Článek
Již jme si odvykli, že se z restaurace vracíme smradlaví od cigaretového kouře nebo že musíme tolerovat kouř od vedlejšího stolu. Restaurace se tak staly velmi atraktivní i pro rodiče s dětmi.
V poslední době jsem si ale všimla takového nešvaru - smrad od vedlejších stolů se vrátil, akorát v jiné podobě. IQOS se totiž dle kuřáků může kouřit i ve vnitřních prostorách a nikomu to nepřijde zvláštní.
Co je to IQOS?
IQOS je zařízení od společnosti Philip Morris, které zahřívá speciální tabákové náplně (tzv. HEETS) na teplotu kolem 350 °C. Klasická cigareta při hoření dosahuje až 800 °C, což vede ke vzniku tisíců chemických látek, z nichž mnoho je toxických nebo rakovinotvorných.
Americká FDA (Food and Drug Administration) sice v roce 2020 schválila IQOS jako tzv. „tabákový výrobek s upraveným rizikem“, ale zároveň uvedla, že není bez rizika a není schválen jako prostředek k odvykání kouření.
Nikotin zůstává a zdravotní rizika také
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zůstává nikotin hlavním faktorem vzniku a udržení závislosti. Zařízení IQOS nikotin obsahuje, a to v podobném množství jako běžné cigarety.
Zdravotní dopady užívání IQOS na kardiovaskulární systém jsou podle dosavadních výzkumů stále vážné. Studie z Univerzity v Kalifornii provedená v roce 2020 upozorňuje, že i krátkodobé užívání zahřívaného tabáku může zvyšovat krevní tlak a negativně ovlivňovat funkci cév.
Z pohledu plicních onemocnění neexistují zatím dlouhodobé studie, ale odborníci se shodují, že aerosoly z IQOS mohou přispívat ke vzniku chronických zánětů a zhoršení astmatu.
Pasivní expozice není zanedbatelná
Český uživatel toho na internetu moc nevyčte. Veškeré dostupné studie prováděla samotná společnost a studie tak například dle IQFan ukazují, že pasivní kuřák není při kouření tohoto typu cigaret vystaven výrazně většímu množství látek, než je běžně přítomno v ovzduší.
Ačkoli IQOS neprodukuje klasický kouř, výpary mohou obsahovat škodliviny, které se šíří do okolního vzduchu. Studie Německého institutu pro hodnocení rizik z roku 2021 ukazuje, že pasivní vdechování výparů z IQOS může negativně ovlivnit zdraví lidí v blízkosti uživatele, zejména dětí a seniorů.
Server ACS Publications přináší zajímavou studii, kde upozorňuje na skutečnost, že společnost Philip Morris International nevzala při testech v úvahu některé chemické reakce. Dle studie uvedené na této stránce emise IQOS odpovídají definici aerosolu i kouře.
I přes výše zmíněné se však najdou jedinci, kteří si zapálí IQOS na hřišti nebo v restauraci plné rodin s dětmi. Proč? Protože se to smí. Nebo oni si to alespoň myslí.
Ve skutečnosti je dle serveru Zdravý svět IQOS v očích zákona elektronickou cigaretou a platí na ni, co se veřejných prostor týče, stejná pravidla, jako na běžné cigarety - je to zakázané. Výjimku mají restaurační zařízení, která se mohou rozhodnout, jak k IQOS přistoupí. Taková zařízení jsou potom označená například jako IQOS friendly.
Rozhodně tedy neplatí, že si kuřák s IQOS může zapálit kdekoliv a kdykoliv.
Zdroje: BfR, UCSF, IQFan, ACS Publications, Zdravý svět