Článek
Tento obrázek sdílel předseda SPD Tomio Okamura s poznámkou, že se podle něj „z tohoto útržku zdá, že se vláda o některé spoluobčany umí postarat“. Příspěvek se rychle šířil a vyvolal stovky reakcí. Uživatelé v komentářích lamentovali nad „neúměrně vysokou“ částkou, nejednou se objevily i rasově laděné narážky na údajně zvýhodněné menšiny.
Šíření na sociálních sítích a reakce
Tato ostře sledovaná kauza spustila bouřlivou veřejnou debatu. Fotografii vložili i další příznivci SPD a odpůrci sociálních dávek, vznikla dlouhá diskuse s nezřídka nenávistnými až rasistickými komentáři. Veřejnost usilovala o rychlé vysvětlení: někteří začali vypočítávat, že pokud z účtenky odpočítáme počáteční „9“, odpovídá výsledných 6 419 Kč běžné výši rodinných příspěvků za sedm dětí. Jeden anonymní analytik dokonce tvrdil, že devítku na účtence někdo přišíval v grafickém editoru.
Tajemství této kauzy však bylo teprve na začátku. Po několika hodinách, kdy se spekulovalo o možném podvodu, Tomio Okamura původní příspěvek smazal.
Ověřování a stanoviska úřadů
Prověřování případu se ujaly seriózní redakce i experti na dezinformace. Český rozhlas v rubrice Ověřovna poznamenal, že celý případ „ilustruje, jak je důležité neuspěchat závěry a informace si ověřovat u primárních zdrojů“. Faktografické servery (např. Manipulátoři.cz či Hoax.cz) původně publikovaly analýzu, že je složenka zmanipulovaná, nicméně argumenty o photoshopu se ukázaly jako mylné.
Úřad práce ČR přitom médiím vysvětloval, že nic nekalého se nestalo – bylo to standardní vyúčtování většího objemu dávek. Tisková mluvčí Kateřina Beránková uvedla, že „z důvodu úsporných opatření může být odesláno více sociálních dávek najednou nebo za delší období společným poštovním poukazem“. Úřad zároveň zdůraznil, že odmítá příspěvky podněcující nenávist vůči nejchudším občanům: „To nás velmi mrzí a znepokojuje“.
Když se vše zpětně ověřilo, úředníci potvrdili, že postup byl naprosto v souladu se zákonem a interními pravidly – šlo prostě o vyplacení dvouměsíčního období najednou.
Skutečná situace a dopad kauzy
Reportéři Seznam Zpráv nakonec ženu vypátrali přímo v jejím domě na okraji Ostravy, ověřili údaje a zjistili, že poukázka je autentická. Žena – asi 58letá Sabina – potvrdila, že složenku doopravdy dostala. Vysvětlila, že má v péči devět nezletilých dětí (většinou svých vnoučat, jejichž rodiče jsou ve výkonu trestu) a že uváděná suma je souhrnem dvou měsíců péče. „Normálně dostáváme na devět dětí čtyřicet tisíc korun měsíčně,“ řekla Sabina s tím, že jednorázové vyúčtování ve výši téměř 100 tisíc korun bylo ojedinělé. Nikdo tedy žádné peníze „navíc“ nečerpal – splátka odpovídala zákonně přiznaným dávkám pro počet dětí.
Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/overovna-slozenka-pridavky-na-deti-manipulace-hoax-mpsv_2309020500_pik
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tomio-okamura-hoax-urad-prace-socialni-davky.A230830_111906_domaci_prch
https://romea.cz/cz/domaci/falesna-slozenka-na-socialni-davky-romka-nedostala-96-tisic-ale-6-tisic-korun
https://manipulatori.cz/slozenka-na-96-419-kc-jde-o-photoshop/