Hlavní obsah
Psychologie

Proč lidé naslouchají diktátorům? Hlavním faktorem je strach

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Sedíte u televize a sledujete, jak v nějaké zemi lidé dobrovolně zvolili do významné politické funkce zcela očividného diktátora, a nechápete, jak je to možné?

Článek

Důvodem je, že nejste v situaci jako daní obyvatelé a nemyslíte si, že diktátor je vlastně zachránce. Právě strach je tím společným faktorem, který diktátorům umožňuje zvyšovat svou moc.

Diktátor jako zachránce

Přijde na pódium, začne řvát, mlátit rukama, mluvit nenávistně, moralizovat a jednostranně kritizovat. Poté přijde s naprosto geniálním řešením, jak tuto hroznou situaci vyřešit.

Toto řešení poté uvede do praxe ve formě vykořisťujících zákonů. A lidé ho přesto milují a nedají na něj dopustit.

O kom je řeč? O diktátorovi. Ačkoliv zcela jasně poškozuje jejich práva a dělá jejich životy horšími, velká skupina lidí ho obdivuje a vychvaluje. Najde se jen malá hrstka lidí, kteří si přejí jeho smrt.

Nechce se vám tomu věřit? Připomeňme si jen pár jmen z 20. století. Adolf Hitler, Benito Mussolini, Joseph Stalin, Muammar Kaddáfí, Augusto Pinochet či Mao Ce-tung. A v neposlední řadě Vladimir Putin.

Mají společné jedno: zmanipulovali masy lidí, aby věřili, že vše, co dělají, dělají v jejich zájmu. A stejně tak mají společné vlastnosti lidé, kteří je obdivují.

Jeden příklad za všechny

Diktátoři se někdy chopí moci násilím, ale v některých případech si je sami lidé zvolí. Jak uvádí server Grunge, Adolf Hitler vyhrál se svou stranou v roce 1932 zákonné volby. Vladimir Putin vyhrál volby v roce 2000 také legitimně.

Proč se lidé dobrovolně podvolili diktátorovi? Příklad lze ukázat právě na Hitlerovi. Německo utrpělo v první světové válce porážku a ekonomika země byla v troskách. Muselo zaplatit miliony na reparacích a inflace narostla do vysokých čísel.

Hitlerova nacistická strana se objevila v této hrozné době a nabídla lidem obnovení moci a naději pro německý lid. A lidé mu věřili a slepě ho následovali.

Strach jako hlavní zbraň diktátora

A to je právě tím hlavním důvodem, proč lidé svého diktátora následují. Pokud se totiž lidé bojí, podmaní se i za cenu ztráty práv a svobody.

Touha po autoritě, diktátorovi, je tak odrazem strachu ze ztráty kontroly a bezpečí. Server Psychology Today pak uvedl, že vzestup diktátora jde ruku v ruce se ztrátou zodpovědnosti za sebe a své činy.

Dalším důvodem, proč lidé diktátorovi podlehnou do takové míry, že před ním padají doslova na zem, je idealizace jeho osobnosti.

Lidé proměňují diktátora v „ochranné božstvo“ a nedají na něj dopustit, protože věří v jeho nekonečné schopnosti.

Tyran na pracovišti

Nemusí však jít jen o velké osobnosti vládnoucí masám lidí. Může se jednat o tyrana na pracovišti. Takový tyran má většinou narcistickou a antisociální poruchu osobnosti, která vede k nedostatku empatie.

Jediné, o co usilují, je moc a kontrola. Využívají k tomu manipulaci a lhaní. Důvody, proč se lidé nechají terorizovat v práci, jsou stejné jako u diktátorů. Je to strach.

Zároveň se zde u některých může objevovat víra, že v každém člověku je něco dobrého. Takový člověk pak na tyranovi vidí jen to hezké a odpouští mu jeho negativní vlastnosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz