Článek
2. května 1930
Když mladá žena vystoupala na horní palubu zaoceánského parníku RMS Transylvania, patřícímu rejdařské společnosti Anchor Line, aby se ještě pohledem rozloučila s Glasgow, od kterého ji odplouvající loď víc a víc vzdalovala, zarazilo ji, jak ostrý vítr foukal. Bylo to srovnatelné s povětrnostními podmínkami na skotském ostrově Lewis, kde dosud žila. Jak dospívala, bylo jí čím dál jasnější, že ji v maličké vísce Tong o pár staveních, kde se v jednopokojových domcích tísnily celé rodiny, nic nečeká. Rozhodla se proto následovat příkladu svých tří sester, které ze Skotska emigrovaly do Ameriky. Byla si jistá, že tady bude mít daleko víc příležitostí k tomu, aby mohla žít lepší život. Světlovlasou ženu v tenkém kabátku brzy roztřásla zima a tak se vydala zpátky do nitra lodi. Cestou si znovu zkontrolovala obsah peněženky, kterou měla schovanou v kapse a přepočítala její chudobný uškudlený obsah. Bylo jí 17 let a „oslava“ jejích osmnáctin ji čekala ještě během plavby. Parník dorazil do New Yorku 11. května, přesně den poté, co je měla.
Když „Transylvania“ přirazila k molu, cítila žena, jak ji rozrušením hoří tváře. Tam někde v tom davu čekajících lidí byla i její milovaná sestra Catherine, u které měla bydlet. Ta byla k přesunu do Ameriky ze Skotska tak trochu přinucena, protože v roce 1920 přivedla na svět nemanželské dítě, což bylo na nábožensky sešněrovaném skotském venkově nepřijatelné. Napřed ale ještě musela čerstvě osmnáctiletá žena projít přes kontrolní stanoviště. Roztřesenýma rukama předložila úředníkovi své imigrační vízum č. 26698 ze 17. února a vyplnila tři prohlášení: že se do USA stěhuje natrvalo, že má v úmyslu požádat o americké občanství a že se nehodlá vrátit do země, odkud přišla. Ve chvíli, kdy vstoupila na americkou půdu začala sama o sobě smýšlet jako o americké občance, nuzný život ve Skotsku nechala za sebou. Tou ženou byla Mary Anne MacLeod, matka budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, která v tu chvíli nemohla mít ani tušení, jak zásadně se jí za pár let změní život.
Osudové setkání s Fredem Trumpem
Mary přišla na svět 10. května 1912 jako nejmladší, desáté dítě Mary Anne a Malcolma MacLeodových. Početná rodina bydlela v jednopokojové chalupě s doškovou střechou v malé vesnici Tong, kde hospodařila na malé zemědělské usedlosti. Zatímco matka Mary se věnovala domácnosti a drobnému zemědělství, otec Malcolm vedl poštu a malý obchod. Z Mary vyrostla pohledná dívka s mírně narezlými vlasy, světlou pletí a modrýma očima, která byla velmi vysoká - měřila 180 cm. Po emigraci do Ameriky se jí celkem brzy podařilo sehnat práci jako služka v domácnosti, kterou pak vykonávala čtyři roky. V polovině roku 1934 se na necelé tři měsíce vrátila domů do Skotska na palubě lodi Cameronia, která ji 12. září téhož roku vysadila zase zpátky u amerického břehu.
V této době už pravděpodobně znala úspěšného amerického podnikatele Freda Trumpa, se kterým ji patrně seznámila její sestra Catherine na jednom večírku. Padli si do noty a v lednu 1936 se vzali na Upper East Side na Manhattanu. Mary Anne měla na sobě „princeznovské šaty z bílého saténu a tylovou čepici a závoj“ a její kytice byla z „bílých orchidejí a konvalinek,“ jak uvedl článek ve skotských novinách Scotland’s Stornoway Gazette, který měl titulek: „Tong Girl se vdává do zahraničí“.
Dlouho panovalo všeobecné přesvědčení, že se matka Donalda Trumpa se svým mužem seznámila během své „dovolené“ v New Yorku a nikdo z Trumpovy rodiny včetně samotného Donalda tuto historku nikdy nepopřel. Je velmi pravděpodobné, že to bylo z důvodu jeho vlastního postoje k migrantům, kteří do Ameriky proudí a chtějí se tu usadit a proti kterým plánuje podniknout velmi radikální kroky (dle aktuálních zpráv ze zahraničního tisku chce využít armádu při jejich masivní deportaci).
V dubnu 1937 se páru narodilo jejich první dítě Maryanne, po které následovaly ještě další čtyři děti - Fred Jr., Elizabeth, Donald (14. června 1946) a Robert. Poslední těhotenství v roce 1948 Mary Anne málem nepřežila, silně krvácela a musela podstoupit nouzovou hysterektomii, která vedla k vážné břišní infekci. „Náš otec se vrátil domů a řekl mi, že se neočekává, že bude žít,“ vzpomínala později Maryanne. „Pak mi řekl, že bych ale i tak měla jít do školy a že mi zavolá, kdyby se něco změnilo.“
Žena, která stála v pozadí i při výchově syna Donalda
Mary Anne se stala naturalizovanou americkou občankou 10. března 1942, na Skotsko ale nikdy nezanevřela a pravidelně sem jezdívala navštěvovat příbuzné, při kterých automaticky přepínala z angličtiny do gaelštiny. Sám bývalý a aktuálně nově zvolený americký prezident navštívil ostrov Lewis pouze dvakrát v životě - jednou jako malý capart a podruhé už jako dospělý muž během služební cesty do Skotska v roce 2008. Při této návštěvě údajně strávil v rodném domě své matky 97 vteřin. Donald Trump má na ostrově stále tři bratrance, z nichž dva žijí v domě, kde se Mary Anne narodila. Ten je v současnosti již přestavěný a rozšířený. Všichni tři bez výjimky odmítají hovořit s médii.
Za svého života byla Mary Anne velmi aktivní ve filantropii, dobrovolně pracovala v místní nemocnici, pomáhala na školách, v charitativních organizacích a společenských klubech.
Když byl Donald Trump poprvé zvolen prezidentem a v lednu 2017 se nastěhoval do Oválné pracovny, položil na svůj pracovní stůl jedinou rodinnou fotografii. Na ní byl jeho otec Fred. Někdy na jaře k ní přibyla i fotografie jeho matky Mary Anne. Podobné uspořádání, co se rodinných fotek týče, měla i jeho kancelář ve 26. patře Trump Tower, kde byla - jak vzpomínají bývalí zaměstnanci - fotografie jeho otce vždy viditelně umístěna na jeho stole, zatímco fotografie jeho matky „nápadně chyběla“.
Kdykoli se Donalda Trumpa na jeho matku někdo zeptal v rozhovoru, hodnotil ji jako „fantastickou“, „ohromnou“ a „velmi vřelou domácí puťku“, která tuto „pozici milovala“. Zřejmě nejvíce specifickou informaci o ní poskytl v roce 2005 v televizním pořadu Marthy Stewart, kde zmínil, že „dělávala skvěle sekanou.“ Na sociální síti Twitter pak opakovaně zveřejňoval tento příspěvek: „Rada od mé matky, Mary MacLeod Trump: Věřte v Boha a buďte věrní sami sobě“. Příspěvek se na síti objevil 5. února, 30. července, 24. a 25. října 2013 a také 21. března a 15. května 2014, a nakonec ještě i 28. ledna 2015.
I jeho přátelé z dětství popisují, že jeho matka stála v ústraní: „Když jsem si s Donaldem hrál,“ říká jeho dávný kamarád Mark Golding, „jeho otec byl poblíž a sledoval, jak si hraje. Jeho matka s ním v tomto směru vůbec nekomunikovala.“ Podobně si ji vybavuje i Lou Droesch, který se kamarádil s Donaldovým starším bratrem Fredem, a který v té době vnímal budoucího amerického prezidenta jako otravné "páté kolo u vozu": „S paní Trumpovou jsme se vídali jen zřídka. Občas nám ale dala peníze, abychom Donalda vzali na zmrzlinu. Ale hodně jsme se vídali s hospodyní.“
Často mluvil o svém otci, o tom, jak mu řekl, aby byl „králem“, aby byl „zabijákem“. Neřekl mi ale, jaká byla rada jeho matky. Neřekl o ní vůbec nic. Ani jediné slovo."
Kvůli problémovému chování v dospívání byl Donald ve třinácti letech poslán do New York Military Academy (Vojenská akademie v Cornwallu ve státě New York), která ho měla usměrnit a zocelit. Jeho otec ho zde o víkendech často navštěvoval: „Přicházel hodně v neděli a bral chlapce na večeři,“ říká Theodore Dobias, veterán z druhé světové války, vedoucí školy a Trumpův mentor. „Byl na toho kluka opravdu tvrdý.“ Jeho matku tu ale viděli jen zřídkakdy.
Dvě ženy - Louise Sunshine a Barbara Res, které s Donaldem Trumpem spolupracovaly v raných fázích jeho obchodní kariéry a které měly díky tomu možnost setkat se i s jeho matkou, ji hodnotily kladně. „Mary Trump byla velmi silná žena. Tichá, neagresivní a velmi nenápadná, ale také milující a láskyplná.“ Byla „protikladem“ svého manžela Freda, který byl prý „jako sekačka na trávu“, jak poznamenala Louise Sunshine. Barbara Resová byla v 80. letech viceprezidentkou Trump Organization. „Moc dobře si pamatuju, že mě podporovala,“ vzpomíná. „Myslím, že se jí líbila představa, že dělám to, co dělám“ (že jako žena zastává významnou pracovní pozici) - „zatímco Fred to nenáviděl.“
Velmi hezky se o Mary Trump vyjádřil i její vnuk Eric:
Moje babička byla úžasná žena, která byla silná, chytrá, charismatická a neuvěřitelně milující. Měla úžasný úsměv a neuvěřitelný smysl pro humor. Nepochybuji o tom, že by byla na mého otce a na všechno, co dokázal, neuvěřitelně hrdá.
V roce 1990 ale poslední věta výše uvedeného prohlášení určitě neplatila. Donald Trump se tehdy rozváděl se svou první ženou českého původu Ivanou kvůli modelce Marle Maples, kterou si bezprostředně po rozvodu vzal a zmítal se v obrovských dluzích. Jeho matce táhlo na 80 a ze svého syna rozhodně neměla radost. Dokonce prý položila své (brzy už bývalé snaše Ivaně) otázku: „Co jsem to stvořila za syna?“
Ve svém projevu, proneseném v roce 2015 v Miami během prezidentské kampaně Donald Trump řekl: „Nikdo nerespektuje ženy víc než já. Největší člověk všech dob byla moje matka. Věřte mi, největší. Byla to skvělá, krásná žena.“
Narodila se ve Skotsku, přišla sem… a potkala mého otce…
ZDROJE:
https://www.thenational.scot/news/14903149.the-mysterious-mary-trump-the-full-untold-story-of-how-a-young-scotswoman-escaped-to-new-york-and-raised-a-us-presidential-candidate/
https://www.bbc.com/news/uk-scotland-38648877
https://www.politico.com/magazine/story/2017/11/03/mary-macleod-trump-donald-trump-mother-biography-mom-immigrant-scotland-215779/
https://edition.cnn.com/2016/11/02/politics/donald-trump-ancestry-scotland/index.html
https://www.nytimes.com/2024/11/18/us/politics/trump-military-mass-deportation.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mary_Anne_MacLeod_Trump