Hlavní obsah
Cestování

Ztrapnit se na dovolené je lehké. Abyste se tomu vyhnuli, respektujte pravidla dané země

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Dovolená je časem odpočinku a objevování nových míst, ale může také přinést situace, ve kterých se snadno můžete cítit trapně. Abyste se takovým momentům vyhnuli a dovolenou si užili bez stresu, zkuste dodržet pár tipů.

Článek

Dovolená by měla být časem relaxace a radosti, ne stresu z možných trapasů. Připravenost, respekt k místní kultuře a ohleduplnost k ostatním vám pomohou užít si svou cestu naplno a bez zbytečných nepříjemností.

Naučte se základy jazyka

Základní fráze jako „děkuji“, „prosím“ a „promiňte“ v místním jazyce mohou udělat velký dojem. Navíc vám mohou pomoci vyhnout se nedorozuměním. Aplikace jako Duolingo nebo Google Translate vám mohou být užitečnými pomocníky.

Respektujte místní zvyky a zákony

Před cestou si zjistěte informace o místních zvycích a tradicích. To zahrnuje vhodné oblečení, způsoby chování a etiketu. Například v některých zemích je nevhodné nosit odhalená ramena nebo kolena v náboženských stavbách.

Každá kultura má své vlastní způsoby, jak vyjadřovat respekt a úctu. Vyhýbejte se přehnanému gestikulování nebo hlasitému mluvení, pokud to není v dané kultuře obvyklé. Také si dávejte pozor na to, co považují za nezdvořilé nebo urážlivé.

I když některé zákony mohou vypadat divně nebo přehnaně, je důležité je dodržovat. To zahrnuje podle serveru Televize Nova zákaz kouření na určitých místech, zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti nebo dodržování rychlostních limitů. Neznalost zákona vás může dostat do nepříjemných situací, nebo dokonce k pokutám.

Chování v restauraci

V některých zemích je spropitné zahrnuto v účtu, v jiných je očekáváno, že jej dáte. Před cestou si zjistěte, jaké jsou místní zvyklosti. Také si pečlivě kontrolujte účty, abyste se vyhnuli nechtěným nedorozuměním.

Například v Itálii, jak připomíná deník Blesk, se spropitné započítává v rámci tzv. coperta, a tedy nemusíte nechávat žádné dýško, protože se od vás neočekává. V Chorvatsku se pak doporučuje dát zhruba 10 % z celkového účtu.

„Na večeři do restaurace i v hotelu, kde jsme ubytováni, vstupujeme jen v dlouhých kalhotách a košili nebo v tričku s límečkem, ženy v šatech, dlouhých kalhotách nebo sukni. Šortky a dámská trička s odhaleným bříškem natož plavky do restaurace nepatří a vzbuzují nelibost personálu a ostatních hostů,“ uvádí k vhodnému oblečení odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz