Hlavní obsah
Knihy a literatura

C.B. Strike: Příběh, který se stal literární závislostí

Foto: Pixabay

Harry Potter nikdy nebyl můj šálek čaje. A to přesto, že mé děti na něm v podstatě vyrostly a naprosto ho milovaly. Já sama jsem nečetla ani jednu knihu, neviděla žádný film a vlastně jsem nikdy úplně nepochopila, co na tom ostatní vidí.

Článek

Jsem milovnicí literatury faktu – mám ráda to, co je ověřitelné a doložitelné.

Věděla jsem, že Joanne Rowlingová začala psát detektivky pod pseudonymem, ale nijak mě to nezajímalo. Až náhodou jsem při hledání audioknih v knihovně narazila na druhý díl série o Cormoranovi Strikovi – Hedvábník. Jméno Robert Galbraith mi tehdy nic neříkalo a s Rowlingovou jsem si ho vůbec nespojila. Zkusila jsem. A dobře jsem udělala.

Na nočních směnách si ráda krátím čas poslechem audioknih. Využívám nabídku zapůjčení přes knihovnu – za dvacet korun měsíčně za audioknihu nebo e-knihu, no neberte to! Nevýhodou je, že nabídka z knihovny je poměrně omezená, a tak v ní převažují detektivky a thrillery. A právě tak jsem se dostala ke Cormoranovi Strikeovi.

Hedvábník mě naprosto uchvátil. Ač šlo o rozsáhlý text, poslech jsem zvládla téměř na jeden zátah. Hned poté jsem sáhla po prvním dílu Volání kukačky a vzápětí i po třetím Ve službách zla. Další tři pokračování – Smrtící bílá, Neklidná krevČernočerné srdce – už jsem četla jako e-knihy. Nechci psát klasické recenze na jednotlivé díly – to už na Médiu výborně zvládli jiní. Spíš bych ráda stručně shrnula, čím mě autorka (ano, autorka, pořád se mi nechce psát „autor“) zcela dostala. Jednoznačně je to její vypravěčský talent, smysl pro detail a rafinovaná práce s motivy, které prochází napříč celou sérií.

Velkou přidanou hodnotou celé série je bezpochyby genius loci Velké Británie, který prostupuje každou stránkou – od rušného Londýna až po odlehlé kouty Cornwallu, odkud hlavní hrdina pochází. Série nabízí pestrý pohled na britskou společnost – od světa celebrit a anglické šlechty až po prostředí subkultur, jako jsou fanoušci online her.

To, co ale podle mě skutečně funguje, je dvojice hlavních hrdinů. Jejich osobní zázemí, rodinné komplikace a vztahové peripetie se postupně odhalují ruku v ruce s kriminálními případy. Detektivní kancelář Cormorana Strikea – a později i Robin Ellacottové – přitom vždy drží náskok před oficiálním policejním vyšetřováním. Právě tenhle mix osobního a profesního napětí je pro mě jedním z hlavních důvodů, proč se k sérii pořád vracím.

Cormoran Strike je válečný veterán a zároveň miláček žen z okruhu anglické smetánky. Ve válce v Afghánistánu přišel o část nohy a od té doby se jako vnitřně rozervaný outsider snaží uživit jako soukromý detektiv. Je nemanželským synem slavného rockera, s médii udržuje chladný odstup a o publicitu nestojí. Robin začíná jako jeho asistentka, později se stává spolumajitelkou detektivní kanceláře. Navenek působí jako praktická, až nenápadná „slušňačka“, ale při vyšetřování dokáže projevit obrovskou odvahu a zápal. Neváhá riskovat ani ve chvílích, kdy jde doslova o život.

Přestože práce pro Cormorana Strikea není nijak finančně výhodná a okolí jí často radí, aby se poohlédla jinde, Robin by neměnila. Práce detektivky ji naplňuje – a její silný smysl pro spravedlnost, vycházející z bolestné zkušenosti z mládí, ji v tomto rozhodnutí jen utvrzuje.

Napětí mezi Cormoranem a Robin, balancující mezi profesionálním respektem, hlubokým přátelstvím a nevyřčenými city, je jedním z nejpoutavějších motivů celé série.

Když jsem dočetla do té doby poslední šestý díl Černočerné srdce, který se odehrává ve světě online her a virtuálních komunit, cítila jsem po dočtení až zvláštní prázdnotu.

Hladový hrob

Zároveň jsem ale zjistila, že Robert Galbraith mezitím vydal další díl v angličtině – a to mě naplnilo očekáváním. Patřím totiž mezi ty čtenáře, kteří u některých sérií trpělivě vyhlížejí každý nový díl. Bohužel moje angličtina zatím není na takové úrovni, abych si mohla knihu vychutnat naplno a prožívat děj tak, jak si zaslouží. Nezbylo mi tedy nic jiného než čekat na český překlad. A ten přišel letos na jaře – konečně jsem se dočkala.

V Hladovém hrobu Cormorana Strikea vyhledá zoufalý otec s obavami o svého dospělého syna, který se ocitl v podivné sektě. Ukáže se, že minulost této sekty sahá až do Strikeova vlastního dětství – kdysi v ní krátce žil se svou matkou a sestrou a odnesl si z té doby nejedno trauma. Se sektou jsou navíc spojena záhadná úmrtí, která nebyla nikdy řádně vyšetřena.

Robin se vydává do Norfolku v přestrojení za bohatou mladou ženu – právě majetní lidé jsou pro sektu obzvlášť přitažliví. Cílem je infiltrovat se do tohoto pochybného společenství, které se navenek tváří jako mírumilovná církev pomáhající potřebným, ale ve skutečnosti se jedná o manipulativní, nebezpečný kult. Členové jsou tam systematicky ovládáni, nuceni k hladovkám, a ženy často k sexuálnímu podřízení.

Robin tu jde – jak jinak – doslova o život.

Shodou náhod poslední dobou se mi do rukou dostalo několik knih o sektách, často inspirovaných skutečnými událostmi. Co mě upřímně překvapilo, je fakt, že ty nejagresivnější a nejvíce manipulativní sekty často necílí na duchovní hledání nebo náboženskou víru, ale právě na oblast osobního rozvoje. Právě ta se zdá být čím dál častěji novodobou modlou, na kterou jsou lidé ochotni nalepit i to největší zlo.

Zdá se, že každý nový díl série o Cormoranovi Strikeovi je delší než ten předchozí – a vůbec mi to nevadí. I Hladový hrob jsem přelouskala prakticky jedním dechem. Podle dostupných informací by měl další díl vyjít česky ještě do konce tohoto roku, takže už teď se mám na co těšit.

Foto: Wikipedie

Anglické vydání knihy

Seriál C. B. Strike

V průběhu čtení Hladového hrobujsem narazila na informaci, že HBO vysílá seriál C. B. Strike. Každý dosud vydaný díl knižní série byl zpracován jako minisérie:

  • Volání kukačky – 3 epizody
  • Hedvábník a Ve službách zla – po 2 epizodách
  • Smrtící bílá, Neklidná krev a Černočerné srdce – 4 epizody

Obvykle nejsem fanoušek seriálových adaptací – většinou za knihami značně pokulhávají. V tomto případě mě ale zpracování opravdu nadchlo. Seriál velmi věrně kopíruje knižní předlohy a dokáže navodit stejnou atmosféru, jakou jsem prožívala při čtení. Dokonce i chemie mezi Cormoranem a Robin na obrazovce funguje, a vedlejší postavy nejsou nijak upozaděné.

Popravdě – celý seriál jsem zvládla zhlédnout téměř jedním dechem, ačkoli mě během toho občas přepadaly výčitky, že bych si místo toho mohla jít raději zacvičit nebo vyrazit na trek.

Série s Cormoranem a Robin mě opravdu pohltila. Rowlingová alias Galbraith dokáže s každým pokračováním příběh ještě prohloubit a vztahy mezi postavami posunout dál.

Ať už jste milovníci detektivek, nebo jen hledáte sérii, která vás skutečně vtáhne, tohle je skvělá volba. A pokud jste Cormorana a Robin ještě nepoznali – určitě to napravte.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Robert Galbraith

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz