelné.

Každé dítě by se mělo dočkat minimálně jednoho dárku ze svého seznamu přání.

Zklamání patří k životu

Pokud se dítě po rozbalení dárku nechová tak, jak jste si představovali, přichází na řadu dvoje emoce, tedy vaše a dítěte. Vy jste naštvaní, že je vaše dítě nevděčné. Zároveň se cítíte špatně, pociťujete pocity zklamání.

Dítě si potřebuje pocity zklamání projít. Mladší děti tyto pocity velmi brzy přejdou, se staršími si o tom zkuste promluvit. Pro ně je to často otázka prestiže, kdy chtějí něco, co mají ostatní.

„Někdo může cítit třeba i naštvanost nebo smutek. Není potřeba nějak bojovat nebo se tomu bránit. Prostě to tak je. Ale je důležité vědět, že to taky odejde, pokud to nebudeme dál rozvíjet,“ vysvětluje pro Rádio Junior psycholožka Milena Nováková Kutláková.

Důležité je si uvědomit, že tím dětem dáváte cennou lekci do života, že ne všechna jejich přání budou vždy splněna. A vy tu pro ně hlavně buďte ne proto, abyste je ochránili, ale abyste je tyto situace naučili zvládat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz