Článek
Zejména ženy se často setkávají s infekcemi a záněty močových cest, které někdy souvisí i s pozicí při močení. Podle lékařů se vyplatí i nad obyčejným usednutím na záchodové prkénko alespoň trochu přemýšlet. A některým křečovitým posedům se v zájmu zdraví močového měchýře, ledvin a vylučovacího ústrojí raději vyhnout. Problémy mohou vznikat například při neúplném vyprazdňování močového měchýře, ke kterému v takových pozicích dochází.
„Pokud moč zůstává v močovém měchýři příliš dlouho, může to zvýšit pravděpodobnost infekce močového měchýře. V koncentrované moči se totiž bakterie mnohem lépe množí,“ vysvětlují odborníci z předního světového centra lékařského výzkumu.
Který způsob nejvíce škodí? Uchylujeme se k němu na veřejných wc
Největší potíže plynou podle fyzioterapeutky doktorky Sary Reardon z návštěvy veřejných wc a močení v polosedu nad záchodovým prkénkem. Právě rychlost a křeč při vyměšování vede k nežádoucímu neúplnému vyprazdňování. „Takzvané vznášení se nad záchodovým prkénkem zcela jistě sevře vaše pánevní dno, což vám může ztížit úplné vyprázdnění močového měchýře. Proto se vyhněte tlačení a urputnému namáhání dostat ze sebe moč co nejrychleji,“ vysvětluje lékařka na webu thevagwhisperer.com.
Jenže co s tím? Většina lidí nechce riskovat úplným dosedem na veřejné wc, které mívá prkénko silně znečištěné a plné bakterií. Zároveň se nabízí několik praktických a jednoduchých řešení. Pokud nemáte zrovna nic po ruce, můžete si na záchodové prkénko vyskládat útržky toaletního papíru a teprve poté, co je wc obloženo, na něj dosednout.
Pak je tu ale ještě i další varianta, která by zejména pro ženy, které chodí ven s kabelkou nebo batůžkem, nemusela být nijak problematická – spočívá v nošení balíčku jednorázových papírových podložek na záchodová prkénka všude s sebou. Nebudete tak riskovat přímé „setkání“ s bakteriemi, navíc obvykle lépe drží než obyčejný toaletní papír, a vy tak budete moct vykonat potřebu zcela v klidu.
Jestliže se vám ani do jedné z variant nechce, pak si možná vystačíte jen s papírovými kapesníčky do zásoby (pro případ, že by byla nouze o papír) a hygienickým dezinfekčním gelem na ruce, který dokáže nežádoucí viry likvidovat. S tím stačí prkénko otřít předtím, než se odhodláte na něj posadit.
Jaká poloha je pro močení vhodná?
Z hlediska toho, jak správně vyměšovat, abyste předešli onemocněním močového měchýře a ledvin, se zaměřte především na uvolněnost, jak radí i světoví odborníci: „K močení by nikdy neměly být používány břišní svaly a jakýkoliv tlak. Zdravý močový měchýř funguje nejlépe, když se tělo uvolní. Svaly močového měchýře se samy stahují, čímž umožňují proudění moči přirozeně,“ radí urolog Joseph Brito z kliniky Yale Medicine. Další zásadou, která z výše uvedených informací vyplývá, je fakt, že je dobré močit výhradně v sedě. V uvolněném sedu bez jakéhokoliv napětí a s oběma chodidly na zemi.
Z těchto důvodů bývá někdy problém, pokud mají lidé, například ženy menšího vzrůstu nebo děti, výškově nevhodně umístěné wc a nedosáhnou chodidly na zem. Při močení nikdy netlačte a nespěchejte. Snažte se být zcela v klidu a vyhnout se jakýmkoliv křečovitým pozicím. K přirozenému vyprázdnění může přispět i hlubší nádech, který napomáhá svalům pánevního dna, aniž byste na ně tlačili silou. Ač to zní možná banálně, zejména lidé, které trápí chronické záněty močových cest a ledvin tyto rady mohou ocenit.