Článek
Slovenská příroda patří k jedněm z největších skvostů evropské přírody, ale i přesto si ji nechají Slováci ničit před očima, aniž by hnuli prstem a své přírodní dědictví si byli schopni chránit před zvůlí současné politické garnitury a lovecké mafie. Fakt, že bylo Ministerstvo životního prostředí Slovenska zcela ovládnuto myslivci a dřevaři, včetně Státní ochrany přírody (ŠOP SR), umožnilo bezuzdné ničení biodiverzity, včetně chráněných území, biotopů tetřeva hlušce a byl přijat odstřel vlků a ve velkém i medvědů hnědých. Co této situaci předcházelo?
Slabost a kompromisy minulé vlády nedovolily vyčistit ŠOP SR od myslivců, kteří nakonec postupně po odchodu vedoucího Mariana Hletka ovládli i Zásahový tým pro medvěda hnědého. Jeho nový vedoucí Jaroslav Slašťan se stal pouhou figurkou v této lovecké hře a honu na medvěda a po změně vlády převlékl kabát a šel na ruku novým pánům v zelených kamizolkách. Nepodařilo se dokončit zásadní reformu národních parků. Po volbách se moci ujali lidé, kteří mají zcela odlišný pohled na životní prostředí, nerespektují přírodu, pohrdají zvířaty a jediné, co je zajímá, jsou zisky. Nejvyšší pozice MŽP SR získali lidé z dřevařské a lovecké lobby. Během několika měsíců dokázali udělat takovou personální čistku, že se zbavili všech, kteří by jim byli schopni oponovat a vzdorovat. Zůstali ti, kteří si zvolili mlčení ve jménu zachování zaměstnání anebo souznili s novým pořádkem a přijali vyšší pozice za odměnu. Veškeré síly byly namířeny na obnovení trofejového lovu velkých šelem, tedy poplatkového lovu. Bylo dosaženo úzké a zrůdné spolupráce mezi státní ochranou přírody, zásahovým týmem pro medvěda hnědého a mysliveckých sdružení. Doslova ochranářský bizár 21. století.
Dalším důležitým hráčem této destruktivní koalice se staly Lesy SR. Dílo bylo dokonáno! Čekalo se jen na vhodnou příležitost. Každé zjevení medvěda v krajině bylo prezentováno jako riziková situace a média se na tom výrazně přiživovala. Strach a panika se šířila rychleji než blesk. V okamžiku, kdy došlo na sebemenší konflikt s medvědem, tak se z toho stala okamžitá senzace. Lidé na vesnicích přešli do mentálního stavu nouze. Stokrát opakovaná lež se stala pravdou. I přes fakt, že moderní věda a genetická analýza prováděná několik let určila počet medvědů na přibližně 1300 jedinců, tak lovecká lobby v čele s Rudolfem Huliakem přišla s číslem až 7000 medvědů. Nikdo po nich nechtěl žádný výzkum, důkazů nebylo potřeba. Panika vykonala své. Několik napadení člověka medvědem v roce 2024 nasměřovalo vyděšenou společnost k postupnému cíli myslivců.
Poslední smrtelná nehoda spustila finální hysterický a populistický krok, jímž Slovensko vykročilo zpět do Středověku. Hon na čarodějnice právě začal, akorát na hranici budou medvědi. 350 chráněných šelem bylo zcela bezdůvodně posláno na smrt! Razítko a rozhodnuto, od stolu. Medvěda, který usmrtil člověka nemají, monitoring evidentně nezvládají, vyšetřování obcházejí, příčiny napadení člověka nikoho nezajímá a to i přes fakt, že bylo nedaleko místa činu nalezeno zakrmové místo s kukuřicí, tedy potravním atraktantem pro medvědy. Byly zde nalezeny stopy medvědice s medvíďaty. Který medvěd 59ti letého muže napadl nikdo neví. Neví totiž nic! Ví se jen to, že k incidentu došlo přibližně 200 metrů od domů, ale nikomu už nevadí a nikdo neřeší , že se za domy přikrmuje zvěř krmivem i mimo stav nouze a právě tohle láká medvědy do blízkosti lidských obydlí.
Kdo je tedy na vině?
Z dlouhodobého hlediska jsou na vině myslivci a jejich chování v krajině spojené s nevhodným přikrmováním zvěře. Jejich způsob péče o zvěř je zcela neprofesionální a škodící. Tato zájmová skupina lidí, bavících se lovem, způsobuje medvědům synantropizaci, tedy ztrátu plachosti a změnu potravních návyků. Dělají to úmyslně, nebo z hlouposti? To zatím nevíme. Příčinou útoků na člověka může být právě synatropie! Celé roky je na to slovenská veřejnost, politici, ŠOP SR i myslivecká komora upozorňována, marně! Stovky důkazů nikoho nezajímaly. Žádná opatření, žádné ponaučení, žádné změny chování myslivců. Zaryté zastávání se tradic a nutnosti přikrmovat a vnadit zvěř. Pořád dokola ta stejná písnička o africkém moru prasat, která silně připomíná pohádku o českém kůrovci, díky němuž si dřevaři udělali z lesů zlatý důl.
Dnes si slovenští myslivci udělají zlatý důl z medvědů, kteří se stanou lukrativní trofejí. Tato skupina lidí odmítá jakékoliv výzkumy, zpochybňují dlouhodobě práci strážců a ochránců přírody, vysmívají se, útočí a lžou a prochází jim to. Slovenská vesnice a nejenom ona, přijala lež o medvědech a vlcích jako svatou pravdu, která je postavena na strachu. Nastává situace, kdy bude vykonána hromadná poprava celoevropsky zvláště chráněných živočichů, aniž by Státní ochrana přírody SR hnula prstem, aniž by dokázal neziskový sektor zatáhnout za záchrannou brzdu a strážci přírody zakročit proti myslivců. Během posledního půl roku se totiž podařilo stráž přírody v chráněných územích Slovenska paralyzovat a doslova profesně vykastrovat. Každý dobrovolný strážce přírody totiž musí mít povolení od majitele či pronajímatele pozemků, kde má službu vykonávat. Vzhledem k faktu, že území uvnitř národních parků nevlastní zdaleka jen stát, ale i soukromí vlastníci, církev a v pronájmu to mají myslivci, tak je dobrovolná stráž přírody v podstatě zrušena. Tím se podařilo vyřadit ze hry nejaktivnější složku ochrany přírody, dobrovolné strážce. Mezi profesionálními strážci přírody zůstali zejména ti, jenž ohnuli záda před současnými nadřízenými a ti zase před novými pány na MŽP SR. Čest výjimkám, které stále vzdorují, pokud to ještě jde. Ti, jenž nebyli ochotni ohnout hřbet odešli nebo byli vyhozeni bez udání důvodu. Šach, mat pro ochranu a stráž přírody na Slovensku.
Co na to mezinárodní ochrana přírody?
Naše organizace Justice for Nature vyzývala k mezinárodní apelaci u Asociace strážců přírody ČR, ale marně. Prý se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí cizího státu a to ani v situaci, kdy šlo o jejich slovenské kolegy. Stejně tak jsme zviditelňovali tento problém na světovém kongresu International Ranger Federation ve Francii na podzim 2024, ale bez úspěchu. Jiní vznášeli stížnosti na Evropskou komisi, nulový výsledek. Jak je možné, že není žádná mezinárodní síla, která by dokázala zastavit slovenskou vládu či MŽP SR v její zlovůli a likvidaci celoevropsky chráněné šelmy, kdy motivací je trofejový lov? Odstřel 350 medvědů je mezinárodní environmentální zločin, který by měl být jednoho dne potrestán, ale to život popraveným medvědům nevrátí. Naruší to celou medvědí populaci na Slovensku a na vině budou všichni, kteří to přijali a mlčeli.
Jak se taková situace řeší ve světě?
Běžnou praxí je, že se situace musí nejdříve vyšetřit a nalézt problémový medvěd, který je poté, co napadl a zabil člověka, odstraněn z populace. Ten daný medvěd, nikoliv 350 medvědů! Současná situace na Slovensku zcela postrádá zdravou logiku a je doslova zlověstné, že lidé nevidí, kdo ovládl MŽP SR a ŠOP SR, ale ve své podstatě celou slovenskou politickou scénu. Tedy celé je to absolutní přešlap a environmentální zločin, s nímž až příliš mnoho běžných Slováků souzní. Nechápou, že se tím nic nevyřeší, ba naopak dojde k velkému rizikovému faktoru.
Riziko konfliktů naroste o 100 %
Co se stane, když dojde k masivnímu odstřelu medvědů? Máme pocit, že jsou myslivci, či trofejoví lovci dokonalými střelci a budou mít 100% úspěšnost smrtnosti při lovu na medvěda? Jaká nastane situace, kdy se budou krajinou toulat medvědi zranění a postřelení? Každý člověk ví, že se riziko útoků divokým poraněným zvířetem na člověka výrazně zvyšuje. Kdo bude odpovědný za další útoky na člověka v případě, že bude medvěd poraněn? Nebo se to nedozvíme a bude to zamlčováno, jak současné MŽP SR a ŠOP SR umí? Budou lidé i nadále smířlivě přijímat onu rétoriku špinění, že za všechno mohou ochranáři a přemnožení medvědi? Uvidíme, necháme se překvapit. To, co by však mělo lidi zajímat je, co se na tom místě nad Detvou skutečně stalo? Kdo byl ten nebohý muž a co v lese dělal? Bylo to turista, parohář, myslivec, lesník? Co tak hledal sám? Nebyl útok medvěda vyprovokován? Byla to medvědice s medvíďaty, jiný postřelený medvěd, nebo to byla jen nešťastná náhoda? Bude to Zásahový tým pro medvěda hnědého šetřit a dozvíme se to nebo už je rozhodnuto a jde jen o obnovený lov medvědů ve velkém? To se brzy uvidí a my to budeme bedlivě sledovat a určitě nebudeme sami!
Jak se na celou situaci podívat pozitivně?
To je velmi složitá situace, ale jedno je faktem. Slovensko je pro celý současný svět odstrašujícím environmentálním příkladem a ukázkou toho, když jsou Ministerstvo životního prostředí, Státní ochrana přírody a Správy národních parků ovládnuty myslivci a dřevaři. Tento důležitý a zcela nelogický úkaz by se nám všem měl stát varováním před jakoukoli spoluprací s myslivci v rámci ochrany přírody. To je jediný pozitivní výstup nejenom pro nás v Česku, ale i pro samotné Slováky, až půjdou opět k volbám. Je to na každém z nás!