Článek
- Rus se ráno probudí a jde si umýt obličej. Vyčistí si zuby.
- Mimochodem, zubní kartáček si v roce 1870 nechal patentovat Američan Wadsworth.
- A zubní pastu v tubě vynalezl v roce 1892 Američan Shefield.
- Do Ruska se tento výdobytek Západu dostal až v polovině 20. století…
- Pokud je Rus muž, má tendenci se ráno holit. Někteří dávají přednost elektrickému holicímu strojku, který v roce 1927 vynalezl Brit Schick. Mnoho ruských mužů však dává přednost žiletkám s břity. Tu vynalezl v roce 1895 Američan Gillette.
- A pokud je náš Rus suskou ženou, líčí se. Řasenka, rtěnka, pudr, krém… Mimochodem, řasenku vynalezl Brit Rommel v polovině 19. století.
- Na začátku 20. století ji pak zdokonalil Američan William pro svou sestru Maybelline. A tak se zrodila řasenka Maybelline, která si získala celý svět. A v roce 1958 Američanka Helena Rubinsteinová konečně vynalezla tubu s kartáčkem a štětečkem…
- A hrdá Ruska si také maluje rty. Rtěnkou, kterou poprvé vyrobili Francouzi v roce 1883. A balenou - ve své současné podobě, v tubě - firmou Guerlain. Pak tu byla opět Hélène Rubinsteinová, která vytvořila levnou rtěnku. veřejně dostupnou rtěnku… A Američanka Elizabeth Arden se svou rtěnkou... A americký Max Factor se svou nesmazatelnou rtěnkou…
- A v roce 1947 Američané konečně přišli se strojem, který dokázal vyrobit pístovou tubu rtěnky, kterou dnes všichni znají. A začaly se dít věci…
- Když se průměrný Rus umyje, oholí nebo nalíčí, jde na snídani. Snídaně je pro každého jiná. Mnoho lidí má rádo jogurt. Vlastenci věří, že ho vynalezl ruský vědec Mečnikov. Jiní věří, že byl vynalezen ve starověké Thrákii. Ať tak či onak, masovou výrobu jogurtů zahájila na počátku třicátých let francouzská společnost Danone. V Rusku se jogurty objevily koncem sedmdesátých let.
- A někdo má rád ke snídani párky. V roce 1805 je vynalezl Rakušan Lahner. A někdo dává přednost croissantu. Odkud se vzal, asi ani nemá cenu vysvětlovat…
- Je jasné, že párky, jogurt nebo vajíčka na omeletu vyndává z lednice Rus. Kterou vynalezl v roce 1841 Američan Horry. A masová výroba chladniček začala v USA v roce 1919. V SSSR se první chladničky objevily o dvacet let později…
- Rus si připraví snídani na plynovém vařiči. Vynalezl ho v roce 1825 Američan Sharpe. Ve 30. letech 20. století bylo v Americe 14 milionů plynových sporáků. V Rusku (SSSR) se první plynové sporáky objevily v roce 1957.
- No, možná to není plynový vařič, ale elektrický, na kterém si Rus vaří kaši. První elektrický vařič vynalezl v roce 1893 Kanaďan Ahern. První sériově vyráběné vařiče uvedla na trh německá společnost AEG v roce 1903. V Rusku se první elektrické vařiče objevily v roce 1962…
- A konečně nepostradatelnou součástí snídaně většiny Rusů je káva. Káva v Rusku nerostla, neroste a růst nebude. Prostě to tak je. A ne každému se líbí vařit kávu v ješce (které mnozí říkají palírna), protože je to zdlouhavé a nepříjemné. Jednodušší je použít instantní kávu. Tu vynalezl v roce 1901 Američan Cato.
- Mnoho lidí si však rádo připravuje kávu z kávovaru. Vynalezl ho v roce 1901 Ital Bezzera. A masová výroba kávovarů začala v roce 1902. Mají.
- Mnoho průměrných Rusů se během snídaně dívá na televizi nebo čte internet, aby se dozvěděli novinky o zvláštním způsobu Ruska. Televizi prý vynalezl ruský vědec Zworykin. To je obecně pravda s jedním "ale": v roce 1919, ve svých 31 letech, se Zvorykin stal Američanem a právě v Americe si nechal televizi patentovat. Dnes vlastní televizor korejské společnosti Samsung většina Rusů - 32 %. Následují Phillips z Nizozemska, Sony z Japonska, Toshiba z Japonska a LG z Koreje.
- Pokud jde o internet, který Rusové používají, vynalezla ho americká vojenská výzkumná a vývojová agentura DARPA v roce 1969.
- Po snídani, kdy sleduje zprávy o dekadentním, neschopném Západě, se Rus pouští do práce.
- Vyjde ze svého bytu a sjede výtahem na schodiště. Tento výtah, mimochodem v jeho moderní podobě, vynalezl americký inženýr Otis v roce 1854.
- Rus po odchodu z domova nasedne do auta a jede do práce. Předpokládá se, že auto vynalezl Ivan Kulibin. Je pravda, že první sériovou výrobu automobilů zahájil v Německu v roce 1888 Carl Benz. Následoval Peugeot ve Francii, Oldsmobile a Ford v Americe…
- Dnes jsou z deseti nejprodávanějších automobilů v Rusku tři ruské "Lady" (jejichž počátek výroby je, jak si pamatujeme, nerozlučně spjat s Fiatem). Zbytek jsou japonské, korejské, německé, francouzské, americké (byť montované v Rusku).
- Zde bych také rád upozornil, že pokud je náš Rus obyčejný, ale o něco "obyčejnější" než všichni ostatní Rusové - řekněme prezident, premiér nebo patriarcha - pak jezdí "téměř obyčejným" mercedesem. Nebo Maybachem.
- Náš průměrný Rus jezdí do práce po zpevněné silnici. Ty se poprvé objevily ve Francii v roce 1832. Současná ropná velmoc Rusko položila první vyasfaltované ulice o 30 let později - z dovezeného asfaltu… Před rokem 1873 v Rusku žádný vlastní asfalt nebyl…
- Je jasné, že cestou do práce se průměrný Rus zastavuje na křižovatkách - na semaforech. Jak už to tak bývá, semafor nebyl vynalezen ve velkém Rusku, ale v Americe - Garrettem Morganem v roce 1914.
- Zatímco náš Rus stojí na semaforech, může si zrovna vyřizovat mobilní telefonní hovor. Ten vynalezla americká společnost Motorola v roce 1973. Dnes má mobilní telefon 92 % Rusů. Mezi nejrozšířenější patří Samsung, Nokia, HTC, Apple a Sony.
- A pokud Rus zrovna nevolá, poslouchá rádio. Autorádio bylo vynalezeno v USA v roce 1929.
- Pokud je mu v autě horko, zapne Rus klimatizaci. Kterou v roce 1902 vynalezl Američan Carrier. A první domácí klimatizace Carrier se objevila v prodeji v roce 1931 a v roce 1936 byla poprvé automobilová klimatizace instalována do autobusu na trase Damašek - Bagdád…
- I když se ještě může stát, že náš průměrný Rus pojede do práce tramvají. Nebo trolejbusem. A pak metrem.
- Tramvaj vynalezl v Německu Ernst von Siemens v roce 1879. Trolejbus vynalezl v roce 1890 v USA Charles DePaul. První trolejbus v Evropě byl uveden do provozu v roce 1911 v Rakousku-Uhersku a v SSSR byly první trolejbusy uvedeny do provozu v roce 1933. A metro, jehož první linka byla otevřena v Londýně v roce 1863, vynalezl Brit Brunel o dvě desetiletí dříve. No nic, to je jedno.
- Konečně dorazil do práce. A nejspíš první, co zapnul, byl počítač. Ten vynalezl v roce 1941 Němec Konrad Zuse. V roce 1946 byl v USA uveden na trh první počítač - prototyp digitálních strojů Eniac.
- Ruský počítač běží na americkém operačním systému Windows. Nebo na americkém systému Linux. Nebo běží na americkém systému Mac OS X. Rus vytváří všechny své dokumenty pomocí amerického programu Microsoft Office. A pak je vytiskne na tiskárně. Tiskárnu vynalezla americká společnost Remington v roce 1953. Dnes je na světě půl tuctu výrobců tiskáren, ale ruské tiskárny neexistují.
- Jinak může Rus poslat dokument e-mailem. Ten vynalezla americká společnost Thomplison v roce 1972.
- Průměrný Rus se vrátí domů večer. Pravděpodobně se bude dívat na fotbal. Je to hra, kterou vymysleli Britové v 19. století.
- Nebo se možná Rus bude dívat na hokej. Je to hra, která byla vynalezena na konci 19. století v Kanadě.
- Každopádně takhle vypadá typický den průměrného Rusa, naplněný pocitem zvláštního poslání Ruska a shovívavým pohrdáním západní civilizací.