Hlavní obsah
Lidé a společnost

Astrofyzik Carl Sagan před třiceti lety předvídal budoucnost. Jeho slova o dění ve světě se naplňují

Foto: Wikimedia commons / Public domain

Carl Sagan (uprostřed) prosazoval nutnost neustálého poznávání a objevování, protože žádné znalosti podle něj nejsou definitivní. Měl také schopnost předvídání budoucnosti.

Propagátor vědy astrofyzik z USA Carl Sagan nejspíš neměl v úmyslu předvídat budoucnost, ve své knize ji však odhadl dokonale. Jeho slova o médiích a úskalích moderní doby se dnes naplňují. Z nenápadného varování se stala předpověď budoucnosti.

Článek

Carl Sagan s přesností dokázal vytušit, jaká bude budoucnost. A to se přitom řadil k největším známým americkým průkopníkům vědy a poznání, nešlo tedy o žádného šarlatána, ale o člověka, který si zakládal na pečlivém rozebírání informací. Zdůrazňoval potřebu se neustále vzdělávat a varoval před dezinformacemi i těmi, kteří je tvoří.

Vědec byl otevřený novým poznatkům

Známý vědec měl výborné kritické myšlení, vyznačoval se svou schopností vysvětlovat laikům z řad široké veřejnosti pro ně jinak nesrozumitelné poznatky z vědeckých oblastí. Zavrhoval názor, že už lidstvo dosáhlo všeho vědění, a proto se není potřeba dále rozvíjet. Naopak podporoval myšlenky, které říkají, že máme ještě stále mnoho co objevovat, a že možnost poznání nikdy nekončí, proto během své spolupráce s NASA nezavrhoval ani fakt, že se kromě lidstva ve vesmíru nacházejí i jiné možné civilizace. Dokonce pro ně přichystal poselství, které společně se svým vědeckým týmem astrologů vložili do zlaté desky Voyageru, vesmírné sondy patřící agentuře NASA. Voyager 1 i Voyager 2 byly vypuštěny do vesmíru v roce 1977.

Saganova varování

Jako úspěšný astrofyzik a učitel kritického myšlení vydal Sagan několik varování. Některá měla podobu spíš jakýchsi předpovědí. Varoval například před jadernou světovou válkou, která by způsobila na několik let globální ochlazení a vznik nukleární zimy. Kromě toho ale ve své knize z roku 1995 s názvem Svět ve stínu démonů: Věda jako svíčka v temnotě varoval i před změnou směru, jakým se zejména USA vydají. Obával se především odklonu od racionality a logiky.

Ve svém knižním díle varuje před hrozbou světa, ve kterém lidé přestali správně přemýšlet pomocí dostatečné analýzy informací, které k nim doputují. Obával se také o objektivnost a nezaujatost amerických, ale i celosvětových médií. Současná situace jeho slovům bez větší nadsázky skutečně odpovídá. Lidé zapomínají filtrovat informace z hlediska jejich důvěryhodnosti a pravdivosti, navíc si už ani nepokládají ty správné dotazy. Takové skutečnosti přitom Sagan předpověděl ve zmíněném knižním díle.

Mám takovou předtuchu, jak bude vypadat Amerika za času mých dětí nebo vnuků: Spojené státy jsou ekonomikou služeb a informací, téměř všechna klíčová výrobní odvětví zmizela do jiných zemí. Úžasné technologické síly třímá v rukou strašně malý počet lidí a nikdo, kdo zastupuje veřejný zájem, nemůže tak složitým otázkám ani porozumět,“ zní slova v jeho knize, ze kterých v současnosti skutečně mrazí.

Davové protesty a strach z lidí, kteří jsou v současnosti u moci, tomu přesně odpovídají. Právě Američané se nechali zlákat lacinými hesly a líbivou populistickou politikou současného prezidenta a jeho nebezpečně smýšlejícího týmu, dopadli tak podobně jako v poslední době obyvatelé některých dalších států.

Marně nyní vychází tisíce obyvatel USA do ulic velkých světových metropolí, aby zvrátili rozhodnutí poškozující jejich ekonomiku i práva vycházející od několika mocných, které pustili k moci. O ovlivňování médií v Americe, ale i jinde po světě ani nemluvě. Bezmyšlenkovitě k vládě pustili autoritáře a jak to tak vypadá, obavy astrofyzika Sagana, který měl mimo jiné strach také z toho, že lidé začnou věřit pověrám, dezinformacím, neprověřeným tvrzením a zcela se odkloní od logického přemýšlení směrem k temnotě, se naplňují.

Sagan prosazoval potřebu se rozvíjet

Sám astrofyzik přitom nepopíral ani existenci duchovna nebo nepoznaného. Tvrdil, že je hloupý pouze ten, kdo si myslí, že už došel veškerého poznání, a proto je zapotřebí se neustále vzdělávat a učit se, jak s informacemi pracovat, aby pro lidstvo samotné byly co nejpřínosnější. Právě média a jejich reflektování zásadních událostí a zpráv známému vědci dělala už tehdy starosti.

Obával se, že lidé ztratí vědomosti k tomu, aby mohli bezpečně rozlišovat mezi tím, co je skutečné a tím, co se tak jen tváří. Za vinu to dával nejen lidem, kteří by podle něj mohli dál ztrácet zájem o sebe rozvoj a vzdělávání, ale právě také novinářům a jejich institucím, kterým předpovídal, že budou psát povrchní, krátké a zjednodušené články, jejichž cílem bude pouze zmást čtenáře. Varoval před jejich populistickými a pseudovědeckými obsahy, které klamou cílové skupiny příjemců, a ti se potom uchylují k důvěře v pochybné zprávy a přestávají hledat relevantní fakta. Ukazuje se, že Carl Sagan nebyl jen vynikajícím vědcem a univerzitním profesorem, ale dokázal také výborně předvídat nadcházející celosvětové dění.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz