Článek
Václav
Jméno Václav znamená doslova „více slavný“ (Zdroj: cesky.radio.cz). Toto tradiční české jméno nosil například svatý Václav, patron české země a symbol státnosti. Svatý Václav jako spravedlivý kníže a mučedník ztělesňuje morální sílu a národní identitu. Václav tak evokuje historickou vážnost, vůdcovství a slávu, upevněnou kultem svatého Václava.
Boleslav
Boleslav je staročeské jméno (Zdroj: cs.wikipedia.org). Jméno proslavila zejména přemyslovská knížata Boleslav I. a Boleslav II. v 10. století. Boleslav I. zvaný Ukrutný sice vešel ve známost tvrdostí (legendárně zavraždil svého bratra sv. Václava), ale zároveň upevnil český stát a rozšířil jeho území. Jméno Boleslav tak nese konotace moci a velikosti - „veleslavný“ vládce, který dokázal zajistit slávu a sílu své země. Ačkoli dnes není příliš běžné, historicky ztělesňuje ambici a autoritu raných vládců.
Ladislav
Ladislav je jméno slovanského původu, varianta jména Vladislav, a vykládá se jako „slavný vládce“ (Zdroj: cs.wikipedia.org). Už z významu – vládu slavný – je patrná aura panovnické autority. Jméno nosilo několik panovníků ve střední Evropě, včetně českého a uherského krále Ladislava Pohrobka. V českém prostředí je známý také Svatý Ladislav, uherský král a válečník, proslulý statečností a zbožností. Ladislav tak spojuje panovnickou vznešenost s osobní energií. Není náhodou, že numerologové tomuto jménu připisují „ohromnou energii a pevnou umíněnost“ vedoucí k úspěchu (Zdroj: svatky.centrum.cz). V moderní češtině zůstává Ladislav tradičním jménem, které nese nádech respektu, síly a dynastického lesku.
Svatopluk
Starobylé slovanské jméno Svatopluk doslova znamená „silný v pluku“ (Zdroj: cs.wikipedia.org), což lze volně vyložit i jako „mocný vojevůdce“ (Zdroj: svatky.centrum.cz). Toto jméno proslavil zejména velkomoravský kníže Svatopluk, jenž v 9. století sjednotil Moravu a okolní země v mocnou říši. Legenda o třech prutech Svatoplukových (které nelze zlomit, jsou-li svázané) dodnes symbolizuje sílu ve jednotě. Jako Svatopluk I. byl vnímán coby neporazitelný vládce a jeho jméno se stalo synonymem vojenské síly a schopnosti vést lid.
Bořivoj
Jméno Bořivoj má výrazně bojovný význam – vykládá se obvykle jako „bojovník“ či „ten, kdo vede vojsko do boje“ (Zdroj: svatky.centrum.cz). Pochází ze staroslovanských slov boroti/bořit (bojovat) a voj (vojsko) a již svým slovním základem evokuje válečnou sílu. Nosil ho Bořivoj I., první historicky doložený český kníže (9. století), který položil základy přemyslovského státu. Podle legend přijal křest od sv. Metoděje, čímž symbolicky „dobyl“ i duchovní rovinu národa. Jako zakladatel vládnoucí dynastie a válečník je Bořivoj vnímán jako jméno se silnou vůdčí aurou. Dodnes nese konotace odvahy a průkopnictví – Bořivoj „přemohl vojsko“ nejen doslova, ale i v přeneseném smyslu sjednocení země.
Zdroje:
https://cesky.radio.cz/jmeno-vaclav-patri-do-tricitky-nejcastejsich-jmen-8795599y
https://cs.wikipedia.org/wiki/Boleslav
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ladislav
https://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/ladislav-178/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Svatopluk
https://svatky.centrum.cz/2332/unor/23/
https://svatky.centrum.cz/2025/cervenec/30/