Článek
Doznívá vánoční období, kdy se mnozí z nás obracejí k hlubším hodnotám, jako je láska, soucit, sounáležitost… je to také doba naplněná mystikou a duchem zázraků, které se objevují nejen v pohádkách, ale i ve filmech inspirovaných skutečným světem. V těchto příbězích často hrdinům přicházejí na pomoc nadpozemské síly, což odráží naše touhy po něčem větším, než jsme my sami. Ať už hledáme klid v kostele, kam zavítáme třeba jen jednou za rok, nebo se necháváme unášet poselstvím vánočních příběhů, toto období nás spojuje s něčím neuchopitelným, co přesahuje každodenní realitu.
Pro nás v Teen Challenge, jako křesťanské organizaci, toto období trvá celý rok – věříme v Boha, v zázraky a také v sílu modlitby.
Převážnou většinu pracovního času trávím o samotě u počítače. Když přijdu mezi kolegy, kteří pracují v přímé péči o klienty, chodí do terénu, vždycky se jich ptám na jejich zážitky a zkušenosti z práce. Krátce před Vánoci mi kolegyně vyprávěla o tom, co prožila se svou klientkou:
Paní na vozíčku, která má dvě děti a žila v bytě se svou matkou, se dostala do zoufalé situace-ukázalo se, že její matka neplatila nájem, přestože klientka jí přispívala a budou se muset během krátké doby vystěhovat. Spolu s pracovnicí hledaly řešení, ale příliš možností se nenabízelo. Sehnat rychle bydlení je obecně problém, natož pro handicapovanou samoživitelku. Obvolaly nějaké inzeráty, podaly žádosti do azylových domů pro matky s dětmi.
Když se hrozba vystěhování zhmotnila, zavolaly na první azylák: „Hmm, aha … aha … no počkejte, já se musím podívat, jestli tady tu vaši žádost někde máme … Jo! Máme… No, to víte, trvá to tak dva měsíce…“ Jinde je to stejné, situace vypadá beznadějně.
Klientka sklopí hlavu: „Nemá to cenu. Skončím s dětmi pod mostem!“
Vzhledem k tomu, že ubytovací kapacity pro klienty nemáme, nebylo v moci pracovnice situaci paní hned vyřešit. Je to však žena, která má víru a pozitivní zkušenosti s ní. A o tu se mohla s klientkou podělit. „Víte co, někdy nezbývá než se modlit.“ Klientka nevěřícně vykulí oči: „To myslíte vážně?!“ Nicméně svolí, aby se pracovnice modlila.
Za týden paní volá. „Já vám za všechno děkuju! I za tu modlitbu. Stal se zázrak a vzali mě do azyláku (jméno)!“ Mělo to trvat dva měsíce, a nakonec paní vzali za týden.
Jak vypráví evangelia, když Ježíš chodil po zemi, často mluvil o moci víry: „A když vešel do domu, přistoupili ti slepci k němu. Ježíš jim řekl: „Věříte, že to mohu učinit?“ Řekli mu: „Ano, Pane.“ Nato se dotkl jejich očí a řekl: „Staň se vám podle vaší víry!“ (Bible, Matouš 9, 28-29, Český studijní překlad).
Fenomén víry a jejího vlivu na život však není spojen jen s křesťanstvím. Výrok „Věř a víra tvá tě uzdraví“ se používá v různých souvislostech (třeba vliv víry v uzdravení na úspěšnost léčby). Má to logiku – pokud člověk chce něco dokázat, něco změnit, musí věřit, že může uspět. Čím horší je výchozí situace, tím větší víra je zapotřebí.
Děkujeme všem čtenářům našich článků za jejich čas a pozornost a do nového roku 2025 Vám přejeme víru. Víru, která posílí a dovede k dobrým koncům.