Hlavní obsah
Názory a úvahy

Současné politické téma - dotace

Můj názor k současné politické situaci ohledně dotací.

Článek

Nejsem žádný politik, právník ani ekonom, který by mohl dle svého vzdělání hodnotit neustálý politický boj a neustálé téma dotací, které využívá vládní opozice jako hlavní a asi jediné téma proti současné vládnoucí koalici, jejich směru vývoje, kde je stále hlavním tématem opozičních představitelů pan Babiš a jeho Agrofert. Rád sledují politické pořady „Za pět minut dvanáct“ a „Partie Terezie Tománkové“. Ať se tam sejdou političtí rivalové z rozdílných politických skupin na různá témata, vždy se při tom opět dostanou k dotacím Agrofertu a na pana Babiše. Jak se ve svém postupu k předání svého vlastnictví do svěřeneckých fondů dopustil podvodu a jak by měli jeho firmy získané dotace vrátit. Já se naopak strašně divím, že se pan Babiš na své stálé popotahování od opozičních stran na celou politiku nevykašle a při svém věku se nesebere a neodejde si užívat své peníze někam do ciziny. Ale je to asi jeho smysl života, který vznikl založením hnutí „Ano 2011“, které kdysi vzniklo jako akce nespokojených občanů, kteří včele s A. Babišem kritizovali neúnosný stav společnosti s korupcí vládnoucích politiků. Neznám podrobnosti vzniku Agrofertu, který údajně vybudoval pan Babiš, ani s tím spojované kauzy. Jisté je, že díky svým manažerským schopnostem vybudoval gigant, který vlastní mnoho podniků, které asi dobře prosperují a snad vytvářejí dobré pracovní podmínky svým zaměstnancům a nové pracovní příležitosti lidem, které asi přispívají k jejich lepšímu životu. Aspoň se tak domnívám a je mi divné, že se veřejně neozvou přímo lidé, kteří pracují ve firmách holdingu Agrofertu, ať v dobrém nebo zlém. Jak se jim vede, jestli pod vlastnictvím jejich závodu spadajícího pod tento gigant se jim život a hlavně plat nějak zlepšil či naopak. Já jsem dnes v důchodu a celý produktivní věk jsem prožil ve státní službě a nemám tak žádný kontakt na zaměstnance pracující v různých firmách tohoto gigantu. Ať se někde veřejně vyjádří. Daří se jim lépe, nebo hůře ? Čím se změnil jejich život u firmy pod vlajkou Agrofertu ?

Ve všech těchto politických diskuzí se vždy všechno skončí u dotací a střetu zájmu pana Babiše k firmám, které asi díky svému úsilí asi vybudoval či získal. A to, že se kdysi pustil do politiky kvůli nespokojenosti se stavem státu a korupce je buď jeho politický optimismus, kde se snaží něco změnit a poukázat na stav do kterého se stát dostal. Čím si zkomplikoval svůj život, který mohl prožít někde v ústraní ze zisků svých firem, nebo být u žezla a mýt možnosti se uchránit před možným postihem za možné nezákonné postupy, které se tak v době u moci snaží ovlivnit. To já jako obyčejný důchodce nemůžu posoudit, ani znát skutečný záměr současných politických vůdců, kde se směr a politika mění podle toho, kdo je současně u moci. Bohužel v každé straně se najde někdo nepoctivý.

Dnes vytýkaný střed zájmů pana Babiše není nic jiného než jeho provinění, že místo toho, aby si někde v ústraní užíval své majetky, dal se do politiky a někomu omezil jeho vládnutí a ovládání budoucnosti nás všech v naší České republice.

Vždyť i v minulosti, když nám vládla jiná strana byly známy případy, kdy se ministři zbavovali papírově svého majetku, který přepisovali na své příbuzné aby se tak jejich jméno neobjevovalo ve vlastnictví firem, kterým možná nepřímo nadržovali a prosazovali. I dnes se někdy objeví informace, jak si někdo přilepšil nebo pomohl známému a měl za to patřičný balíček, který se snažil někde ukrýt. Je to vždy boj mezi zastánci vládnoucí moci s opozicí, které si navzájem hledají kdo na koho co vytáhne. Vždyť by nakonec nebyla žádná televizní diskuse a nebylo by o čem psát.

Teď se jen vrátím zpět k nekonečnému propírání dotací se střetem zájmu. Podle současného boje opozice o navrácení dotací od firem ovládané Agrofertem a zpovzdálí údajně Babišem mi připadá, že tyto dotace, nebo jejich nějakou část dostává přímo pan Babiš. Je tomu tak ? Může mi to někdo potvrdit, nebo vyvrátit ? Podle chování opozice asi jo. Vždyť pro jejich navrácení a nekonečnému prozkoumávaní dělají všechno možné i nemožné! A sledování jednání parlamentu je nekonečné a jen zde utrácí peníze nás všech.

Ale jestli dobře chápu informace z článků a dění, tak o jisté dotace žádají různé firmy, ať jsou nebo nejsou v holdingu Agrofertu. Když se jedné pan Babiš údajně vzdá, přesune jejich vlastnictví do svěřeneckých fondů, aby splnil slib daný panu prezidentovi a mohl se stát předsedou vlády, najde opozice jiné další, kde je alespoň spolumajitelem, aby bylo na co poukazovat a mít čím napadat. A dotace ať nárokové, nebo nenárokové by měli snad přispět pro zlepšení chodu podniku zemědělského nebo firmy ať vyrábí cokoliv na co je možné dotaci získat. V konečné fázi by se mělo v přidělování dotací přihlížet k tomu, jak se díky jim vylepší provoz závodu, který by měl v konečné fázi zlepšit život svým zaměstnancům, jejich pracovní podmínky a v nekonečné řadě přispět jim tak k lepšímu ohodnocení v platu za jejich poctivou práci. S tím jak volá opozice pro navrácení dotací, měla by tak zveřejnit, jak toto případné navrácení ovlivní fungování těchto závodů. Domnívám se, že získané dotace firmy použili pro rozšíření výroby, vylepšení zázemí pro různé chovy či nákupy zem. techniky. Co by se jim stalo v případě nařízení vrácení dotací a z čeho by toto navrácení uhradili a jak by to zastihlo výplaty zaměstnanců ? O tom se nikdo nezmiňuje, nebo radši neuvádí.

V každé vládě, která je u moci se vždy najdou lidé, kteří budou podporovat a nechat se uplácet od současných zbohatlíků, kteří přišli ke svému majetku spekulací, podvody atd. Bohužel na některé z nich je policie ještě krátká a mnoho času uplyne, než se dozvíme pravdy o kauzách, které po jistou dobu plní titulky novin, či televizních zpráv. A víme, že tyto kauzy časem zaniknou a přestane se o nich mluvit a obyčejný občan státu se po pravdě o nich nedoví. Vládnoucí strana a současná opozice si vždycky bude do sebe navážet. Od každého přijdou sliby, které se vždy nepodaří splnit. Vždycky bude někdo ublížený a některý kamarád vydělá. A vždy se to mění po volbách, kde u vítězné strany vznikne nová, šedá eminence.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít publikovat svůj obsah. To nejlepší se může zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám