Hlavní obsah
Zdraví

Drunkorexie: Nejím, abych mohla pít

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay.com

Alkohol

Seznamte se s novým fenoménem mezi studenty. Jmenuje se drunkorexie a je to fenomén, který umožňuje pít alkohol, aniž by se přibíralo. Jak je to možné? Jednoduše celý den nic nejíte a šetříte kalorie na večer.

Článek

Každá doba má své výzvy. A každá generace si stěžuje, že ta předchozí to měla jednodušší, zatímco ta předchozí oponuje, že to jednodušší má tato mladší generace.

Zcela narovinu - nechtěla bych prát látkové pleny, žít bez myčky a sušičky a dalších podobných vymožeností. Ale život bez moderních technologií, které ohrožují malé děti, ten bych brala všemi deseti.

Něco jiného je to s poruchami příjmu potravy. Vždyť i císařovna Sissi byla prý bulimička. Tyto poruchy nás doprovází po staletí, jen se mění jejich struktura. Aktuálně letí tzv. drunkorexie.

Nejím, abych mohla pít

Drunkorexie, kombinace dvou problematických chování, poruchy příjmu potravy a nadměrného pití alkoholu, se stává stále častějším fenoménem mezi mladými lidmi, zejména mezi vysokoškolskými studenty.

Tento termín popisuje praktiku, kdy jedinec omezí příjem kalorií z jídla, aby „ušetřil“ tyto kalorie pro alkohol.

Rizika drunkorexie

Dle serveru Proženy je tento způsob hlídání si váhy velmi nebezpečný a může způsobit nádorové onemocnění slinivky břišní.

Omezování jídla vede k nedostatku důležitých živin, což může vést k oslabení imunitního systému, anémii a dalším zdravotním problémům.

Konzumace alkoholu na prázdný žaludek může vést k rychlejší a silnější intoxikaci, což zvyšuje riziko otravy alkoholem, nehod a úrazů.

„Kombinace těchto poruch je velmi riziková. Namátkou lze zmínit otravy, krvácení do trávicí trubice, rozvrat minerálního a vodního hospodářství, stavy bezvědomí nebo cévní mozkové příhody jako následek prudkého zvýšení krevního tlaku. Nastávají také psychické problémy a hrozí riziko rozvoje závislosti na alkoholu,“ uvedl pro server Vitalia k rizikům drunkorexie MUDr. Karel Nešpor.

Ohroženi jsou nejen studenti, ale i matky na rodičovské

Tento fenomén zkoumala Victoria Osbornová z Missourijské univerzity a zjistila, že až 16 % studentů drunkorexii praktikuje.

Australská studie na ženách na akademické půdě zjistila, že 64 % účastnic omezilo příjem potravy, aby kompenzovaly kalorie spojené s alkoholem.

V kanadské studii vědci zjistili, že značný počet vysokoškoláků v jejich vzorku měl obavy z kalorického obsahu alkoholu a 46 % z nich omezilo příjem potravy před konzumací alkoholu.

Čísla za Českou republiku nejsou k dispozici, protože zde podle Nešpora diagnóza ještě není zavedena.

Existují ale i další studie, které ukazují, že se tento problém netýká pouze studentů v mladém věku, ale i dospělých.

„V praxi se s drunkorexií setkáváme hlavně u studentek či studentů, ale další ohroženou skupinou bývají ženy na mateřské či rodičovské dovolené,“ říká podle serveru Proženy psychoterapeutka Natália Meliš-Čuga.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz