Hlavní obsah
Zdraví

Zlomenina před dovolenou nemusí být důvod k jejímu zrušení. Požádejte si o sádru do vody

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay.com

Zlomenina ruky je běžné zranění, které vyžaduje stabilizaci a ochranu během léčby. Tradiční sádrové obvazy, i když účinné, mohou být omezením pro lidi, kteří chtějí pokračovat v plavání nebo jiných vodních aktivitách. Záchranou jsou tzv. opencast.

Článek

Tzv. opencast vyvinuli v Jižní Koreji a v minulém roce byl podle serveru Novinky k dispozici ve skoro třiceti zdravotnických zařízení po celém Česku.

Komfort a volnost

Sádra nabízí pacientům možnost zůstat aktivní, aniž by ohrozili proces hojení. Díky moderním materiálům a technologiím je nyní možné překonat omezení tradičních sádrových obvazů a užívat si života naplno i během léčby.

Výhodou opencast je zejména volnost pohybu. Umožňuje pacientům pokračovat v běžných činnostech, včetně koupání, sprchování a plavání.

Nespornou výhodou je také její komfort. Lehčí a prodyšnější materiály poskytují vyšší komfort než tradiční sádra.

Modeluje se přímo v ordinaci

Speciální sádra do vody je vyrobena z plastického materiálu, který se nahřívá v peci umístěné přímo v ordinaci a následně se modeluje na zraněnou končetinu.

„Po vychladnutí drží požadovaný tvar a napomáhá správnému hojení. Plastový korpus je podložen měkkou pěnou, kůži neodře a je hygienický. Připevněn je pomocí plastových svorek,“ vysvětlil princip této sádry pro server iDNES lékař traumatologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice Martin Vybíral.

Nutné je ale zmínit, že sádru do vody nelze aplikovat na každou zlomeninu. Může být aplikována jen na jednodušší zlomeniny, tedy bez posunu úlomků kostí.

Pokud by náhodou sádra neseděla nebo ji bylo třeba zmenšit po opadnutí otoku, není to žádný problém.

„Dá se rozehřát až osmkrát,“ uvedl pro Novinky lékař z benešovské nemocnice Jakub Holešovský.

Není hrazená pojišťovnou

Sádra má samozřejmě i svá omezení. Nelze s ní sportovat ani vykonávat jinou fyzicky náročnější činnost, protože má sádra tendenci praskat. Také se s ní nesmí například do sauny, protože nesnese teploty vyšší než 80 °C.

Tyto druhy fixací také zatím nehradí pojišťovna a server Metro uvádí, že fixace zlomeniny zápěstí vyjde na 2 500 korun, zlomeniny předloktí či lokte na zhruba 4 000 korun.

Podle ankety na serveru Novinky, které se zúčastnilo přes dva tisíce čtenářů, by ale 84 % z nich bylo ochotno za ni zaplatit, než aby dostali běžnou. Dalších 12 % by si ji zaplatilo, pokud by měli zrovna odjíždět na dovolenou.

Zdroje: iDNES, Novinky, Metro

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz