Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Klimatická změna diskriminuje: Kampaň upozorňuje na prohlubování nerovností mezi ženami a muži

Foto: Pexels

Klimatická krize dopadá více na ženy než na muže. Na to upozorňuje organizace CARE a vyzývá k většímu zapojování žen do rozhodování na všech úrovních. Naposledy v souvislosti se summitem světových lídrů o opatřeních v oblasti klimatu COP29.

Článek

Extrémy počasí jsou hlavní příčinou hladu v 18 zemích a akutním důsledkům změny klimatu čelí 72 milionů lidí. A to i v africké Angole, která se v nejnovějším žebříčku CARE Crisis Report umístila na první příčce v seznamu deseti zapomenutých humanitárních katastrof. V zemi trpí více než dva miliony lidí nejhorším suchem za posledních 40 let.

A kromě toho, že extrémní počasí krize umocňuje, také vynáší na světlo světa genderové a jiné nerovnosti. „V těchto tichých katastrofách lidé denně bojují o přežití, často s podporou žen, přesto bez dostatečné pomoci zvenčí. Postižené regiony navíc často nemají stabilitu potřebnou k řešení těchto výzev,“ říká Katarína Král, manažerka PR a marketingu pro CARE Česká republika.

Jak změna klimatu diskriminuje?

Klimatická změna zhoršuje nerovnost mezi pohlavími a ohrožuje bezpečnost a práva žen. Například v Bangladéši se v průběhu vln extrémního horka zvýšil počet nucených dětských sňatků až o 50 procent, v Somálsku musí dívky v období sucha chodit pro vodu místo do školy každý den i sedm hodin a celosvětově je o 84,2 milionu více hladových žen a dívek než mužů a chlapců.

„Dopady klimatické krize na ženy a dívky vidíme každý den i na našich projektech v Etiopii. V jedné z vesnic, kde působíme, se například vzdálenost zdroje pitné vody prodloužila na 15 kilometrů, což znamená pět hodin denně na cestě. Nošení vody tradičně zastávají dívky,“ dodává programová ředitelka CARE Česká republika Ludmila Kucer. Dívky pak nestihnou vyučování, klesá jejich možnost uplatnění se v budoucnosti a zároveň jsou na dlouhých cestách často sexuálně napadány.

CARE proto v edukativní kampani Klimatická změna diskriminuje upozorňuje mimo jiné na fakt, že i přes tato data ženy zasedají jen velmi málo k jednacím stolům. Příkladem je i zmiňovaný summit COP29. Podle CARE znalosti a perspektiva žen ale zvyšují odolnost komunit. Ty z nich, které se i díky různým rozvojovým projektům a vzdělávání dokázaly na změny klimatu lépe adaptovat, získají mnohdy ve svých komunitách silnější vliv. Kampaň také představuje příběhy hrdinek – žen, které bojují za lepší budoucnost.

Autorka: Tereza Novosadová Ocetková

Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz