Hlavní obsah

„Surfování“ v metru zkouší čím dál víc mladých lidí. Před pár dny kvůli němu zemřel Čech

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: PhotoAfrica ( Ilan Ossendryver)/Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Minulé úterý (29.10.) se čtveřice kamarádů rozhodla zrealizovat svůj nápad projet se na střeše metra ve Vídni. Nápad skončil tragicky, protože dva z nich - oba Češi - při příjezdu soupravy do stanice narazili do nadchodu pro pěší.

Článek

Událost se stala na lince U4 vedoucí z Hütteldorfu v západní části hlavního města Rakouska do centra, ke zranění chlapců došlo při příjezdu soupravy do stanice Schönbrunn. Dva Rakušané ve věku 13 a 18 let, kteří se jízdy na metru také zúčastnili, z místa nehody rychle utekli, později se ale do stanice vrátili, oba zranění (ve věku 17 a 18 let) byli rychle převezeni do nemocnice. Sedmnáctiletý občan ČR ukrajinského původu ale před dvěma dny svým zraněním podlehl, jeho kamarád dosud o svůj život bojuje.

Video z jízdy na střeše soupravy, na které chlapci pózují, se dá najít na Youtube. Včetně drastického a tragického závěru.

Dle rakouských médií se metro ve Vídni pohybuje průměrnou rychlostí asi 32,5 kilometrů v hodině, může ale dosahovat rychlosti až 80 kilometrů v hodině. Při příjezdu do stanice Schönbrunn má souprava metra obvykle rychlost okolo 50 kilometrů v hodině.

Tento případ není ojedinělý, adrenalinová aktivita, které se říká „subway surfing“ - „surfování na vlaku“ se těší velké oblibě zejména v Americe, jen v letošním roce bylo v New Yorku zaznamenáno šest úmrtí, ke kterým v souvislosti s ní došlo. Jednou z obětí byl i patnáctiletý chlapec, který utrpěl těžké zranění hlavy při jízdě na střeše vlaku v newyorské čtvrti Queens. Při nehodě a následném pádu se mu oddělila část lebky.

Tento extrémní „koníček“ ale není v New Yorku žádnou novinkou, média v Americe o něm informovala už před více jak sto lety. Novinové archivy obsahují zmínky o těžkých poraněních nebo úmrtích lidí při jízdě na střeše vlaku již v roce 1904, kdy se otevřelo zdejší metro. Jednalo se o podobný případ, jaký se odehrál před týdnem ve Vídni - jen oba hlavní aktéři byli mladší. Dva chlapci ve věku třináct a čtrnáct let tehdy vylezli na střechu soupravy a při příjezdu vlaku na nádraží Grand Central narazili do mostní konstrukce. A stejně jako teď i tehdy jeden z nich zemřel a druhý utrpěl těžká zranění.

Jenže do rozmachu sociálních sítí se jednalo jen o ojedinělé pokusy, v současnosti se podobné nápady mezi dětmi a mládeží díky nim mohou šířit masově. Mladí lidé na sociálních sítích pořádají virální výzvy, a soupeří mezi sebou, kdo zvládne splnit co nejvíce nebezpečnou aktivitu a natočit o tom „zábavné“ video.

Ve stanici metra nebo v depu si co nejvíc nenápadně vylezou na vlakovou soupravu, lehnou si na břicho a čekají, až se metro rozjede. Nebo se na metro zavěsí zezadu a pak si na něj vylezou, na videích z USA mládež na střechu leze i během jízdy, když se vlak pohybuje nad zemí. A samozřejmě zapnou kameru, aby to, jací jsou hrdinové, mohli následně sdílet na sociálních sítích se světem a sbírat obdivné komentáře a lajky. A „inspirovat“ k tomu i další děti a dospívající, kteří se touží nějak zviditelnit. Jenže si bohužel neuvědomují, jak velkou cenu za podobné nápady mohou zaplatit.

New York začal proti této riskantní činnosti aktivně bojovat. Ve spolupráci s newyorskou policejní dopravní kanceláří pořádá město přednášky na školách, natáčí reklamní spoty, do kterých angažuje známé influencery, kteří mohou mladé lidi nejvíce ovlivnit a nasadilo do akce i stovky dronů. Newyorská policie uvádí, že 900 letů dronů dosud zachránilo 114 životů dětí a mladých lidí ve věku 9 až 33 let. Zároveň představitelé města diskutují se společnostmi, které provozují nejznámější sociální sítě, aby omezily zobrazování videí se „surfováním“ v metru na jakékoli jejich platformě.

Sama jsem byla nedávno v Praze svědkem obdoby výše popsaných událostí - stála jsem na zastávce a čekala na autobus, a se mnou tam postávali dva kluci v šedých mikinách s kapucí. Mohlo jim být maximálně dvanáct let. Vůbec by mě nenapadlo, za jakým účelem tam ve skutečnosti jsou, takže jsem po příjezdu autobusu (který nebyl můj) koukala jak spadlá z višně. Kluci trpělivě vyčkávali, dokud řidič nezavře dveře a nezačne se rozjíždět a pak vystartovali a zavěsili se zezadu na autobus. Vůbec nevím, na čem se tam vlastně drželi. Zavolala jsem za nimi, že to je fakt geniální nápad, ale jen pootočili hlavu a zasmáli se. Autobus krátce po odjezdu ze zastávky odbočil do zatáčky, takže netuším, kam až dojeli a jestli to mělo nějaké následky. Podobná aktivita asi není tak moc nebezpečná jako jízda na střeše metra, ale i tohle může dopadnout sakra špatně.

Pro pár lajků na TikToku nebo Youtube.

ZDROJE:

https://edition.cnn.com/2024/11/02/us/nyc-subway-surfing-teen-deaths/index.html

https://www.cbsnews.com/newyork/news/subway-surfing-new-york-city-eric-adams-nypd-drones/

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-new-york-vlaky-metro-surfing-strechy-nebezpeci-umrti.A220902_131649_zahranicni_jadv

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-dva-cesi-jeli-ve-vidni-na-strese-metra-a-narazili-do-nadchodu-40495285

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-17lety-cech-ktery-jen-na-vagonu-metra-ve-vidni-podlehl-zranenim-263624

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/cesi-metro-viden-surfovani-na-vlaku-umrti.A241102_135048_zahranicni_misl

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz