Hlavní obsah
Rodina a děti

Velké množství dárků pod stromečkem může spíše než radost způsobit slzy

Foto: Pixabay.com

Stromeček, a pod ním hromada dárků, že ani stromeček vlastně není vidět. To je sen většiny dětí, a rodiče se často snaží dětem tento sen splnit. Ale ve skutečnosti je méně více, a mnoho dárků dětem spíše způsobí stres než radost.

Článek

Vánoce jsou svátky plné radosti, rodinné pohody a dárků. Ale kolik dárků by mělo být pod stromečkem, aby Vánoce zůstaly kouzelnými, a přitom se nepřeměnily v přehlídku konzumu?

Pravidlo čtyř dárků

U malých dětí často platí, že méně je více. Příliš mnoho dárků je může snadno přetížit a omezit jejich schopnost si jednotlivé věci opravdu užít.

Doteď mám v paměti, jak jeden rok obdarovali tříletou dceru všichni z rodiny. Celkem na ni pod stromečkem čekalo asi 16 balíčků. Bylo to strašné! Dcera jen trhala papír a ani nevěděla, co v balíčcích pořádně je. Nakonec byla tak přehlcená a unavená, že posledních 5 balíčků si otevírala až druhý den. Bylo to poprvé a naposledy, co jsem něco takového dopustila.

Odborníci doporučují vybrat několik dárků, které odpovídají zájmům dětí a rozvíjejí jejich schopnosti.

Jedním z oblíbených přístupů je tzv. pravidlo čtyř dárků, které doporučuje zaměřit se na kvalitu místo kvantity. Podle tohoto pravidla by každý obdarovaný měl dostat:

  • 1 věc, kterou si přeje (splnění snu nebo přání),
  • 1 věc, kterou potřebuje (např. oblečení, školní potřeby),
  • 1 věc na čtení (kniha, časopis, audiokniha),
  • 1 věc na zábavu (hračka, hra, sportovní vybavení)

Tento přístup je praktický, pomáhá redukovat nadměrné nákupy a udržet Vánoce jednoduché, ale zároveň smysluplné.

U starších dětí a teenagerů je dobré se řídit jejich přáními, ale zároveň stanovit realistický rozpočet. Důležité je, aby se Vánoce nestaly soutěží o to, kdo dostane dražší nebo větší dárek.

Jak zamezit přehnaným očekáváním?

Mnoho rodičů má však s dodržením počtu dárků problém, protože přeci jen chce dětem dopřát něco navíc. Jenže děti mívají často nerealistická přání. Je tedy dobré si stanovit pravidla pro výběr dárků.

Jedním z pravidel by měl být rozpočet, kterým rodiče disponují. Těžko si dítě může přát PlayStation 5, když rodina nemá peníze nazbyt.

Přání by také měla být reálná. Jestliže si Vaše dítě přeje štěňátko, mělo by vědět, zda je reálné, že ho dostane. Píše si malé dítě dopis Ježíškovi a věří, že mu pejska přinese? Řekněte dítěti narovinu, že Ježíšek nenosí živé dárky.

V neposlední řadě vysvětlete dětem, že Vánoce nejsou jen o tom, že dostanou dárky. O Vánocích jde totiž hlavně o to být spolu.

„Klíčem k šťastnějším Vánocům nejsou materiální dary, které dáváme či dostáváme, ale kvalita prožitků, které sdílíme. Zaměňovat dárky s přítomností – tedy zaměřovat se více na to, co kupujeme, než na vztahy, které budujeme, může být důvod, proč nám někdy radost z Vánoc uniká,“ souhlasí s tímto názorem pro server Proženy psychoterapeutka Markéta Wojtovičová.

Zdroje: SheKnows, Proženy

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz