Hlavní obsah
Lidé a společnost

Poprvé opilá na farní slavnosti aneb všudypřítomný alkohol. Přidáváte se letos k suchému únoru?

Foto: pexels.com

Byť by alkohol měl být pro lidi pod osmnáct zakázané ovoce, nemusela jsem ho „trhat“ tajně. Je až nečekaně snadno dostupný a překvapivě všudypřítomný. Zábavný společník, rychlá pomoc a taky velký průšvih.

Článek

Bylo mi kolem patnácti let, když jsem se svou o rok mladší sestřenicí trávila letní prázdniny u babičky. Babička chodila pravidelně do kostela a my jsme docela rády chodily s ní.

Tenkrát v létě se po bohoslužbě konala na farní zahradě za kostelem slavnost (už si nepamatuji při jaké příležitosti a nejspíš jsem to nevěděla ani tenkrát). Bylo tam připraveno i pohoštění, kromě jiného také červené víno, které se rozlévalo, stejně jako ostatní nápoje, do papírových kelímků. Babička, která ráda dopřávala svým vnoučatům (rodiči) zakázaného ovoce (hlavně brambůrky a colu), nám se spikleneckým mrknutím strčila každé do ruky kelímek. Potom se pustila do družného hovoru se známými z kostela. Nikdo si nás nevšímal, tak jsme se chopily příležitosti. Cestou ze slavnosti jsme poskakovaly ulicí v objetí a zpívaly „Pětatřicátníci, kluci jako květ!“.

Později jsem tuto situaci zažila ještě mnohokrát při různých příležitostech a v různých společnostech, a to i tam, kde jsem alkohol nečekala – byl tam. Tak jakoby úplně samozřejmě. Z preventivních programů ve škole jsem měla v hlavě u alkoholu vykřičník, a tak jsem žasla, jak je jednoduché být půl hodiny po příchodu „v náladě“ a jak se nad tím nepozastavuje, a to ani když mi ještě není osmnáct.

V Teen Challenge jsem poznala alkohol z jiné stránky. Středisky Teen Challenge v Poštovicích a Šluknově prošly stovky mužů a žen, kteří s námi sdíleli své příběhy o tom, co prožili s alkoholem – jak se zpočátku zdál být fajn kamarádem, se kterým je zábava, nebo pomocníkem, který je rychle a jednoduše po ruce, když je člověk vystresovaný, frustrovaný, unavený, v problémech… nějakou dobu to trvá, než se ukáže, že je to „kamarád“ či „pomocník“ naprosto falešný, a jestli se zpočátku zdálo, že člověku něco dává, tak ve skutečnosti mnohem více bere. Většinou přichází mnoho let trápení a postupného potápění ke dnu, než je člověk již tak zoufalý, že se obrátí o pomoc.

Konzumace alkoholu je v České republice velmi rozšířená a společensky tolerovaná, jak potvrzují také statistiky:

· více než 80 % dospělé populace pije alkohol, přičemž denní nebo téměř denní konzumaci uvádí 7–10 % lidí.

· Rizikovému a škodlivému užívání alkoholu se věnuje přibližně 1,3 milionu osob, a odhaduje se, že na alkoholu je přímo závislých kolem 600 000 obyvatel.

· Roční spotřeba čistého alkoholu na obyvatele se pohybuje okolo 11 litrů, což řadí ČR k nejvyšším příčkám v celosvětovém srovnání.

· Odhaduje se, že až 20 % všech úmrtí mezi muži a 10 % mezi ženami souvisí s nemocemi nebo úrazy způsobenými konzumací alkoholu

Pokud patříte mezi těch 80 % populace, které alkohol pijí, zveme vás – připojte se letos k akci Suchej únor! Tato zkušenost může být jako pohlédnutí do zrcadla – Co tam uvidím? Jsem svobodný, nebo mi alkohol chybí?

Možná zjistíte, že je vám bez alkoholu vlastně líp a zakusíte některý (nebo všechny) benefity nepití (lepší zdravotní stav, lepší spánek, více energie atd.).

Na závěr chceme povzbudit každého, kdo cítí, že alkohol nad ním již panuje a ničí jeho život – řekněte si o pomoc! Nenechte alkohol, aby vám bral sílu a čas!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz