Hlavní obsah
Aktuální dění

Šokující volby v Rumunsku: Tiktokový prezident, zásah tajné policie a zrušení výsledku voleb

Foto: Focus Creștin/ Creative Commons Attribution 3.0 Unported/ Wikimedia Commons

Călin Georgescu.

V Rumunsku „vyhrál“ volby krajně pravicový kandidát Georgescu. Ačkoliv nedal za kampaň ani euro, vysoce pravděpodobně Rusko mu kampaň především na TikToku zaplatilo. Rumunský ústavní soud následně volby anuloval.

Článek

Úvod

Zjednodušená verze příběhu rumunských voleb zní tak, že kandidát, který nebyl favoritem a měl měsíc před volbami v průzkumech 2 až 5 procent, vyhrál volby se ziskem 23 procent hlasů. Hlavním důvodem jeho vítězství se stala sociální síť Tiktok, na které byla placena pravděpodobně zahraniční velmocí síť influencerů, která dokázala změnit výsledek volby ve prospěch vybraného kandidáta. Jelikož došlo k porušení rumunských volebních zákonů, ústavní soud volby anuloval. První kolo prezidentských voleb se tak bude konat znovu. Jelikož vláda a bezpečnostní šložky nemají jasno, jak zabránit dalším podvodům, nový termín prezidentských voleb zatím nebyl stanoven.

Kdo je Georgescu

Oním vítězným kandidátem a „tiktokovým prezidentem“ je Călin Georgescu. Je mu 62 let, nemá žádné politické zkušenosti nebo politickou stranu, i když krajně pravicovou stranou AUR byl několikrát vybídnut k politické aktivitě, například na post premiéra během různých krizí. Nabídku však nepřijal.

V minulosti ale působil například v organizaci OSN, či v dalších mezinárodních organizacích. Jakmile se vrátil domů do Rumunska z důležitých pozicí, změnil své názory a propaguje sám sebe podobně jako Putin, na koni, při judu. A zároveň přehodil výhybku a mluví o velkém Rumunsku a národní důstojnosti. Georgescu je nacionalistický politik, který šíří ruskou verzi příběhů – válka na Ukrajině je výsledkem amerických manipulací, NATO a EU škodí Rumunsku. Jeho cílem je rumunská nezávislost a větší podpora domácích zemědělců. Georgescu je také nábožensky založený.

TikTok v Rumunsku

Georgescu získal v prezidentských volbách téměř čtvrtinu hlasů především díky mladým voličům. Kampaň, za kterou podle oficiálního přiznání neutratil žádné peníze, probíhala na Tiktoku, kde jsou aktivní především mladší lidé. Ačkoliv tvrzení o (ne)utracených penězích nemusí být lež, podle rumunských tajných služeb platil za kampaň na Tiktoku někdo jiný, pravděpodobně Rusko, a to minimálně jeden milión euro.

V Rumunsko používá TikTok devět miliónů lidí, skoro polovina občanů. V průměru stráví na TikToku každý dospělý Rumun přes třicet hodin za měsíc, to je nejvíc ze všech sociálních sítí v Rumunsku. Další populární sociální sítí v Rumunsku je Facebook, ale vysoce pravděpodobně ho TikTok brzy předběhne v počtu aktivních uživatelů. Pro srovnání, TikTok v České republice má pouze dva milióny uživatelů.

Zásah tajných služeb

Rumunské tajné služby zveřejnily detaily, jaký byl postup, jakým způsobem se odehrál zásah zvenčí do rumunských voleb.

Během listopadu vzniklo na sociální síti TikTok 25 000 nových účtů, některé z nich byly pouze oživeny, jednalo se o roky nepoužívané účty, které najednou začaly být aktivní. Všechny tyto účty začaly podporovat kampaň Georgesca. Mezi těmito účty se dá vysledovat přibližně 1000 nejaktivnějších účtů. 11. listopadu se aktivita těchto účtů zvedla a vzhledem k tomu, jak funguje algoritmus TikToku, Georgescu byl najednou všude a zobrazení na TikToku šlo do miliónů.

Přibližně čtyři tisíce účtů dostaly za svou aktivitu zaplaceno kolem 1000 euro, dohromady tedy téměř 400 tisíc euro. Tyto účty byly řízeny jedním koordinátorem, jedná se o konto @propagatorrcg. To je účet, z kterého bylo organizováno unesení rumunských voleb. Alespoň tak hodnotí akci rumunské tajné služby, podle kterých se nejednalo o náhodu, ale o plánovanou a promyšlenou akci, která musela mít k dispozici peníze, automatizované účty na sociálních sítích, a především vysoce profesionální technické a marketingové znalosti. Vzorce odpovídají ruských vlivovým kampaním.

Organizace probíhala přes Telegram, kde odběratelé dostávali přesnější pokyny, co a jak propagovat, jaké používat hashtagy apod. Publikování příspěvků bylo přesně naplánováno tak, aby šlo v různých vlnách. Využiti nebyli jen influenceři s velkými počty sledujících, ale i uživatelé s menším počtem sledujících, kteří ale jsou zaměřeni určitým směrem a měli velký význam pro menší komunity.

Zajímavostí je, že někteří uživatelé Tiktoku hráli roli užitečných idiotů. Neměli tušení, že jde o politickou kampaň, „jen“ natočili videa, přidali zadaný hashtag a následně dostali zaplaceno za publikování videa. Někteří z těchto uživatelů svá videa smazali, když si uvědomili, že byli součástí politické kampaně. Organizátorům šlo o to dostat svůj hashtag mezi populární.

Rozhodnutí soudu

Rumunský ústavní soud se rozhodl, že zásah do voleb byl tak velký, že výsledky musí být anulovány a volby se budou opakovat.

Přesná časová osa rozhodnutí soudu je následující: nejdříve k soudu podali z jiných důvodů stížnost dva neúspěšní kandidáti, hlasy byly přepočítány a 2. prosince Ústavní soud potvrdil výsledky prvního kola voleb. Mezitím se ale sešla Nejvyšší rada obrany země, která projednávala jinou záležitost – zásah ze zahraniční do rumunských voleb a ohrožení národní bezpečnosti. To se odehrálo 29. listopadu a výsledky jednání nebyly zveřejněny.

3. prosince, den po původním rozhodnutí Ústavního soudu, nařídil rumunský prezident Klaus Iohannis zveřejnění dokumentů z jednání Nejvyšší rady obrany země. Tyto nové informace následně projednal Ústavní soud a 6. prosince volby zrušil.

Soud odůvodnil své důležité rozhodnutí následujícím způsobem: „(volby) byly po celou dobu a ve všech fázích průběhu narušovány mnoha nesrovnalostmi a porušeními volebního zákona, což zkreslovalo svobodný a spravedlivý charakter hlasování občanů a také rovnost příležitostí volebních kandidátů, a rovněž ovlivnilo transparentní a spravedlivý charakter volební kampaně, včetně ignorování právních předpisů týkajících se jejího financování“.

Problém pro Rumunsko je i samotný TikTok, protože ten politické volební příspěvky řadil do kategorie „zábava“ a šířil je i během dne, kdy probíhaly volby. Další obvinění TikToku zní, že jejich algoritmus odhalil aktivitu všech propojených účtů, proto by měl aktivitu snížit, což se nestalo.

Dále se přišlo na to, že přes dvacet dalších webů propagovalo Georgesca. Jednalo se o weby napojené na rumunskou krajní pravici. Tyto weby vedly placenou kampaň, aniž by to takovým způsobem označily, což jim nařizuje zákon.

Lekce

Rumunsko je zatím stále vedeno končícím prezidentem Klausem Iohannisem, který podporoval Ukrajinu a NATO, dokonce takovým způsobem, že za jeho vlády začala v Rumunsko vznikat největší základna NATO v Evropě. Prezident má v Rumunskou reálnou moc.

Po zrušení prvního kola prezidentských voleb někteří příznivci Georgesca oznámili, že rozhodnutí soudu nebudou respektovat. Někteří volali po násilí. Podle nich jde o snahu udržet establishment u moci a snahu nepustit dovnitř „outsidera“ a nepohodlného kandidáta. Na to reagovaly prakticky okamžitě bezpečnostní složky a začaly u podporovatelů Georgesca, kteří na sociálních vybízeli k násilí, vykonávat domácí prohlídky.

Otázkou je, jestli se teď na stranu Georgesca nepřidá ještě víc občanů, jestli nedojde k výraznější mobilizaci. Stejně jako v dalších částech světa, i v Rumunskou někteří občané soudům a klasickým politikům nedůvěřují.

Pro Rumunsko jde o klíčové volby, jde o to, jestli se potvrdí pozice Rumunska jako pomocníka Ukrajiny proti ruské agresi, ale třeba i Moldavska při cestě do EU.

Na celém tématu je zajímavých hned několik věcí. Samozřejmě i vzestup Georgesca díky TikToku a následně neslýchané zrušení voleb, ale i relativně rychlá reakce rumunského ústavního soudu a bezpečnostních složek, které se zachovaly „tvrdě“ a skutečně si vynutily platící zákony, aby ochránily demokracii. Odpovídají tak na to, že odpůrci demokracie bojují nezákonnými prostředky. Nelze se liberálně hájit demokracií, svobodou slova a dalšími prvky morální nadřazenosti. Nutí mě to ptát se sám sebe, jak by v podobné situaci reagovali čeští politici, soudy a bezpečnostní složky. Jedná se o klíčový moment i pro nás? Necháme si vzít demokracii?

Velkou otázkou je, jestli taková neobvyklá akceschopnost státu v dlouhodobém důsledku nepoškodí demokracii a důvěru ve stát ještě hlouběji. Abychom mnohem častěji nezažívali situaci, kdy jeden kandidát říká, že ho establishment nechce vpustit dovnitř a proto udělají cokoliv, pokud se jim výsledky voleb nelíbí.

Jedna věc je jasná: do budoucna bude dál pokračovat strašák zahraničního zásahu. V současné situaci stačí i malý zásah pro výraznou změnu. Otázkou pak je, jak se zachová společnost na jedné straně, a instituce jako soudy, úřady a bezpečnostní složky na straně druhé .

Zdroje:

BROLÍK, Tomáš, KUNDRA, Ondřej, Stovky eur na ruku a tisíce probuzených tiktokových spáčů. Tak mělo Rusko ovlivnit rumunské volby. Online, in: Respekt.cz. Citováno 12. 12. 2024. Dostupné z: https://www.respekt.cz/kontext/stovky-euro-na-ruku-a-tisice-probuzenych-tiktokovych-spacu-jak-asi-rusko-ovlivnilo-rumunske-volby

ŠLERKA, Josef, Kampaň na TikToku kandidátovi krajní pravice (skoro) vyhrála prezidentské volby. Online, in: Investigace.cz. Citováno 12. 12. 2024. Dostupné z: https://www.investigace.cz/rumunsko-tiktok-volby-prezident/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz